bahis siteleri

Čeští fanoušci? Až bláznivé! líčí Petgrave. Extraligu bere jako velkou příležitost

Foto: Ladislav Adámek, hcdynamo.cz

Obránce Matt Petgrave sbíral na Slovensku ve Spišské Nové Vsi skoro bod za zápas, v závěru sezony i proto povýšil na prestižnější adresu. Pardubice kvůli několika zraněním potřebovaly rozšířit kádr, a do Dynama tak přišel dvacátý Kanaďan v klubové historii.

Je vám třicet let, už jste ale hrál v šesti soutěžích a mnoha klubech. To je pak člověk asi hodně zvyklý na cestování, že?
Souhlasím, hlavně po Severní Americe jsem se toho nacestoval opravdu hodně. Ve Spojených státech mám navíc polovinu rodiny, protože matka je Američanka. A hrál jsem v Kanadě i USA… Cestování mi nedělá problém. Rodiče tedy letos zatím neměli možnost přiletět a vidět mě hrát v Evropě, ale určitě to někdy napraví.

Jak se vám zatím líbí ve střední Evropě?
Je to super. Abych byl upřímný, moc jsem si užíval hokej na Slovensku. Teď jsem už přes měsíc tady, a i když se nám výsledkově nedařilo, tak se pořád cítím lépe a lépe. Hrát za Dynamo je skvělá zkušenost.

Do extraligy jste přišel ze Slovenska. Vnímáte nějaké rozdíly mezi Českem a Slovenskem?
V Česku jsou trochu větší města, ale jídlo i životní styl jsou celkem podobné. Přechod tak pro mě byl o dost jednodušší, ani jsem si moc nemusel zvykat. 

„Slovenská liga má dobrou úroveň, ale pardubický tým je vyspělejší a hra je o něco rychlejší."

A jak je tomu z hokejového hlediska?
Slovenská liga má dobrou úroveň, ale pardubický tým je vyspělejší a hra je o něco rychlejší.

Co říkáte na mentalitu místních lidí?
Jejich přístup mě moc potěšil, cítím se tu komfortně, opravdu fajn. Zatím jsem nenarazil na žádný problém.

Zvládl jste se naučit nějaká česká slovíčka?
Ještě ne, sotva jsem začal se slovenštinou. Ale vím, že jsou to dost podobné jazyky. Slovensky umím říct třeba: Ako sa máš? Dobrý. Ďakujem. A pamatuju si i pár číslovek.

Foto: Ladislav Adámek, hcdynamo.cz

Pomáhají vám k pohodě i vaši dva kanadští spoluhráči Dennis Robertson a Anthony Camara?
Přechod do Pardubic mi určitě usnadnili, díky nim jsem to měl lehčí. Je výhoda, že tu nejsem jediný Kanaďan. Ale abych byl upřímný, většina kluků mluví opravdu dobrou, plynulou angličtinou. Což nám hodně pomáhá.

Už vám někdo řekl, že jste dvacátým hokejistou z Kanady v historii Dynama?
To jsem netušil. Ale dobré vědět. (směje se)

Znáte naopak nějaké slavné české odchovance z Pardubic?
Jasně, Dominika Haška!

„Jestli znám nějakého pardubického odchovance? No jasně, Dominika Haška!"

Do třetice ještě jedna kvízová otázka. Už jste se s Anthonym Camarou bavili o Torontu, kde jste se oba narodili?
Jasně, víme o tom. Zatímco on v něm i vyrůstal, já se tam jenom narodil a žil jsem na předměstí v Bramptonu. Takže si myslím, že Anthony má k městu ještě silnější vztah než já. Ale fandím snad všem týmům z Toronta: Maple Leafs v NHL, Raptors v basketbalové NBA, Blue Jays v baseballové MLB nebo i fotbalovému FC Toronto.

Vyzkoušel jste si tedy nějaký z dalších populárních sportů v Severní Americe?
Jasně, snad úplně všechny, rodiče mě vždycky vedli ke sportu a pohybu. V některých sportech jsem ale nebyl moc úspěšný, tak o nich radši nebudu mluvit. (směje se) Ale jo, hrál jsem i fotbal, chvíli i ten americký, basketbal, volejbal, lakros nebo baseball. 

„Když lidé milují hokej, je pak velmi jednoduché zamilovat si i lakros. Podstata hry je totiž dost podobná, jen se nehraje na ledě."

Zajímá nějaký z těchto sportů i spoluhráče v kabině?
Poznal jsem, že Češi mají rádi hlavně hokej a fotbal. Ostatní sporty tu moc populární nejsou, ale rozumím tomu. Akorát si myslím, že když lidé milují hokej, je pak velmi jednoduché zamilovat si i lakros. To byl jediný sport, který mě bavil tak moc jako hokej. Podstata hry je totiž dost podobná, jen se nehraje na ledě.

Foto: Ladislav Adámek, hcdynamo.cz

Kromě sportů jste stíhal i studovat, čtyři roky jste hrál kanadskou univerzitní soutěž.
Ano, vybral jsem si účetnictví a byznys. Ve studiu ještě pořád pokračuju, protože jsem ho předtím přerušil kvůli hokeji. Doufám, že do dvou let všechny zbývající předměty úspěšně dokončím, čeká mě jich ještě pět. Hned v létě začnu.

V hokejové kariéře jste pak pokračoval v East Coast Hockey League, třetí nejvyšší soutěži v Severní Americe. Je to opravdu tak náročná soutěž, jak se o ní říká?
Určitě je to divoká liga, nedivím se, že se o ní vyprávějí historky. Ale pro vývoj a získání zkušeností je to perfektní soutěž. V ECHL jsem dostal hodně prostoru na ledě, získal jsem herní sebevědomí a díky této zkušenosti jsem jako hráč mohl vyrůst na současnou úroveň.

Celkem 36 zápasů jste odehrál i v AHL, z toho třetinu v dresu Laval Rocket. To je farma Montréalu Canadiens, největšího rivala Toronta. Bylo to pro vás speciální angažmá?
Ani ne, takhle jsem to nebral. Byl jsem rád, že o mě mají zájem a že si můžu zahrát kvalitní hokej. Určitě rozumím rivalitě, která je mezi Canadiens a Maple Leafs. Ale když jsme se o tom bavili, tak mi i táta říkal, že kdyby měl fandit jinému kanadskému týmu, tak by to byl nejspíš právě Montréal – kvůli tradici, skvělým hráčům a úspěchům. I když, Stanley Cup už taky nevyhráli pěkně dlouho… (směje se)

„Vybral jsem si účetnictví a byznys. Ve studiu ještě pořád pokračuju."

Když už jsme naťukli téma cestování, neplánujete vyrazit po sezoně na nějakou cestu po Evropě?
Je pravda, že letos jsem toho zatím moc nestihl. Trochu jsem se podíval po Slovensku, nedávno jsem byl v Praze. Léto bych chtěl určitě využít aktivně, podívat se i domů, navštívit rodinu v USA… Ale nejdříve cestovat po Evropě, jak jen to půjde.

Takže angažmá v zahraničí je pro vás lákadlem i z tohoto pohledu?
Zatím nemám domluvené žádné konkrétní plány, musím to ještě doladit se spoluhráči ze Slovenska. Říkali mi totiž, že bychom společně mohli něco podniknout. A taky by chtěl přijet můj brácha, pronajmout si byt a strávit léto v Evropě, pracovat tady a užívat si. Takže zatím čekám, až se domluvíme. Ale kdybych si měl vybrat, kam pojedu, tak bych musel říct Itálii, Španělsko a Vídeň. A popravdě bych taky potřeboval víc času na Prahu.

Foto: Ladislav Adámek, hcdynamo.cz

Není pro vás těžké zvyknout si na život v mnohem menším městě, než je Toronto?
V juniorech jsem hrál ve městě, které bylo opravdu malé. Na škole pak taky. Jsem na to docela zvyklý. Mám rád města, líbí se mi bydlet v centru, ale umím si užít i maloměsta. Líbí se mi, že je v nich taková komunita lidí, kteří si jsou navzájem blízcí. A je to vidět i na fanoušcích. 

Právě na ně jsem se chtěl zeptat. Jak se vám líbí evropský styl fandění?
Je to úžasné. Diváci byli výborní už ve Spišské Nové Vsi, ale když pak přijdete sem a vidíte všechny ty fanoušky, jak podporují Dynamo… Je to až bláznivé. Posílali mi video, kde mi vzkazovali: Vítej u nejlepších fanoušků v Česku. Říkal jsem si: Wow, mám fakt štěstí, že tady můžu hrát. Jsem proto dost zklamaný, že jsme teď měli sérii proher. Chtěli bychom vyhrávat už jen kvůli lidem, kteří nás tak skvěle podporují. Moc se těším na play off, snad jim uděláme radost.

„Pardubičtí fanoušci? Je to až bláznivé."

Zažil jste podobnou atmosféru i v zámoří?
V mém Bramptonu jsme neměli tak početnou fanouškovskou základnu, nebylo to úplně jako tady. Ale v Utica Comets v AHL se to Evropě dost blížilo. Skoro pokaždé jsme měli vyprodáno a fanoušci byli hluční a povzbuzovali nás po celý zápas.

V rozhovoru pro klubový web Dynama jste říkal, že se těšíte, až navštívíte místní kavárny. Už jste do nějaké z nich zašel?
Už jsem byl v Galerii a Bakla Café, ale zatím jsem ještě neměl čas vyzkoušet Café Bajer. Byl jsem i v několika restauracích, ty byly taky moc fajn. 

Nejste na kávě závislý?
Kávu si rád dám hlavně ráno, ale to míváme tréninky, takže na kavárny to úplně není. Chodím do nich spíš během volných dnů – nechci to s kávou přehánět odpoledne nebo v den zápasu. Ale jo, kavárny i kávu mám moc rád.

Plány ohledně cestování i kaváren máte. Ale co ty hokejové? Líbilo by se vám tu zůstat i na příští sezonu?
Myslím si, že hrát v extralize za pardubický tým je opravdu skvělá příležitost. Uvidíme, jak dopadne sezona, teď zatím nevím, co bude dál. Moc bych si ale přál uspět v play off.

Foto: Ladislav Adámek, hcdynamo.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz