Číňané chtějí pokračovat v Česku, po 2. lize mají hrát mezi juniory

Foto: Facebook IHC Králové Písek

Tým China Golden Dragon se v příští sezoně druhé ligy nepředstaví, přesto by měl v Česku dál působit. Podle informací, které získal Deník N od trenéra Jiřího Šejby, se má zapojit do druhé nejvyšší juniorské soutěže.

partneři českého hokeje

„Minulou sezonu tady byl dospělý tým, ale čínská strana má nyní představu, že bychom u nás začali připravovat tým do dvaceti let, jenž by podle předběžných jednání hrál druhou nejvyšší juniorskou ligu. Teď jde ale o to, jestli to situace ve světě dovolí. Uvidíme, jak se bude vyvíjet, ale ve spojení jsme,“ líčí Jiří Šejba.

„Předběžně jsme se bavili s generálním sekretářem Českého hokeje Martinem Urbanem, že by čínská strana akceptovala start ve druhé nejvyšší juniorské soutěži, protože nejvyšší soutěž by byla nejspíš nad jejich síly,“ dodává Šejba s tím, že stejně jako v uplynulé sezoně by čínský výběr mohl mít zázemí na Kladně.

„Pro čínskou stranu i pro nás by to bylo nejlepší, protože jsme tam měli dobré podmínky. Teď jde jen o to, jak by to logisticky fungovalo se zápasy v juniorské lize. Opakuju ale, že musí dojít k razantnímu zlepšení celosvětové situace, aby projekt pokračoval. Sezona začíná až na konci září, ale to není tolik času,“ varuje.

V uplynulém ročníku jeho tým na třetí nejvyšší seniorskou soutěž nestačil a převážně schytával vysoké porážky. Ze 42 zápasů uhráli Číňané pouhý jeden bod na ledě Písku, kde jim k vítězství nestačilo ani pět vstřelených branek. Loučili se při skóre 76:406. Letos by ale Šejba teoreticky mohl pracovat s lepšími hokejisty.

„Škoda, že k nám neposlali ty nejlepší čínské hokejisty, kteří raději zůstali ve čtvrtých formacích v ruských soutěžích a podobně. K nám do Česka poslali v uvozovkách horší hráče.“

„Pracovali bychom s kluky, kteří v systému působí odmalička. Naposledy tady totiž byli hráči, které předělali na hokejisty třeba až ve třinácti letech. Mohlo by to pro nás být snazší, protože čekám, že budou mít lepší hokejové návyky. Navíc by mohlo pokračovat pět hráčů z minulého týmu, tudíž bychom mohli navázat.“

V projektu má chuť pokračovat. „Nám jde o to, aby kluci za rok udělali nějaký pokrok, což se nám v první sezoně povedlo. Jen škoda, že k nám neposlali ty nejlepší čínské hokejisty, kteří raději zůstali ve čtvrtých formacích v ruských soutěžích a podobně. K nám do Česka poslali v uvozovkách horší hráče,“ hlásí Šejba.

Foto: Miroslav Zdražil, hcdecin.cz

Příprava by měla být letos odlišná. „Plán je takový, že bychom první dva měsíce začali v Číně, v září přijeli hrát do Česka a po Novém roce se přemístili zase do Číny, kde by vyvrcholila příprava na MS,“ nastiňuje Šejba s tím, že by se do Asie nebál. „Nemoc můžete chytit i u nás, vše závisí na respektování pokynů.“

S hráči se 57letý mistr světa z roku 1985 viděl naposledy v lednu. „Pak odjeli domů a myslím, že ani moc netrénovali, protože byli v izolaci. Předpokládám, že s tréninkem už zase začali. Trénují ve svých mateřských týmech a v průběhu června se rozhodne, jestli ti mladší dvaceti let zase budou hrát u nás,“ uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz