Český hokej 2025. Svaz představil novinky ve výchově mládeže

Foto: Jan Beneš, Český hokej

Jak pomoci výchově talentů? Hokejový svaz na tiskové konferenci představil program „Český hokej 2025“, který zastřešuje řadu projektů v mládežnickém hokeji. Například do akademií by měla nově směřovat různá finanční podpora v závislosti na jejich výsledcích.

Fanshop národního týmu

Zástupci Českého hokeje detailně přiblížili trojici projektů, respektive návrhů na změny v mládežnickém hokeji. K jednomu z nich se už vyjádřily kluby, které se výchově mládeže věnují, zbylé dva putovaly do klubů k vyjádření ve čtvrtek.

Změna struktury žákovských soutěží

Nejdále je v tuto chvíli návrh obměněné struktury žákovských soutěží, vycházející ze zkušenosti z uplynulých sezon. Jedním z jeho základních cílů je stabilizace struktury soutěží pro delší časové období.

Podle návrhu by kategorie 9. tříd nově hrála samostatně, kategorie starších žáků by zahrnovala 7. a 8. třídu a kategorie mladších žáků pak 5. a 6.třídu. V nejvyšší kategorii by nastupovala výhradně ročníková družstva, v kategoriích starších a mladších žáků dostávají kluby v závislosti na počtech registrovaných hráčů možnost přihlásit do soutěží smíšené dvouročníkové mužstvo nebo družstva složená z hráčů stejného ročníku.

V soutěžích mladších žáků by se utkávala dvouročníková družstva s družstvy 5. tříd, zatímco ročníková družstva 6. tříd by soutěžila samostatně, v kategoriích starších žáků by se utkávala dvouročníková družstva s družstvy 7. tříd a družstva 8. tříd by soutěžila samostatně.

Ve všech kategoriích budou soutěže nastaveny tak, aby se družstva po společném začátku ve skupinách rozdělila v nadstavbové části podle výkonnosti. Jde o kompromis mezi zájmem menších klubů, prosazujících jednostupňové soutěže, a zájmy větších klubů, upřednostňujících vícestupňovou strukturu.

Pro realizaci tohoto návrhu od sezony 2021/22 hlasovalo 72 klubů, pro realizaci od sezony 2022/23 se vyslovilo 33 klubů. Proti navrhovanému modelu hlasovalo 45 klubů.

Vznik spádových oblastí

Už k výchově hráčů v žákovském věku, ale následně i v tom pozdějším, se váže návrh projektu tzv. spádových oblastí. Zaměřuje se na zajištění podmínek pro přirozený vývoj hráčů v mateřských klubech, ochranu menších klubů před předčasnými přestupy a přechod talentovaných hráčů v kategoriích devátých tříd a dorostu do Akademií Českého hokeje.

V rámci jednotlivých spádových oblastí bude probíhat spolupráce centrálního klubu s oddíly v regionu, aby byla zajištěna společná filozofie výchovy bez tlaku na výsledky nebo umělou akceleraci. Jeho součástí je metodická, poradenská a vzdělávací spolupráce klubů v příslušném regionu, stejně jako podpora poskytovaná v tomto směru centrálním klubem oblasti.

Kompletní záznam tiskové konference:

V přípravkách a žákovských kategoriích má projekt vytvořit prostor pro přirozený vývoj dětí a rozvoj jejich individuálních dovedností, u nejtalentovanějších čtrnáctiletých a patnáctiletých hokejistů podmínky pro jejich přechod do Akademií ČH a v kategoriích dorostu a juniorů předpoklady pro konkurenci mezi akademiemi včetně uvolnění pohybu hráčů.

Projekt počítá s úpravou přestupních řádů tak, aby výchovné zohledňovalo podíl jednotlivých klubů na výchově a budoucím přestupu talentovaných hokejistů například podle tzv. švýcarského modelu.

Snížení počtu akademií a rozdíly v podpoře

Hokejový svaz se rovněž podrobně zaměřuje na fungování svých akademií, kterých je v současné době sedmnáct. Navrhnul nový systém hodnocení, založený na přínosu pro výchovu talentů a výsledky na mezinárodní scéně. Z něj by mělo plynout objektivní porovnání práce akademií a diferenciace jejich finanční podpory.

Základem budou počty hráčů vychovaných v jednotlivých akademiích pro reprezentační výběry, vstupní drafty NHL a vybrané soutěže (ELH, NHL, AHL, KHL, SHL, Liiga, NLA). Podle rankingu, vypočítaného za pětileté období a zohledňujícího délku působení hráče v klubu, budou Akademie ČH rozděleny do pěti kategorií, což se nejpozději od sezony 2022/23 odrazí v objemu jejich finanční a materiální podpory.

V platnost vstoupí i nové licenční podmínky Akademií ČH, zahrnující mimo jiné rozsah sportovní infrastruktury, úroveň personálního obsazení, metodického zabezpečení a mezinárodního programu, vedení spádové oblasti, studijní program nebo výsledky kondičních testů.

Pro sezonu 2022/23 budou Akademie ČH přelicencovány podle nových pravidel s tím, že dojde i ke snižování jejich počtu.

Jednotlivým návrhům se budeme na webu hokej.cz detailně věnovat v příštích dnech.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz