Cheza je jen jedna jako Factory on ice! Litvínov půjde do světa

Foto: Twitter Bez frází

Cheza je jen jedna. Unikátní dokument z dílny Bez frází, mapující zákulisí litvínovského hokeje, se setkal s obrovským ohlasem. Není tak divu, že s ním mají jeho tvůrci velké plány. Film o tradičním extraligovém klubu míří ve své anglické mutaci na celosvětový trh.

Chance liga na Hokejka TV

Filmový štáb si dal za cíl autenticky zobrazit život profesionálních hokejistů, ale i jejich fanoušků. Shodou okolností v sezoně, ve které tradiční klub nejprve uspořádal Open air v Drážďanech s rekordní extraligovou návštěvností, a poté až do posledního kola bojoval o udržení v nejvyšší soutěži, kterou hraje nepřetržitě od roku 1959.

Foto: Cheza je jen jedna

Povedlo se. Jen škoda, že se dokument už v dubnu nedočkal oficiální premiéry v kině. Kvůli pandemii koronaviru se vysílal "jen" prostřednictvím internetových streamů. Přesto měl obrovský úspěch. Potvrdilo se, že hokej je ve městě pod Krušnými horami doslova životním stylem. Ne jednomu fanouškovi během filmu ukápla slza.

V pátek už měli příznivci Chezy možnost vychutnat si úspěšný snímek také na plátně letního kina na litvínovském koupališti, přes nepříznivé počasí dorazily přes dvě stovky nejvěrnějších. „I když už film skoro všichni viděli na internetu, chtěli jsme si to s nimi užít osobně a prožít si jejich reakce. Bylo vidět, že se jim líbí,“ těší režiséra filmu Adama Sušovského.

Na ČSFD má jeho kousek slušné hodnocení 82 procent, kina se začala dokonce sama ozývat. „Takže jsme v Litvínově vlastně odpálili takové turné po kinech,“ říká. Už příští týden se bude film promítat v Praze na Letné v Bio Oko či v letním kině v Litoměřicích, zároveň je zařazen do programu teplického multikina Premiere Cinemas.

Tvůrci projektu Bez frází však mají s dokumentem mnohem větší plány. „Na základě pozitivních ohlasů z Česka jsme se rozhodli litvínovské prostředí a nevšední lásku lidí k hokeji ukázat světu. Na konci tohoto týdne proto bude film přeložený do angličtiny dostupný prakticky po celém světě,” říká Sušovský s tím, že tvůrci míří především na trh do USA a Kanady, kde v tamní NHL Litvínov zanechal nesmazatelnou stopu svými 23 odchovanci a čtyřmi šampiony Stanley Cupu.

Film Cheza je jen jedna nese ve své anglické verzi název Factory on ice (Továrna na ledě, pozn. red.) a anglickým hlasem ho provází Jiří Hošek, jenž tak v roli vypravěče nahradil populárního herce Martina Hofmanna. „Vyprávěním je to spíš pojato jako pohádka o výjimečném hokejovém městě, jaké na světě vzhledem k počtu vychovaných mistrů světa, olympijských vítězů či šampiónů Stanley Cupu nemá obdoby. Vždyť jak zaznělo už i v české verzi, z Litvínova do NHL zamířilo více kluků jako z nějakého New York city.“

Sušovský má už první ohlasy zahraničních novinářů, kteří už měli možnost film v předstihu vidět. „Ukázali jsme ho několika vybraným reportérům mapující dění v NHL a zámořském hokeji, reakce byly hodně pozitivní. Doufám, že stejně tak ocení film i nevšední náhled do profesionálního hokeje v Evropě i tamní fanoušci. Film bude k dispozici na iTunes a Amazonu, tedy dvou hlavních světových platformách s filmy,“ líčí a přidává také jednu kuriozitu. „Anglická verze se už na iTunes na chvíli nedopatřením objevila a viděl ji první člověk, minulý týden si ji koupil divák z Austrálie,“ usmívá se.

„Na základě pozitivních ohlasů z Česka jsme se rozhodli litvínovské prostředí a nevšední lásku lidí k hokeji ukázat světu.”

Pracuje se už rovněž na německém překladu, jelikož Litvínov má dost fanoušků i u našich západních sousedů. „Vzhledem k tomu, že má Litvínov početné zastoupení svých příznivců v Německu, ostatně i největší zápas extraligy se hrál v Drážďanech, nechceme film věnovaný jim odbýt jen titulky, ale chceme ho udělat pořádně. Pracujeme tak i na německém dabingu,“ pokyvuje Sušovský.

Se začátkem nové sezony vyjde dokument i na DVD, jehož součástí bude kniha Bez frází věnována litvínovskému hokeji. „Zkrátka kniha několika příběhů, tak jak je lidi u nás na Bez frází znají a mají rádi, která bude jen o osobnostech litvínovského hokeje,“ přibližuje s tím, že už nyní jsou v prodeji speciální trička věnovaná hlavním hrdinům dokumentu.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz