Chtěl bych být jako Plekanec, říká Birner. V Liberci zkusí napodobit fantazii

Foto: Michal Eger

V osmi zápasech mistrovství světa nasbíral sedm bodů, turnaj v Moskvě se Michalu Birnerovi povedl. Lehce po třicítce korunoval fantastickou sezonu, logicky se čekalo, zda nezvedne kotvy a z Liberce neodejde za angažmá do ciziny. Nabídky byly. Z Fribourgu, ze Ženevy, ozvaly se kluby ruské KHL. Jenže vyhlášený poctivec a bruslař nakonec zůstává pod Ještědem. "Takhle jsem se rozhodl. Určité možnosti byly ve hře, ale nešlo o kluby, kde by to bylo mimořádně zajímavé finančně i z hlediska ambicí," říká Birner v rozhovoru pro hokej.cz.

Nový fanshop

Během noci na pátek se s přítelkyní vrátili z dovolené ve Španělsku. "Odpočívali jsme v Malaze, po náročné sezoně to bylo skvělé," povídá někdejší hráč Lva, Turku a dalších klubů. Ze slunného jihu Evropy řešil případné angažmá jinde, v úterý se definitivně rozhodl, že z Liberce neodejde. "V kontraktu jsem měl termín 31. května, do kdy by to bylo možné za splnění za určitých podmínek. Některé kluby byly ochotné zaplatit odstupné, ovšem nejednalo se o top týmy," říká.

I kvůli reprezentaci jsem uvažoval o klubu, který má ambice a bude vítězit

Nejvíc kontaktů probíhalo se Švýcarskem. Například Fribourg hledal ještě jednoho cizince k Romanu Červenkovi, přičemž zájem manažera Dubeho mířil k Birnerovi i k Robertu Kousalovi. Ale nakonec z toho nejlépe vyšel Švéd Ritola. O libereckém bojovníkovi věděli v Bielu či Ženevě, už dřív probleskovaly zprávy z Finska či Švédska. Na světovém šampionátu sledovaly Birnera některé kluby, nicméně zatímco spoluhráč Michal Řepík odchází do Čeljabinsku, odchovanec litoměřického nikoli.

Zůstává. Ale stopy zklamání v jeho hlasu neuslyšíte. "Zahraniční angažmá láká každého hráče, jenže já přišel do Liberce za určitou vizí a první rok se nám ji podařilo naplnit. Je mi třicet let, ambice tam cítím i po historickém titulu. To je jedna věc," povídá. A druhá? "Dostal jsem se natrvalo do reprezentace, kde bych chtěl pokračovat. Mým cílem je udržet si pozici a hrát dál na nejvyšší úrovni. Proto jsem uvažoval o klubu, který nehraje o udržení, nýbrž bude vítězit," vysvětluje.

Na šampionátu v Moskvě se utvrdil v tom, že peníze nejsou všechno. "Mám za sebou jednu ze svých nejlepších sezon, povedlo se mi dostat na mistrovství světa, což pro mě byla obrovská zkušenost a inspirace. Nesleduju hráče jen na ledě, ale i v kabině. Když jsem viděl Tomáše Plekance, co všechno dělá mimo tréninky a zápasy, uvědomil jsem si, jaký je to profík. Je to lídr, který nemusí zvyšovat hlas. Hraje v klidu, i když se nedaří. Pak dokáže všechno otočit. Chtěl bych být jako on," potvrzuje.

Liberec? Nesmíme být alibisté, kteří se bojí, co přijde po titulu

Dostat se na nejvyšší úroveň dá spoustu práce. Nicméně udržet se tam, to stojí možná ještě víc sil. "Přesně. Jelikož chci dál zůstat v reprezentaci, nešel bych někam do týmu, který nebude mít kvalitu. Pod Libercem jsem dál i kvůli nároďáku," doplní. Navíc Birner není stěhovavý pták, jenž by pod dojmem aktuálního úspěchu pálil mosty a spěchal za měšcem s dukáty. "V Liberci je něco nastartované a já u toho rád. Ano, někteří kluci odešli, jsou tu však další. Čeká nás náročná sezona, ale nesmíme být alibisté, kteří se bojí, co přijde po titulu," vybízí.

Jedním z Bílých tygrů, kteří se rozloučili, je jeho parťák Michal řepík. "Byli jsme se sebe zvyklí, jasně, bude mi chybět. Ale v Liberci jsou jiní kvalitní kluci, kvalitní sezony jsem měl i bez něj. Musíme to brát, jak to je. Život jde dál. Řípovi přeju v KHL jen to nejlepší," vzkazuje. Naopak pod Ještědem pokračuje Radim Šimek, přišli Mário Bližňák, Roman Will nebo Lukáš Vantuch, jedna ofenzivní posila patrně ještě dorazí. "Podle mě je nejdůležitější, že zůstávají Branko Radivojevič, Martin Ševc a další zkušení kluci. Třeba Branko byl v play off skvělý. Je to starší hráč, skutečně vynikající. Pro mužstvo hrozně důležitý," dodává.

Od návratu ze šampionátu právě utekly dva týdny, ale Birner už zase trénuje. "Ne moc, vyšší dávky teprve přijdou. Jenže kdyby tělo nějak víc zatuhlo, rozhýbával bych ho těžko. Jsem zvyklý na pohyb. Něco jsem dal o dovolené, teď začnu pomalu makat." Přípravu si udělá jako loni, tedy individuálně. "Budu v Litoměřicích, později bych rád chodil jednou dvakrát týdně na led do Letňan." Kdy se připojí k Bílým Tygrům? "Ještě přesně nevím, s Filipem Pešánem jsem nemluvil. Jen jsme si psali, když se řešilo, jestli zůstanu. V klidu se domluvíme," usměje se. V Liberci stále panuje lehká euforie z titulu, pomalu je však čas myslet na obhajobu. "Každá sezona je jiná. Víme, že to nebude snadné. Loňské očekávání se naplnilo, všechno vyšlo týmu i mně osobně. Uděláme maximum, aby to vydrželo," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz