Čiliakův emotivní návrat, nervozita už na dálnici. Brno mám v srdci, říká

Foto: Michal Eger, hc-kometa.cz

10. srpna 2018, 9:07

Daniel Kinc

Když se dopoledne objevilo na sociálních sítích Slovanu jméno Marka Čiliaka coby startujícího gólmana pro duel v Brně, bylo jasné, že půjde o velkolepý návrat. Návrat na místo, kde v předchozích dvou sezonách dotáhl svůj celek až na samotný vrchol. Slovenský gólman si debut v dresu bratislavského celku užil a slavil vítězství 5:2.

Nový fanshop

Vypadalo to jako běžný závěr zápasu, na který jsou v Brně zvyklí. Brankář Marek Čiliak převzal cenu pro hráče zápasu, tribuny mu tleskaly vestoje při jeho děkovačce. Jen to tentokrát bylo na straně soupeře. Situace, na kterou pod Špilberkem nejsou zvyklí, a nezná ji ani sám slovenský brankář. Na konci duelu se navíc dlouze zdravil se svými bývalými spoluhráči, s jedním vedle druhého. „Měl jsem takové smíšené, až nepopsatelné pocity. Nevím, jak je popsat,“ zahájil Čiliak svůj pozápasový rozhovor.

„Dojetí tam určitě bylo, fanoušků v Brně si nesmírně vážím. Jsou neskuteční, navždy je budu mít v srdci.“

Osmadvacetiletý gólman si musí zvykat na novou životní situaci. Teď však tyto myšlenky šly stranou, Čiliak se soustředil na návrat na dobře známé místo. „Určitě mi toto prostředí bude chybět. Bude mi chybět Brno, bude mi chybět Kometa. Už to tak ale je, jsem ve Slovanu, a myslím si, že to bude hodně podobné,“ věří. Modrobílí příznivci mu připravili rozlučku, kterou si bude určitě pamatovat. „Fanouškům musím poděkovat. Trochu jsem to od nich čekal, byli opravdu výborní. Navždy je budu mít v srdci, přeci jen jsem přišel domů,“ doplňuje muž, který byl hlavní hybnou silou při cestě Brna za posledními dvěma tituly.

Už od rána věděl, jak speciální jeho den bude. „Přišel jsem domů, lidé mě přivítali. Popravdě jsem byl nervózní už cestou na dálnici. Byl to zvláštní pocit, ale rychle to přešlo. Začal jsem se cítit dobře, a až na to teplo v hale bylo všechno v pohodě,“ říká, jak si postupně zvykal ve starém známém prostředí. Na fanoušky nedá dopustit. „Dojetí tam určitě bylo, lidí v Brně si nesmírně vážím. Je skvělé, co všechno pro nás udělali a stále dělají, když hrajeme. Jsou neskuteční,“ povídá brankář s typickým plnovousem.

Foto: Michal Eger, hc-kometa.cz

V zápase předvedl výkon, který jej zdobil poslední dvě sezony, za svá záda pustil jen dva puky a v mezihře si stihl ještě povídat se svými bývalými kolegy. „Společně jsme vtipkovali, známe se dlouho. Jsme jedna velká rodina. Všechno je bez problému, navíc jsem s nimi stále v kontaktu. A sázka? Žádnou jsme neměli,“ popisuje, jaké to je chytat proti „svým“. Slovan nakonec zvítězil 5:2. „Byl jsem mile překvapen z toho, co jsme předváděli proti tak silnému mužstvu. Bavilo mě to, porazili jsme mistra, takže určitě dobrý výkon,“ dodal.

Účastník KHL zvítězil poprvé v přípravě, a to vše díky velké obětavosti napříč celým týmem. „Pomáháme si, o tom hokej je. Oni pomáhají mně, já se snažím pomoci jim, od toho se odvíjí další věci. Když mi obránce pomůže dobrým zákrokem, tak je to to stejné, jako když útočník dá gól. Tým žije, střídačka žije a jsme nabuzení,“ vypráví muž, který si v květnu zachytal v dresu národního týmu Slovenska na šampionátu v dánské Kodani.

Boj o jedničku nebude, s Kubou Štěpánkem máme skvělý vztah

Nyní stojí na začátku zcela nové výzvy. Tuzemskou soutěž mění za renomovanou KHL, která s sebou přináší spoustu netypických věcí, včetně množství pro něj neoblíbeného létání. „V Bratislavě to bude jiné. Bude to určitě náročné na cestování, psychiku i fyzičku. Vyšlo to tak, jak to vyšlo. Ještě se nechci rozmýšlet nad tím, co všechno mě čeká,“ zůstává klidným necelý měsíc před ostrým startem soutěže. A naposledy zavzpomínal na svůj dnes již bývalý klub. „Vybral jsem si Slovan i kvůli fanouškům, kteří mi budou připomínat Brno. Jsem rád, že to vyšlo zrovna takhle,“ tvrdí.

Jeho konkurencí v brankovišti týmu ze slovenského hlavního města bude gólman Jakub Štěpánek, který má řadu zkušeností z extraligy, reprezentace a také právě ruské nejvyšší soutěže. „Boj o jedničku nebude, s Kubou Štěpánkem máme skvělý vztah. Soutěž bude dlouhá, náročná a musíme držet pospolu, abychom pomohli týmu, což je to nejdůležitější,“ vyzdvihuje. Velké cíle si neklade. „Do Slovanu jsem nepřišel hrát o titul, v hlavě už jsem na to nastavený. Chceme se ale rozhodně dostat co nejdále,“ uzavírá své povídání.

Foto: Michal Eger, hc-kometa.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz