Chci s nároďákem udělat úspěch! velí Kovář. Na pokoji čte detektivky

Foto: Jan Beneš, Český hokej

17. května 2021, 17:35

Pavel Mandát

Kapitánem národního týmu bude na mistrovství světa v Rize Jan Kovář. Čerstvý mistr švýcarské nejvyšší soutěže má teď před sebou jasný cíl – završit z osobního pohledu skvělou sezonu úspěchem na mezinárodní akci.

„Zatím jsme toho v Rize moc neviděli, hlavně kupy jídla v taškách. Přijde mi to jako plýtvání, ale na druhou stranu je dobré, že máme výběr. Každopádně se už těžíme na konec téhle karantény a na moment, kdy se budeme moci vrátit zase k hokeji,“ hlásí kapitán národního týmu.

V minulých letech byli členové reprezentace zvyklí sdílet pokoje společně. To letos neplatí, každý člen národního týmu má „naordinovanou samotku.“

„Těšíme se na moment, kdy skončí karanténa a my se budeme moci vrátit k hokeji."

„Nevíme, jak to v tomhle ohledu bude dál, ale předpokládám, že asi zůstaneme sami. Ale určitě se s klukama někde sejdeme a pustíme si film nebo zahrajeme karty. Myslím, že vydržet několik týdnů zavřený sám na pokoji asi nepůjde," přemítá.

A pokračuje. „Každý den mám chvilku, kdy si říkám, co mám dělat. Opravdu to není jednoduché, chvilku koukám z okna, chvíli do telefonu nebo do počítače. Občas pomůže nějaká knížka, rád mám detektivky, ale člověka to ani moc nebaví, když je takhle omezený.“

První trénink čeká národní tým v úterý a nutno říct, že parta Filipa Pešána do něj půjde s mimořádně povedenou zápasovou přípravou v zádech.

„Já odehrál jen jedno utkání, ve kterém jsem se soustředil spíš sám na sebe, abych si na všechno zvykl, protože mezinárodní hokej je přece jen trošku jiný. Ale dojmy mám celkově pozitivní, vyhráli jsme a nedostali žádný gól.“

Nicméně přáním Filipa Pešána je, aby byl Jan Kovář lídrem kabiny. Také proto mu byla svěřena role kapitána.

„Dojmy mám celkově pozitivní."

„Myslím, že žádné problémy nebudou. Komunikace je tady mezi všemi skvělá. Doufám, že nám to bude klapat od začátku turnaje a že žádné velké proslovy v kabině nebudou třeba,“ přeje si.

Letošní šampionát bude specifický nepřítomností diváků na tribunách, čehož si je Jan Kovář dobře vědom. Na druhou stranu si je jistý, že celý tým ví, proč v Rize je a pro úspěch udělá maximum.

Foto: Jan Beneš, Český hokej

„Zatím jsem si ani nevšiml, že bych byl na mistrovství světa, uvidíme, jaké to bude, když přijdeme do haly. Myslím, že s tím problém určitě nebude. Samozřejmě, že mistrovství bude bez diváků hodně atypické, ale co s tím máme dělat… Myslím, že každý ví, proč tu jsme a že v následujících dvou týdnech musíme odevzdat maximum,“ velí útočník švýcarského Zugu.

„Myslím, že každý ví, proč tu jsme a že v následujících dvou týdnech musíme odevzdat maximum."

Rodák z Písku byl před jedenácti lety součástí týmu, který do Česka jako doposud poslední přivezl mistrovský titul, byť tehdy ještě do zápasů nezasáhl.

„V roce 2010 to pro mě bylo hned po dvacítkách. Do dějiště šampionátu jsem se dostal docela náhodou, protože trenéři čekali, že přijede řada hráčů z NHL, kteří nakonec odmítli. Pro mě to tehdy byla obrovsky cenná zkušenost,“ vybavuje si.

„V té době byli v nároďáku zkušení kluci, kterým bylo přes třicet. Já se od nich hlavně snažil učit,“ dodává.

„Doufám, že proslovy nebudou potřeba."

Teď je situace odlišná, neboť pro řadu mladíků bude právě kapitán tím, ke komu budou vzhlížet. „Určitě je to velká zodpovědnost. Jak už jsem říkal, doufám, že turnaj dobře začneme a že se nám bude dařit,“ líčí Jan Kovář.

„Mám před sebou cíl, který chci splnit, teď je to tady. Je pravdou, že letos už jsem vyhrál titul, ale ten jsem vyhrál už i před lety. Teď chci udělat úspěch s národním týmem,“ říká odhodlaně.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz