Český hokej je nesmyslně paralyzován, říká Pešán. Proč nasadí i juniory?

29. října 2020, 13:00

Václav Jáchim

První akci s českou reprezentací si představoval určitě jinak, ovšem Filip Pešán vnímá dopady koronavirové krize a je připraven řešit spousty změn. Hlavní kouč národního týmu zveřejnil seznam 30 hráčů, ovšem veškeré plány jsou stále s určitým otazníkem. „Jenom včera jsem měl osm omluvenek. Nominace se liší od našich představ, ale nemyslím si, že by ta stávající měla jinou kvalitu," připomíná.

Zásadní komplikace se týkají aktuálního dění v domácím sportu. „Bohužel, český hokej je z mého osobního pohledu až nesmyslně paralyzován vládními nařízení. Netrénuje se, nehrají se žádné zápasy. V širším kádru přesto hráče z Tipsport extraligy máme. V plánu je, že je nebudeme nominovat, sáhnu mezi ně pouze v případě, že mě k tomu donutí další vývoj," upozorňuje.

Filip Pešán nastoupil do funkce po Miloši Říhovi, k ruce má Martina Straku, Jaroslava Špačka, Zdeňka Orcta a další členy realizačního týmu. Původní představy o první akci Euro Hockey Tour zněly jinak. „Chtěli jsme vyzkoušet mladé hráče a pracovat s nimi. Okolnosti nám to ale ovlivnily. Každý den jsme měli dvě až tři varianty sestavy, scházely se nám omluvenky, mnozí hráči v týmu nefigurují ze zdravotních důvodů," popisuje.

Hráče jsem nepřemlouval. Ti, co souhlasili, v týmu jsou

Když se koronavirová v krize v Česku vyhrotila natolik, že vláda zakázala zápasy i tréninky profesionálních hokejistů, Pešán musel zaměřit pozornost do zahraničí. „Oslovili jsme veškeré krajánky z Ruska, Finska, Švédska či ze Švýcarska. Spousta z nich se omluvila." Konkrétní není, na tiskové konferenci uvedl jen brankáře Lukáše Dostála. „Chtěl jsem ho vidět, ale finský Ilves nám ho bohužel neuvolnil."

Hlavní kouč národního týmu ví, že hokejisté v zahraničí prožívají těžké časy. Zejména ti v Rusku. „Několik měsíců tam jsou bez rodin, v bublině. Naprosto chápu, že spousta z nich potřebuje využít reprezentační pauzu k cestě domů, i když opatření jsou v souvislosti s tím všelijaká. Nikoho jsem nepřemlouval. Ti, co souhlasili, v týmu jsou. A při další nominaci jejich přístup zohledním," zmiňuje.

V mužstvu pro první letošní podnik Euro Hockey Tour najdeme jediného hráče z NHL, ačkoli doma jich momentálně působí víc. Filip Hronek, toho času opora Mountfieldu, znamená pro elitní výběr ohromný přínos. „Probíhala komunikace se Stevem Yzermanem, Filip má v Detroitu tak silnou pozici, že ho generální manažer na reprezentační akci uvolnil. Euro Hockey Tour je pro nás v podstatě jediná šance, jak kluky dostat na led a do zápasů. Když jsem viděl Filipa Hronka, že nebude muset zametat listí na Dobříši, tak se mi ten názor potvrdil."

Nominace juniorů? Zní to děsivě, ale potřebují led

Pešán připustil, že ve hře byl start dalších hokejistů z týmů NHL či AHL, ovšem situaci výrazně komplikovala jednání o jejich uvolnění. Navíc ti, co momentálně působí v Česku, jsou na tom stejně jako všichni extraligoví hokejisté. „Netrénují, nehrají. Zahraniční ligy fungují ve speciálním režimu, my hokej nemáme vůbec. Nedovedu si představit, že by po několika týdnech bez zápasů nastoupili hráči do utkání na turnaji Karjala," reaguje Pešán.

Ve výběru pro finský turnaj najdeme osm členů reprezentační dvacítky, trenér dospělé reprezentace záměr avizoval předem. „Vládní nařízení nepovolila organizování soustředění národního týmu do 20 let, který v porovnání s konkurencí jako jediný nehraje ani netrénuje. Ostatní týmy se připravují na šampionát v zámoří, my touto nominací aspoň trošku pomůžeme, aby se naši hráči dostali na led. Zní to děsivě, ale je to hlavní důvod, proč jsme je nominovali," říká Pešán upřímně.

Dalším je také skutečnost, že Rusové hodlají v Helsinkách nasadit dvacítku. Šéf sborné Roman Rotenberg sice po kritice uvedl, že se jedná o plnohodnotné mužstvo, nicméně realita je každému jasná. Ostatním účastníkům Euro Hockey Tour se ruský postoj vůbec nelíbí.

Nikdy nevíte, co se stane. Proto máme širší kádr

„Také si troufnu tvrdit, že to je určitá degradace turnaje. Nominování ruské dvacítky je pouze záměrem, jak pro ni vymyslet listopadový program, což není úplně fér. Já to ale respektuju, chceme vyhrát každý zápas. Jestli porazíme Rusko byť s hráči dvacítky, budu velmi rád." Duel proti Rusům má být testem pro nováčky v českém výběru, kteří budou s reprezentací ve Finsku jinak především trénovat. „Nasadíme hráče podobného ročníku, proto jsme je zapracovali do sestavy," dodává Pešán.

Na mezistátní scéně by se poprvé měli objevit extraligoví talenti David Jiříček se Stanislavem Svozilem. Prvnímu je šestnáct let let, druhý slavil v lednu 17. narozeniny. „Nekonzultoval jsem to s jejich kluby, což mě mrzí, řešili jsme to totiž na poslední chvíli. Pro oba hráče rozhodlo, že budou hrát dominantní roli ve dvacítce, veškerá kritéria jsem konzultoval s Karlem Mlejnkem. Hráči nejsou v zápasovém a bohužel ani ne moc v tréninkovém tempu, proto je bereme. V situaci, kdy pro ti nám nastoupí ruská dvacítka, dostanou možnost konfrontace se soupeřem."

Trenérský štáb počítá s tím, že v týmu mohou nastat změny „Nikdy nevíte, co se stane – zvlášť za současných podmínek. Proto máme širší nominaci," hlásí Pešán. Ačkoli tu je řada překážek a komplikací, Češi pojedou do Finska s velkým odhodláním. „Máme ambice vyhrát jakékoli utkání. S těmi problémy si nelze dávat konkrétní cíle, ale nechci být alibista. Naším záměrem bylo povolat mladý tým a obehrávat nové hráče, ale museli jsme to změnit. Tedy vzít spíš ty starší a mladší kluky, kteří netrénují a nehrají, do mužstva nedat," uzavírá.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz