Cíl nováčka z Třemošné? Nechceme hrát druhé housle, hlásí kouč Živný

Radost juniorů Třemošné v závěru minulého ročníku | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Třemošná se minulou sezonu stala vítězem regionální juniorské soutěže, a oslavila tak postup do Ligy juniorů. Jak si vede o ligu výš? V prvním utkání jen těsně podlehla Chomutovu po brance, kterou inkasovala až necelé tři minuty před koncem. Ve druhém zápasu pak porazila Kladno. Jak se Meteor zvládá poprat s novými výzvami, zhodnotil trenér Martin Živný.

Máte za sebou solidní vstup do sezony. Jste s vaší hrou spokojen?
Zatím jsem spokojen. Zápasy jsou tu skoro extraligové, protože všechny týmy tady buď z extraligy spadly, nebo se chtějí nahoru dostat, takže kvalita je tady daleko větší než v regionální soutěži. Připravovali jsme se na to jak fyzicky, tak hlavně i mentálně. Vstup do soutěže jsme měli dobrý, ale samozřejmě ty těžší zápasy ještě přijdou.

Nálada v kabině musí být výborná...
Nálada výborná je, teď hlavně doufám, že nám to vydrží (směje se). Kluky připravujeme na to, že přijdou utkání, která prohrajeme. Tam jde o to, aby nás to moc psychicky neovlivnilo.

Hned v prvním zápase jste vyzvali silný Chomutov. Jak moc vás mrzela prohra gólem těsně před koncem?
Utkání jsme dobře začali, musím ale upřímně říct, že Chomutov byl půlku zápasu lepší. Měl tam šance, které jsme naštěstí přečkali. Ze stavu 0:2 se nám podařilo vyrovnat na 2:2, a pak se ta hra převrátila a začali jsme mít trochu navrch. Byla obrovská škoda, že jsme neproměnili velké šance, které jsme měli ve třetí třetině. Navíc jsme tam měli krátkou přesilovku pět na tři a tu jsme také neproměnili. Pak jsme dostali nešťastný gól z brankové čáry, ale takové góly padají, to se občas stane. Gólman nás zase podržel několikrát předtím, kdy jsme mohli dostat branku. Byl to smolný gól a nás to mrzí, protože na bod jsme v tom zápase měli a zasloužili jsme si ho.

„Zápasy jsou tu skoro extraligové, protože všechny týmy tady buď z extraligy spadly, nebo se chtějí nahoru dostat, takže kvalita je tady daleko větší než v regionální soutěži.“

V kabině jste ale asi i přes prohru chválil...
Určitě, ten zápas byl dobrý. S Chomutovem jsme sehráli vyrovnanou partii a v závěru jsme měli navrch. Kluci to za stavu 0:2 nezabalili a naopak nás to ještě vyhecovalo. Dokázali jsme si, že můžeme hrát s jakýmkoliv soupeřem.

Ve druhém kole jste porazili Kladno, jak jste ten zápas viděl?
S Kladnem jsme hráli dva přáteláky, takže jsme ho velmi dobře znali. Je to velice silný soupeř. Věděli jsme ale, že pokud budeme dodržovat náš herní systém a budeme hrát na protiútoky, tak můžeme Kladno v domácím prostředí porazit. Šli jsme do zápasu s pokorou, protože Kladno patří k těm dobrým týmům. Hráli jsme doma a po taktické straně jsme to odehráli perfektně – nedostávali jsme soupeře do přečíslení, zodpovědně jsme se vraceli a dobře jsme bránili. Čekali jsme na protiútoky a na začátku třetí třetiny jsme to zlomili, když jsme odskočili na dva góly. Pak si myslím, že jsme si to výborně pohlídali.

Dokázali jste dát dvě branky v oslabení. Byly to zlomové okamžiky zápasu?
Zlomová byla branka, kterou jsme dali minutu před koncem druhé třetiny. Musím upřímně říct, že nás většinu druhé třetiny Kladno tlačilo, góly se jim ale dát nepodařilo. My jsme jim minutu před koncem třetiny dali gól na 4:3, a to si myslím soupeře trochu nalomilo. Ve třetí třetině jsme hráli oslabení a Matyáš Krasanovský trefil přes celé hřiště odkrytou bránu. To se Kladno asi trochu unáhlilo, a potom se zlomilo úplně.

Právě Matyáš Krasanovský se zaskvěl hattrickem. Jak hodnotíte jeho výkon?
Nejen Matyáš, ale celá první lajna podává od minulé sezony špičkové výkony a tu výkonnost si drží i v této sezoně. Kluci mají v té lajně dobrou souhru, takže si v každém zápase vytváří spoustu šancí. Trošku máme problémy s proměňováním a důrazem v koncovce. Tam kdybychom byli ještě o trochu lepší, tak bychom dávali branek víc. Věřím ale, že to ještě přijde. Matyáš patří k lídrům týmu, je to kapitán a teď se mu to ve druhém zápase podařilo. Doufám, že mu ta střelecká fazona vydrží.

„Letní přípravu jsme uzpůsobili tomu, abychom byli fyzicky dobře připravení. Když kluci budou dodržovat systém a hodně bruslit, tak si myslím, že ty zápasy zvládneme.“

Jaké jste si stanovili před sezonou cíle?
Do této sezony jdeme jako nováček, řekli jsme si ale, že určitě nechceme hrát druhé housle. Opravdu dobře jsme se na to připravili. Letní přípravu jsme uzpůsobili tomu, abychom byli fyzicky dobře připravení. Když kluci budou dodržovat systém a hodně bruslit, tak si myslím, že ty zápasy zvládneme. Určitě přijdou těžké chvíle, ale budou tam také zápasy, které prostě chceme zvládnout.

Jak velký dopad má na vaši hru to, že se tuto sezonu z Ligy juniorů nesestupuje? Můžete si díky tomu víc dovolit?
To asi úplně ne. Taktika je daná, my musíme vycházet ze zajištěné obrany, a pak si nějaké šance v útoku určitě vypracujeme. Co je ale dobré, tak my máme hodně mladé mužstvo. Máme tam dost prvoročáků a tam je obrovská výhoda, že všechny kluky můžeme nechat hrát. Můžeme je prostřídat a připravovat si je na příští sezonu, která už bude sestupová.

Jak velký rozdíl je mezi Ligou juniorů a regionální soutěží?
Je tam obrovský rozdíl. Tady jsou v podstatě extraligové týmy, ať je to Slavia, která patří do extraligy. Je tu Vsetín, Havlíčkův Brod, Kladno, Chomutov, to jsou všechno týmy, které by dříve či později chtěly do extraligy. Regionální liga v základních skupinách kvalitu neměla a nechci říct, že by tam byly zápasy pro nás jednoduché, ale soupeři byli o něco slabší. V nadstavbě už byly slušné týmy a hokej tam byl lepší, ale jinak základní část nebyla dobrá. Tady kluci musí od začátku zápasu každé střídání hrát naplno. Stačí jen malé zaváhání a už je problém.

Je nějaký aspekt hry, který váš tým neumí? Nějaké návyky, které proti slabším týmům v minulých sezonách nemohl pochytit?
Jedna z věcí je proměňování šancí. Předtím jsme stříleli hodně gólů, protože ty týmy neměly takovou kvalitu. Teď máme šance, které ale neproměňujeme, a to nás může stát body. Další věc je střídaní a čas na ledě. V regionální lize někteří hráči přetahovali střídání a nebyl to až takový problém. Tady musí kluci po třiceti, čtyřiceti vteřinách jít ven, protože jakmile zůstanou na ledě déle, už je to problém a soupeři mají hned navrch.

„V regionální lize někteří hráči přetahovali střídání a nebyl to až takový problém. Tady musí kluci po třiceti, čtyřiceti vteřinách jít ven, protože jakmile zůstanou na ledě déle, už je to problém a soupeři mají hned navrch.“

Sledoval jste týmy z Ligy juniorů? Víte, co od nich očekávat?
Určitě. Už minulou sezonu jsem hodně sledoval Slavii. Oni měli vynikající dorost, který právě přešel do juniorky, a teď mají výborné složení týmu. Výsledky jsem sledoval u všech.

Jak moc zasáhlo juniorku to, že dorost dvakrát za sebou sestoupil?
To je kvůli návaznosti obrovská škoda a příští rok to bude obrovský problém. Někteří hráči odešli a teď se bude dorost těžko doplňovat, protože do regionální ligy se nikdo moc netlačí. Je to velký problém a obrovská škoda, protože ta návaznost tam prostě nebude a dostat se zpět o ligu výš je strašně těžké. V dorostu je spousta týmů, které chtějí do Ligy dorostu a které na to mají kvalitu.

Jak funguje spolupráce s Plzní?
Funguje to dobře. S panem Vojanem (vedoucím plzeňské akademie, pozn. redakce) jsme komunikovali přes léto. Trochu nás tížila obranná řada, takže jsme se potřebovali domluvit, abychom zkvalitnili tým. Nakonec se nám to povedlo. Přišli opravdu kvalitní obránci, někteří jsou u nás na hostování, někteří jsou na střídavé starty. Navíc jsme se domluvili ještě na jednom gólmanovi, který se střídá s naším brankářem. Máme tam i dva útočníky, kteří k nám mohou přijít na střídavé starty. Jsou to sice mladší hráči, z Plzně ale kvalitu mají a nám určitě pomohou.

V pátek hrajete proti Slavii, což je jeden z hlavních aspirantů na postup. Co od toho zápasu očekáváte?
V každém případu tam pojedeme s pokorou, protože síla soupeře je více než jasná. Na druhou stranu teď poslední zápas s Chomutovem prohráli na nájezdy, takže je to soupeř, se kterým se dá hrát. Budeme muset ale podat stoprocentní výkon a budeme muset dodržovat všechny věci, které si řekneme. Pokusíme se odehrát co nejlepší zápas.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz