Cítíme se prázdně a zklamaně, přiznali Finové. Legendární kapitán končí

Marko Anttila | Foto: Twitter Leijonat

(TAMPERE, od našeho zpravodaje) Po konci zápasu ještě několik minut zůstali na ledě a tleskali svým fanouškům, kteří je přišli znovu do domácí Nokia Areny podpořit. Finské hokejisty však nedotlačili k obhajobě titulu světových šampionů. Ba naopak. Pro zemi tisíců jezer jde po vypadnutí ve čtvrtfinále a konečném sedmém místě o nejhorší umístění od roku 2005. Osmatřicetiletý Marko Anttila navíc ukončil reprezentační kariéru.

S národním týmem získal na předchozích třech šampionátech dvě zlata a jedno stříbro, ve finále vždy s Kanadou. V Pekingu navíc Marko Anttila ovládl olympiádu. Po neúspěšném čtvrtfinále v Tampere ale nyní oznámil konec kariéry ve finském dresu.

A výběr Suomi dopadl takřka stejně jako česká reprezentace. V základní skupině neporazil žádného z velkých soupeřů, když podlehl po nájezdech Švédsku a o tři góly nestačil na Spojené státy. Ve čtvrtfinále pak vyhořel proti Kanadě.

„Největší rozdíl bylo jednoznačně to, že oni na rozdíl od nás využívali své šance.”

Jinak mnoho neztrácel, utkání to bylo v mnoha ohledech dost vyrovnané. Problém Seveřanů však tkvěl v docela jednoduché věci. „Největší rozdíl bylo jednoznačně to, že oni na rozdíl od nás využívali své šance,” přiznal Teemu Hartikainen.

Foto: Markéta Křížová

On sám se postaral o jedinou finskou trefu, když protlačil puk u tyčky skrz kanadského brankáře. To však přišlo až necelé tři minuty před koncem za stavu 3:0 pro javorové listy. Sám předtím jako nejpilnější střelec mužstva nedokázal proměnit čtyři pokusy.

„Měli jsme stejně jako soupeř velmi solidní možnosti, ale jim skvěle chytal brankář, který nám to prakticky všechno vykryl. Měl některé opravdu úžasné zákroky. Kdybychom dali jeden, dva góly, myslím, že jsme mohli klidně převzít otěže zápasu a celé by to vypadalo jinak. Ale bylo to opravdu těžké. Mrzí to, nicméně tak to prostě je,” dodal Hartikainen.

Obdobně zápas viděl také Ahti Oksanen: „Kanada nás porazila, protože našla recept na střílení gólů. My jsme celou dobu věřili, že jsme lepší tým, protože jsme měli příležitosti. Ty jsme ale neproměnili.”

Finové velký neúspěch vstřebávají velmi těžce. Jukka Jalonen vybral z velké části totožný mančaft, jaký před rokem věšel na krk zlaté medaile. Přesto nyní skončil již před branami semifinále.

„Neřekl bych, že to v porovnání s loňskem bylo o moc jiné,” prohodil Atte Ohtamaa. „Měli jsme zase skvělý tým od samého začátku, i dnes jsem z něj cítil velkou sílu. Ráno jsem byl opravdu sebevědomý a věřil jsem, že vyhrajeme.”

„Ráno jsem byl opravdu sebevědomý a věřil jsem, že vyhrajeme.”

„Byl to další domácí turnaj, který se skvěle povedl. Byla tu výborná atmosféra, milí fanoušci, kteří nás stále podporovali,” zhodnotil zkušený bek finského Kärpätu. „Užíval jsem si každý moment, ale teď se cítím jenom prázdně a hodně zklamaně, že jsme neuspěli jako loni.”

logo TipsportSledujte všechny zápasy MS 2023 v ledním hokeji a získejte za registraci 500 Kč na první sázky!

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz