Cesta k úspěchu? Tým na stejné vlně, tvrdí Machů. Vyhrát USHL je nepopsatelné

Tomáš Machů | Foto: Scott Galvin

Dvacetiletý český obránce Tomáš Machů ovládl s týmem Youngstown Phantoms zámořskou USHL a na konci náročné sezony oslavil titul. Během své prvního kompletního ročníku v Americe nabral mnoho zkušeností do dalších let a poznal, jaká síla se může skrývat v hokejovém kolektivu.

Tomáši, jako čtvrtý Čech jste vyhrál USHL. Jaké teď s menším odstupem převládají pocity?
Je to nepopsatelné. Celý rok jsme se o to snažili a směřovali jsme k tomu, takže jsme si to s kluky celé užili. Naštěstí jsme to nakonec opravdu vyhráli a završili tak celou sezonu úspěchem. Na celý tým jsem neskutečně hrdý a jsem rád, že jsme to takhle zvládli.

Díky čemu jste došli až vrchol?
Náš začátek nebyl úplně skvělý a pak jsme se postupně rozjeli. Během roku všichni kluci zjistili svoje role a sedlo nám to. Jsem strašně rád za to, jak to dopadlo, a že jsme nakonec dokázali zvítězit.

„Každý z nás už v play off věděl, jaká je jeho role a co má dělat, proto jsme došli tak daleko.“

Nastal ve vaší sezoně nějaký zlom?
Teď si nic takového asi nedokážu vybavit. I když po vánoční pauze nebo řekněme po Novém roce přišlo období, kdy jsme začali vyhrávat většinu zápasů, které jsme měli.

Formu jste navíc vhodně načasovali na play off, v kterém jste ztratili jen jeden zápas…
Bylo pro nás těžké zvládnout celé play off. První kolo jsme ale nehráli, protože jsme v naší konferenci skončili druzí a na první kolo jsme měli volno, takže jsme hráli potom až v tom druhém. Tam bylo velice důležité to, že jsme vyhráli první zápas, který šel až do prodloužení. To nás podle mě nakoplo. Nejen výhra, ale také to, že jsme si hned na úvod vyzkoušeli prodloužení. Každý z nás už v play off věděl, jaká je jeho role a co má dělat, proto jsme došli tak daleko.

Foto: Scott Galvin

Byla to vaše silná stránka?
Určitě. A celkově to byl taky náš kolektiv. Když jsme třeba dostali gól, tak nikdo nepanikařil a soustředili jsme se dál na to každá zápas vyhrát, abychom dosáhli svého cíle. Samozřejmě jsme taky měli v brance skvělého gólmana, který byl neskutečný a pro nás zásadní. Podržel nás po celou sezonu.

Jaké byly vaše emoce po vyhraném finále?
Celé finále pro nás bylo těžké, ale nakonec jsme to urvali ve třech zápasech. No a emoce po výhře? Pomalu jsem ani nevěděl, co dělat. Jakmile odbila poslední vteřina, všichni jsme zahodili rukavice, helmy, prostě všechno a naskákali jsme na sebe. Bylo to něco neuvěřitelného. Jako tým jsme si to zasloužili a jsem na náš kolektiv hrdý.

Co pro vás výhra v USHL znamená?
Byl to náš cíl už od začátku sezony, o tom jsme měli jasno. A já jsem strašně hrdý na to, že jsme to jako tým dokázali. Navíc to taky byla moje poslední sezona v juniorském hokeji a zakončit ji takhle je něco speciálního.

„I ten čas ubíhal strašně rychle, když jsme si hokej všichni užívali.“

Jak jste si sezonu celkově užil?
Myslím si, že sezonu jsem si užil nejvíc, jak jsem mohl. Měli jsme skvělý tým, skvělou partu. Každý den, když jsem jel na stadion, tak jsem se těšil a měl jsem radost z toho, že spolu s kluky můžeme jít trénovat a užívat si všichni hokej.

Byla to vaše první kompletní sezona v Americe. Byla v něčem jiná než ty předchozí?
Rozhodně to byla jedna z těch delších sezon, které jsem kdy hrál, to bych určitě vypíchl. Taky to bylo něco jiného, než na co jsem byl zvyklý doma v Česku. Nicméně náš kolektiv byl natolik skvělý, že mi změna nevadila. I ten čas ubíhal strašně rychle, když jsme si hokej všichni užívali. I když byla sezona tak dlouhá, tak nám všem strašně uletěla.

Foto: Scott Galvin

V čem konkrétně to bylo jiné?
Řekl bych že celkově v systému a stylu hry. Pak taky třeba věcí, která mě docela překvapila, byl venkovní zápas na stadionu Cleveland Browns, kde se hraje NFL. Je to určitě zážitek, který si budu pamatovat ještě hodně dlouho. Šlo o to, že v rámci soutěže jsme hráli zápas pod širým nebem, ve kterém jsme vyhráli. Byl to můj první oficiální zápas tohoto typu, takže jsem rád, že jsme ho zvládli.

Co vám uplynulá sezona dala?
Řekl bych, že tuto sezonu jsem se naučil nejvíc do osobního života. Žiju tady s rodinou, která mě ubytovává, takže je to zase něco jiného. A budu se asi opakovat, ale opět mi hodně dal náš tým a náš kolektiv. Uvědomil jsem si, že když je celý tým na stejné vlně a těší se na každý trénink, zápas, na chvíle strávené v kolektivu, tak to se nakonec ukáže nejvíc.

„Řekl bych, že tuto sezonu jsem se naučil nejvíc do osobního života.“

Jsou to věci, které vás mohou ovlivnit do budoucna?
Určitě ano, protože vidím, že takhle by to všechno mělo být, pokud chcete pomýšlet na úspěch.

Jaké jsou teď vaše plány?
Doma se teď začnu připravovat na další sezonu a uvidím, jak to všechno dopadne. Pak jsem přijatý na univerzitu, takže bych se měl nejspíš vydat tímto směrem.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz