Dalších 5 let u Lotyšů. Hartley má dlouhou smlouvu, zrušit ji může NHL

Foto: sportsnet.ca

31. srpna 2017, 10:29

Václav Jáchim

Když loni nastupoval do pozice hlavního trenéra lotyšské reprezentace, zdálo se, že se Bob Hartley na nové štaci příliš nezdrží. Ale všechno je jinak. Bývalý kouč Colorada či Calgary zaznamenal úspěch, lotyšský výběr na jarním šampionátu v Německu do posledních chvil bojoval o play off. Nakonec uspěli domácí Němci, nicméně zástupci lotyšského svazu i fanoušci byli spokojeni. Proto příliš nepřekvapilo, že Hartley u Lotyšů pokračuje.

Nový fanshop

Naopak poměrně nečekaná je délka spolupráce, kterou svaz tento týden potvrdil. Hartley prodloužil smlouvu o pět let, až do konce ročníku 2021-22. "Tak jsme to chtěli my, stejně situaci viděl i Bob. V roce 2022 proběhne olympiáda v Pekingu, rok předtím hostí Riga mistrovství světa. Chceme zachovat koncepci a perspektivu, dohoda platí na delší období," vysvětlil na stránkách diena.lv Viesturs Koziols, generální sekretář lotyšského svazu.

Hartley u tamní reprezentace zavedl trošku odlišný styl práce. Částečně se blíží záměrům Teda Nolana, jenž v minulosti Lotyše úspěšně vedl. Jde o model podobný NHL, s velkým důrazem na hráče střední generace a nadané mladíky. Hartley si juniory prohlédl na šampionátu dvacítek v Kanadě, pečlivě sondoval, kteří talenti hrají soutěže za Atlantikem, některé pak zařadil do výběru pro MS dospělých.

Lotyšská reprezentace prochází generační obměnou, soudě podle výkonů na šampionátu v Kolíně nad Rýnem ovšem má kde brát. "Bob nastartoval novou cestu a určitě chceme, aby ji zachoval. Když jsme hovořili o další spolupráci, Hartleyho hodně lákají příští olympijské hry," uvedl Koziols. Na ty v Koreji 2018 se lotyšský tým neprobojoval, v roce 2022 by chybět nechtěl.

Situaci ovšem může změnit zájem o zkušeného trenéra. Hartley má sice s lotyšským svazem pětiletý kontrakt, nicméně pokud do 31. ledna konkrétní sezony obdrží nabídku práce hlavního kouče v NHL, bude uvolněn. Smlouva mu to zaručuje.

"Bob má své ambice, takhle jsme se domluvili. Vyhověli bychom i jeho přání vést některý přední klub v Evropě, ovšem za předpokladu, že by Hartley mohl s naším národním týmem absolvovat všechny turnaje a akce v rámci reprezentačních přestávek IIHF," doplnil generální sekretář lotyšského svazu.

Hartley je aktuálně jedním z několika zámořských trenérů, kteří stojí na střídačkách národních mužstev. Jeho krajan Craig Ramsay nedávno nastoupil u Slováků, Bělorusy vede Dave Lewis. Francouze má zase roky na povel Dave Henderson.


Sázej na zápasy MS s bonusem 500 Kč od Sazkabetu!

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz