Čeští brankáři jsou žádaným zbožím. Chtějí je v KHL i v americké juniorce!

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Český hokej nemá úplně na výběr dostatek špičkových hráčů do pole, ovšem mezi brankáři to neplatí. Ačkoli jsou občas slyšet stesky na nedostatek kvalitních maskovaných mužů, realita tyhle názory škrtá. V NHL září Pavelec, Neuvirth, Mrázek, v ruské KHL zase Salák, Jakub Kovář, Štěpánek. "Vím, že třeba Jiří Holeček vidí problematiku našich gólmanů negativně, ale já tvrdím opak. Brankáře máme. A vynikající!" konstatuje Jaromír Šindel.

Bývalá dlouholetá opora Vítkovic, Jihlavy či Sparty sleduje nástupce velmi pozorně. Mistr světa 1985 dlouho působil v brankářské komisi hokejového svazu, má radost, že čeští gólmani patří v předních soutěžích k nejžádanějšímu zboží. "Vezměte si ruskou KHL. Kdysi tam odvedl své Dušan Salfický, později Dominik Hašek. Fantastické výkony poslední dobou zdobily hlavně Kubu Kováře a Sašu Saláka, kteří tím pádem otevřeli dveře dalším," upozorňuje.

Východním směrem se v uplynulých dnech vydali Pavel Francouz (na snímku), Dominik Furch a Filip Novotný. Když k Salákovi s Kovářem připočteme Jakuba Štěpánka s Jakubem Sedláčkem, bude Kontinentální ligu chytat sedm Čechů. A to se do Sparty ještě vrátil Tomáš Pöpperle, jenž měl smlouvu v Soči. "Tohle je samo o sobě pro naše brankáře vizitkou. Pavel Francouz udělá další posun. Doma získal titul. V Plzni mu nevěřili, šel tedy do Ústí a odtud do Litvínova. Jednoduché to neměl ani Dominik Furch. Slavia sice sestoupila, ale on chytal výborně. A Filip Novotný? Ve Spartě dostal šanci, ukázal, že play off chytat může," rozebírá Šindel.

Všichni jsou produktem české brankářské školy, o níž občas někdo tvrdil, že zaostává za tou finskou nebo švédskou. Ovšem počty gólmanů v NHL, KHL a dalších ligách ukazují na kvalitní práci systému. A hlavně tuzemských trenérů. "V Budějovicích to byl Láďa Gula, jemuž rukama prošli Salák, Kovář nebo Hrubec. V Plzni si Ruda Pejchar piplal Mazance s Francouzem. Před lety to samé dělal Míra Termer na Spartě se Schwarzem, Pöpperlem a Neuvirthem," vypočítává Šindel.

V ruské KHL se Češi dobře adaptují, tamní prostředí našim brankářům sedí. Jak jinak si vysvětlit, že jich bude v soutěži od nové sezony sedm. A téměř všichni na pozici jedniček! "Nezapomínal bych však ani na NHL. Dlouho tam vynikali Tomáš Vokoun a Dominik Hašek, pak se přidali další. Spoustu mladých gólmanů inspiruje příklad Petra Mrázka. Do zámoří odešel takříkajíc přes mrtvoly, prosadil se a dneska je v Detroitu," připomíná. Řada tuzemských mladíků v minulosti putovala do kanadsko-amerických CHL, je to případ nejen Mrázka, ale i Pavelce, Machovského, Mensatora, Schwarze a dalších. Jenže trio soutěží pod hlavičkou CHL posléze zahraniční brankáře škrtlo, prý příliš zabírali místa domácím borcům.

Cesta za Atlantik je komplikovanější, nicméně řešení se najde. Jmenuje se USHL, což je elitní juniorská soutěž ve Spojených státech. Brzy do ní zamíří Daniel Vladař, Aleš Stezka a Jan Růžička - vesměs členové širšího kádru dvacítky a nedávní úspěšní reprezentanti do 18 let. "V jejich případě se promítá snaha prosadit se po vzoru Mrázka, ale také zřejmě obava z toho, že by doma pravidelně nechytali. Žádný brankář si nemůže dovolit, aby seděl a třeba rok čekal na šanci. Když někdo nevidí ve svém klubu příležitost, raději odejde," připomíná Šindel.

Juniorští gólmani nemají v USHL nic jistého, ale existuje předpoklad, že dostanou prostor. Jiní berou atakem už přímo organizace NHL. "Tam máme Bartošáka, Willa, Langhammera," vypočítává někdejší trenér Sparty, Mladé Boleslavi a dalších klubů. Za Atlantik se vydá nově také Vítek Vaněček, jenž patří k nadějím Washingtonu. Počet ztrát se zdá být celkem velký, na druhou stranu ale doma zůstávají jiní. "O to bych se nebál. V extralize jsou Hrubec, Kašík, Machovský. Když ti kluci budou mít příležitost, vrátí ji! Rozhodně si nemyslím, že by český hokej měl mít s gólmany potíže. Kvalitních obránců máme na výběr mnohem méně," dodává závěrem Šindel.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz