Další posila pro Liberec! Birner skončil ve Švýcarsku, vrací se pod Ještěd

Foto: Michal Eger

21. listopadu 2018, 11:52

Václav Jáchim

Před dvěma lety slavil s Bílými Tygry mistrovský titul, poté Michal Birner vyrazil za dalšími zahraničními štacemi. Reprezentační útočník hrál v Traktoru Čeljabinsk, poté posílil Fribourg. Teď hlásí návrat pod Ještěd! Účastník MS 2016 a 2017 ve švýcarském týmu skončil, což klub potvrdil na svých stránkách, a znovu oblékne liberecký dres. Birner se s vedením Bílých Tygrů dohodl na smlouvě do konce sezony.

Nový fanshop

Nedávno do mateřského klubu zamířil Tomáš Filippi, teď se pod Ještěd chystá i Birner. Jde do míst, kde prožil sice jen jedinou sezonu, zato velmi úspěšnou. Ročník 2015-16 korunovali Bílí Tygři historickým titulem, Birner s parťákem Michalem Řepíkem pak patřili k oporám národního mužstva na šampionátu v Moskvě. Když se Řepík posléze zranil a vypadl ze sestavy Čeljabinsku, liberecký klub bleskově uvolnil Birnera. A odchovanec litoměřického hokeje odešel na východní frontu.

„Už tehdy jsem říkal,  že bych se jednou rád do Liberce vrátil. Je to vynikající organizace, s Filipem Pešánem jsme byli průběžně v kontaktu," připomíná někdejší hokejista farem St. Louis, Anaheimu, pražského Lva nebo finských týmů z Lahti, Turku či Kuopia. Po dvou letech nyní obě strany opráší dřívější spolupráci.

Foto: gotteron.ch

Původně sice předpokládal, že celou tuto sezonu vydrží pod Alpami, ovšem situace se vyvinula jinak. Vedení hokejového Fribourgu dnes na svých stránkách informovalo, že Michal Birner v týmu z osobních důvodů skončil. „Měl jsem smůlu na zranění. Hned v prvním týdnu přípravy na ledě jsem prodělal otřes mozku a musel na čtyři týdny vysadit. Pak jsem naskočil, čtyři pět zápasů se do toho dostával, následně ovšem přišly problémy se žebry. Hrál jsem s tím, asi po měsíci my zjistili, že mám ta žebra zlomená. A do toho jsem si ještě zranil koleno," popisuje nejprve.

Nyní už je fit, dva týdny naplno trénuje. Zdravotní trable ovšem nejsou příčinou aktuálního stěhování. „Ve Fribourgu chtěli, abych zůstal. Já měl ale svoje důvody, o kterých nechci mluvit. S vedením jsme to probrali. Pochopili mě. Rozešli jsme se velice přátelsky, na úrovni, za což bych chtěl všem ze švýcarského klubu poděkovat," pokračuje Birner.

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Věděl, že s ohledem na osobní potřeby může být jedinou variantou Liberec. „Mám velkou výhodu, že jdu do prostředí, v němž jsem působil. Kde všechny znám. Hrozně se těším," ujišťuje. „Ze začátku budu potřebovat pomoc kluků, abych se dostal do potřebné pohody. Jakmile ji budu mít, tak věřím, že to mužstvu vrátím." Za Fribourg letos Birner sehrál devět utkání NLA, v nichž si připsal tři nahrávky. Ze všeho nejvíc nyní vyhlíží zápasový rytmus a pravidelnou zátěž.

S Bílými Tygry před časem prožil jednu z nejhezčích etap hokejové kariéry. „Titul byl nádherný. Koho by nelákalo podobný úspěch zopakovat. Já teď ale myslím hlavně na to, abych hrál co nejlépe," reaguje. Velkou výzvou je i reprezentace. „Samozřejmě, to s tím úzce souvisí. Musím se do toho dostat, abych byl platný. Je mi dvaatřicet let, mám motivaci a vidinu, že se jako hokejista pořád ještě mohu zlepšovat," uzavírá.

Filip Pešán, trenér a sportovní ředitel Bílých Tygrů:

„Michalův příchod je další ze série návratů velmi kvalitních hráčů ze zahraničního angažmá, za což jsme velice rádi. S takovým hráčem získáváme další kvalitu v útočných řadách a nedocenitelné zkušenosti z mezinárodního hokeje. S dalším posílením týmu už jsme nepočítali a já jsem velmi rád, že majitel klubu našel cestu, jak umožnit tak výrazné posile návrat do našeho kádru. Michal má v tuto chvíli smlouvu do konce této sezóny, ale v nejbližších dnech začneme jednat o dlouhodobějším kontraktu.“

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz