David Krejčí převzal Zlatou hokejku. Je to pocta, ale zklamání z prohry ve finále převažuje, hlásí

2. července 2013, 13:45

Jan Vacek

Prožil další fantastickou sezonu, na jejím konci přesto nemohl být úplně spokojený. Útočník David Krejčí (na snímku) fenomenálními výkony dotáhl Boston až do finále Stanley Cupu, znovu po dvou letech byl nejproduktivnějším hráčem vyřazovacích bojů NHL. Navíc triumfoval v prestižní anketě Zlatá hokejka 2013. Souboj o největší úspěch ale Krejčí do vítězného konce nedotáhl, Boston totiž ve finále play off podlehl Chicagu. "Pořád jsem ohromně zklamaný," potvrdil po návratu do České republiky.

Fanshop národního týmu

Když se v Čechách konalo vyhlášení ankety Zlatá hokejka 2013, David Krejčí v Bostonu spal před důležitým pátým utkáním finálové série proti Chicagu. O svém triumfu se tak dozvěděl až z mobilního telefonu. "V Americe bylo odpoledne, kdy chodíme spát. Našel jsem pak na telefonu nějaké zprávy od rodiny a kamarádů, moc jsem se tím ale nezabýval," konstatuje.

S Bruins usiloval šternberský rodák o zisk druhého Stanley Cupu za poslední tři roky. Boston měl sérii proti Blackhawks dobře rozjetou, nakonec však padl 2:4 na zápasy. "S odstupem času ta porážka mrzí ještě víc, protože víme, jaký kousek jsme byli od sedmého zápasu. V něm už se pak mohlo stát cokoli," uvědomuje si nejproduktivnější hráč play off.

Jaké byly první okamžiky poté, co jste během několika vteřin ztratili dobře rozehrané šesté utkání finále?
"Byl to šok. Seděli jsme na střídačce, pak v kabině po zápase. S odstupem času to mrzí trochu víc, protože víme, jaký kousek jsme byli od sedmého zápasu v Chicagu. Tam už se mohlo stát cokoli. Víc si to nyní uvědomujeme, co jsme vlastně ztratili."

Přemýšlel jste zpětně, co se dalo v závěru utkání udělat jinak?
"Samozřejmě jsme si to promítali v hlavě. Spoustu věcí jsem mohl udělat jinak. Bohužel nám to tam napadalo, byl to rok, který nám moc nepřál. Ten konec byl důkazem celé sezony."

Boston má za sebou hodně náročný rok. Nejprve tragédie během maratonu, pak infrarktová série s Torontem. Byla to pro vás po emoční stránce nejtěžší sezona?
"Myslím, že to byla jedna z vůbec nejtěžších sezon v celé mé kariéře. Hráli jsme tři měsíce, zápasy šly rychle po soběš, bylo to náročné. Pak do toho přišel teroristický útok během maratonu, nám odložili dva zápasy. Navíc jsme hned začali hrát play off, bylo to hodně náročné. Město se ale v tu chvíli obrovsky semknulo a i my jsme hráli jako jedno mužstvo."

Vy jste v play off znovu vystupňoval své výkony, stejně jako před dvěma lety v play off či na olympiádě ve Vancouveru. Čemu to přisuzujete, že v klíčových momentech hrajete nejlépe?
"To kdybych věděl, tak takhle hraju celou sezonu. Nevím, čím to je. V play off není tolik času, nikdo nekouká moc dopředu. Začíná se od nuly. Je to i tím, že jsem hrál svojí hru, nenechal jsem si do toho moc mluvit od trenéra. Snažil jsem samozřejmě dodržovat pokyny, ale zároveň jsem spoléhal na svojí hlavu."

Překvapilo vás, že v Bostonu nebude pokračovat Jaromír Jágr?
"Jsem překvapený tak napůl. Myslím, že byl v Bostonu spokojený. Jsem zvědavý, s kým podepíše příští sezonu, nabídek bude mít hodně."

Jágrovi se v play off střelecky vůbec nedařilo, na ledě však odváděl cenou práci. Jak jeho působení v Bostonu hodnotíte?
"Určitě splnil očekávání, když přišel, tak pořád sbíral body, ale nám se nedařilo vyhrávat. Pak přišlo play off, Jarda změnil styl hry, začal hrát víc pro tým. Přizpůsobil se hře, kterou po nás chce. Měli jsme šanci vyhrát Stanley Cup, i když nestřílel góly."

Předpokládám, že jste příchod takového hráče přivítal.
"Byl jsem strašně rád. I když tam byl Zdeno Chára, tak jsme spolu mluvili anglicky, aby ostatní rozuměli. S Jardou jsme mluvili česky, Jarda vtipkoval, kluci byli nadšení. Ze začátku to bylo zvláštní, kluci koukali, jak si zavazuje brusle, jaké má rituály. Ta soustředěnost nebyla taková. On ale rychle zapadl, kluci si zvykli a v play off už jsme tahali za jeden provaz."

Ze začátku si Jágr nemohl najít pevné místo v sestavě, ve druhém útoku se pak zabydlel. Jeho spolupráce s Bergeronem a Marchandem fungovala, že?
"Bergeron je nejlepší útočník v lize na buly a v bránění, Jarda mu ale hodně pomáhal. Dokázali si na ledě vyhovět, Bergeron makal dozadu, Jarda mohl tvořit hru. Na konci play off dali hodně gólů."

Vy naopak přijdete o spoluhráče Nathana Hortona, který v předstihu oznámil, že chce změnit klub.
"Oznámil, že se nebude vracet do Bostonu. Náš generální manažer se snaží někoho získat k nám do lajny, tak uvidíme, co se stane."

V Bostonu se nyní zaměřují na udržení brankáře Raska. Myslíte, že se to týmu povede?
"Na sto procent ho udržíme. On chce být v Bostonu, je to super kluk a brankář. Dostane hezkou smlouvu, kterou si zaslouží."

V pátek se v zámoří otevírá trh s volnými hráči, koho by mohl Boston získat?
"Bude to zajímavé, v poslední době se stává, že týmy vyplácí hráče z kontraktů. Nechtěl bych říkat jména, aby se to nějak nenafouklo a já v klubu neměl problémy."

Boston platí v posledních letech za velice úspěšný klub, velkou zásluhu na tom má trenér Claude Julien. Jaký vlastně je?
"Já to nemůžu posoudit, je to můj jediný trenér v NHL. V Bostonu jsme začínali ve stejné době. Mě vyhovuje, sezona je dlouhá a namáhavá, někdy se stane, že si nesedneme. Tak to ale má víc hráčů. Náš kouč komunikuje se všema, někdy ten vztah není nic moc, ale vždycky si o tom promluvíme. V play off jsme s ním neměl žádný problém, všechno je v pohodě."

Pojďme ke zlaté hokejce. Kdy jste se dozvěděl, že se vám povedlo uspět?
"Bylo to večer před pátým zápasem. Vzbudil jsem se a měl pár zpráv od rodiny a kamarádů. Bylo to příjemné, ale moc jsem to neřešil. Dochází mi to až po sezoně, už jen být v nejlepší desítce je velká pocta."

Napadlo vás v průběhu sezony, že byste mohl uspět?
"V play off mě to napadlo, že tam nějaká malá šance je. Jarda měl dobrou sezonu, sice v play off nedal gól, ale to nevadí. V sezoně sbíral hodně bodů, pořád se o něm psalo. Nemyslel jsem si, že ho někdo může přeskočit."

Rozebírali jste to s Jágrem v Bostonu?
"Moc jsme se o tom nebavili, ani na to nebyl čas. Měli jsme před sebou další finálové zápasy, tak jsme to nechtěli rozebírat. Po šestém utkání se seběhlo všechno narychlo, měli jsme meetingy, týmovou večeři."

Vrcholem příští sezony bude olympiáda v Soči. Vy jste zažil už turnaj ve Vancouveru, jak velkou motivací je pro vás uspět v Soči?
"Chtěl bych na olympiádě hrát, to je velký cíl do nové sezony. Do nominace mě ale dostanou jen mé výkony v Bostonu. Budu se snážit dobře připravit, abych měl dobrý začátek sezony."

Vnímáte, že byste měl převzít pozici jednoho z hlavních lídrů týmu?
"Nechci brát nějakou roli Elimu nebo Jardovi, pokud tam pojedu, nebudu někde vyhazovat puky, budu se snažit být ten hráč, na kterého může trenér spoléhat a dát ho na led za jakéhokoli stavu. Chci být jeden z tahounů."

Jaké máte plány na léto?
"V pátek má brácha svatbu, tak si to všichni užijeme. Měl bych se účastnit letního kempu před olympiádou, pak se chci vrátit zpátky do Ameriky."

Vlastní svatbu zatím neplánujete?
"My jsme s přítelkyní zasnoubení, ale tohle léto na to nemáme čas. Není to jednoduché, ona má rodinu v Americe, za dva měsíce znovu začínáme sezonu. Necháme to na příští léto."


Vsaďte si na MS v hokeji a získejte 500 Kč zdarma

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz