Další esa z Ruska do NHL? Zájem je o Jana Kováře nebo o Mosese

12. února 2015, 11:30

Václav Jáchim

Ruská Kontinentální liga zvolna směřuje k cíli základní části, brzy vypuknou boje o Gagarinův pohár. Únor je ale tradičně měsíce, kdy začínají proudit první spekulace o tom, co by se mohlo stát před další sezonou. Zvlášť letos je dohadů spousta, protože soutěž trošku zápasí s ekonomikou, kolísající kurs rublu může přinést několik zajímavých změn. Přehled o tom mají i týmy NHL, které krouží kolem největších osobností. Hodně se v této souvislostí mluví také o Janu Kovářovi!

Není divu, někdejší plzeňský útočník válí na východní frontě druhým rokem a vede si skvěle. Kovář (na snímku) se bleskově zařadil k oporám Magnitogorsku, loni s týmem vyhrál Gagarinův pohár, navíc pravidelně boduje. Statistiky má neskutečné! Během předchozí sezony nasbíral odchovanec jihočeského hokeje 94 bodů v 75 zápasech (i s play off), letos je po 53 zápasech zatím na metě 58 bodů.

Tohle všechno dobře vědí za Atlantikem. Ale je reálné, že by Kovář napodobil Romana Červenku a z ruské elitní ligy odešel do NHL? Reprezentační útočník je v Metallurgu pod smlouvou, která platí až do jara 2016. "Je pravda, že registrujeme zájem několika zámořských klubů. Skauti mají o Honzovi dostatek informací, pokud vím, viděli ho při utkáních v Helsinkách, Bratislavě nebo na akci národního mužstva," říká agent Vladimír Vůjtek mladší ze společnosti Eurohockey Services, která hráče zastupuje.

Bližší debaty o možném stěhování za Atlantik ovšem nepřipouští. "Honza plní smlouvu v Magnitogorsku, soustředí se na to, aby tým co nejlépe zvládl obhajobu Gagarinova poháru," říká Vůjtek. Nicméně Jan Kovář bude nadále žádaným zbožím. Jednak si v Rusku vede výtečně, jednak 25. března oslaví teprve 25. narozeniny, je tedy ve stále produktivním věku.

Situaci by mohla ovlivnit ještě jedna skutečnost. Podle dostupných zpráv existuje možnost, že se hráč může ze smlouvy KHL vyvázat za podmínek určitého finančního vyrovnání, které při klesajícím kursu rublu zase nemusí být tak vysoké. "Tohle vůbec nebudu komentovat," reaguje rázně Vůjtek. "Vnímáme různé spekulace, ale Kovář je hráčem Magnitogorsku. Určité kluby se o Honzu zajímají, sondují situaci - to je fakt. Kovář hraje druhým rokem v KHL skutečně výborně. Ale víc to nemá cenu řešit," doplňuje.

Vzhledem k aktuálnímu dění v Rusku se nedá vyloučit, že několik hvězd nicméně v létě zvedne kotvy a odejde do NHL. Kromě Kováře je aktuálně v kursu především Američan Steve Moses. Donedávna neznámý útočník válí za Jokerit Helsinky, body sbírá jako na běžícím pásu. Nasázel už 35 branek a může vybírat z mnoha nabídek. "Uvidíme, jak se situace vyvine. Pro Mosese je prioritou NHL, nikdy ji neokusil  a teď si říká o pozornost. Hraje dobře, týmy o něm vědí. Pro nás asi bude těžké ho udržet, i když sám tvrdí, že je v Jokeritu spokojený," sdělil agentuře TASS generální manažer finského klubu Jari Kurri.

Nebývá to moc běžné, ale z ruské ligy si dveře do NHL občas někdo otevře. Jedním z příkladů může být Mark Giordano: kanadský zadák nastupoval za Dynamo Moskva a mohl tam posléze pokračovat, ovšem vybral si NHL, byť údajně za třetinové peníze. Dneska je elitním bekem Calgary! Loni zase odešel z Vladivostoku do Arizony kanadský útočník Justin Hodgman, Fin Jori Lehterä zamával Novosibirsku a teď je hvězdou St. Louis.

Z českých hokejistů takhle putoval Roman Červenka z Omsku do Calgary, třeba ho nakonec napodobí Jan Kovář, i když tahle verze je zatím se značným otazníkem. Nabídky mohou dostat i další naši krajánci. Smlouva v Jekatěrinburgu například končí Jakubu Kovářovi, který před časem koketoval s Philadelphií, kam byl draftován. Ovšem zkušený gólman už je v NHL volným hráčem. Možná nelze vyloučit návrat Romana Horáka, jednu variantu ve slavné lize loni řešil obránce Jan Kolář. Zajímavé také bude, jestli po sezoně v Omsku nenabere znovu zámořský směr také Vladimír Sobotka...

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz