David Tůma o zranění, přestupu do Sokolova nebo kapitánství na Kladně

David Tůma | Foto: Jana Mensatorová, hcsokolov.cz

Jednou z posil, které na začátku přestupního období oznámil prvoligový Sokolov, je David Tůma. Vyhlášený kanonýr se tak po roce na Moravě znovu stěhuje a svými góly či nahrávkami bude nyní pomáhat Baníku.

Chance liga na Hokejka TV

Po roce ve Vsetíně znovu měníte dres. Neberte to jako rýpání, ale nechtěl byste se už hokejově usadit?
Tak usadit… Byl jsem čtyři roky v Ústí, dva roky na Kladně, pak Litvínov. Teď jsou to vlastně první tři roky, kdy pokaždé měním angažmá. Je to možná vina i té epidemie, která teď panuje, že mají kluby v první lize finanční problémy. Nevím, jestli se to týká i Vsetína. Samozřejmě každý by chtěl někde hrát delší dobu, mně se to víceméně šest let dařilo, poslední tři roky ne.

Proč v klubu nepokračujete?
V kontaktu jsme nějak byli, ale konkrétní nabídka nepřišla. S agentem jsme hledali jinde a dohodli jsme se v Sokolově.

Jak budete na rok na Valašsku vzpomínat?
V dobrém. Pomohli mi, protože jsem byl po operaci kyčlí, takže mi podali takovou pomocnou ruku. Do listopadu jsem nohu pořád musel posilovat a nebylo to optimální, ale věřím tomu, že se to pak postupně zvedalo. Na Vsetíně byla super parta, poznal jsem výborné lidi mimo hokej, se kterými jsem v kontaktu do dneška. Někdy tam za kamarády i zajedu.

„Na Vsetíně byla super parta, poznal jsem výborné lidi mimo hokej, se kterými jsem v kontaktu do dneška.“

Zmínil jste zranění kyčlí. S čím přesně jste měl problém?
To bylo ještě v Litvínově. V přípravě mě po jednom faulu začalo bodat v noze a doktoři nevěděli, co s tím přímo je. Hrál jsem s tím dál a dál, až jsem pořádně nemohl chodit do schodů a furt mě bodalo v noze. Pak jsem musel na operaci a od ledna jsem nehrál. Nechtěl jsem riskovat nějaký vážnější úraz, abych mohl pokračovat v kariéře.

Foto: Martin Vojtěch Víta, hc-vsetin.cz

V dresu Vsetína jste měl trochu pomalejší rozjezd. Bylo to tím, že jste se ještě necítil úplně fit?
Určitě to mělo vliv. Vůbec jsem neabsolvoval letní přípravu, dělal jsem jen pár cviků. Postupně jsem nohu posiloval, což bylo hrozně těžké. Chodil jsem na jógu, cvičení vnitřních svalů a posiloval jsem kyčel. Bylo to náročné. Pak jsem to hlavně poznal na ledě, kde jsem cítil, že noha není tak silná, jak by měla být. Všechno jsem to musel dohánět během sezony, abych se dostal do plného režimu. To pro mě bylo obtížné. Sám se sebou jsem měl co dělat.

Kdy se to zlomilo?
Pak se to přehouplo, chytil jsem fyzičku a už to nebylo tak, že jsem ujel bazén a musel jsem jít střídat. Dohnal jsem fyzičku i sílu v noze, ale pořád byla znát ta letní příprava, že jsem jí neměl a stál jsem víceméně sedm měsíců.

Vsetín skončil po základní části na třetím místě. Jak ročník vidíte z týmového pohledu?
Bylo to jako na houpačce, jednou se dařilo a jednou ne. Tým ale měl velkou sílu a věřím tomu, že ve druhé části jsme hráli lepší hokej. V play off jsem věřil, že na finále bychom měli.

„Měli jsme plno zraněných hráčů, hlavně tedy v obraně. Kolikrát se to skládalo, kdo mohl, kdo měl nohy.“

Proč myslíte, že výkony nebyly tak konzistentní?
Myslím, že jeden z těch důvodů byl, že jsme pořádně nebyli v plné sestavě, pomalu po celou sezonu. Měli jsme plno zraněných hráčů, hlavně tedy v obraně. Kolikrát se to skládalo, kdo mohl, kdo měl nohy. Byla to škoda, tým měl velký potenciál.

Od nové sezony budete oblékat dres Sokolova. Co vás přimělo k podpisu s Baníkem?
Když jsem s nimi jednal, tak mě hrozně překvapilo jejich jednání, což bylo super. Takové jednání jsem asi naposledy zažil, když jsem přecházel z Ústí na Kladno, s Pavlem Paterou. To mě hodně oslovilo. Líbí se mi i jejich vize, chtějí se posunout zase dál. Přivedli a udrželi výborné hráče. Věřím tomu, že uděláme krok dopředu. Třeba i play off.

Hrálo při rozhodování roli i to, že klub podepsal další kvalitní hráče?
Udrželi týmovou kostru a přivedli pár dobrých hráčů. Samozřejmě to taky rozhodovalo, že tam bude kvalitní tým. Těším se na sezonu, je to nová výzva.

Měl jste i jiné možnosti?
Teď už je to asi jedno, ale nějaké nabídky jsem měl. Ale teď jsem v Sokolově a chci se soustředit na Baník. Pomoct s výkony, abychom udělali nějaký úspěch, což je asi nejdůležitější momentálně.

Nepřemýšlel jste třeba o návratu do Ústí nad Labem? Do klubu měl přijít významný investor a vaše jméno se v souvislosti se Slovanem často skloňovalo.
Lhal bych, kdybych řekl, že jsem s nimi nebyl v kontaktu. Měl přijít investor a snad byl i podepsaný, ale kvůli té epidemii odstoupil a Ústí na tom bude stejně jako bylo doteď. Je to velká škoda, protože si myslím, že si v Ústí zaslouží hrát hokej na úplně jiných pozicích. I pro lidi, protože tam chodili a chtějí chodit na hokej. Nejsou peníze a je to velká škoda.

„Měl přijít investor a snad byl i podepsaný, ale kvůli té epidemii odstoupil a Ústí na tom bude stejně jako bylo doteď.“

Sokolov od nové sezony povede Tomáš Hamara. Znáte ho nebo jste si o něm zjišťoval nějaké informace?
Pana Hamaru jako trenéra moc neznám, nikdy jsem ho nezažil. Ale co jsem slyšel, tak je to dobrý trenér. Věřím, že si sedneme a nebudou problémy. Mluvil jsem s ním jen po telefonu ohledně letní přípravy, zbytek si řekneme, až dorazím do Sokolova.

Neříkal vám třeba, co od vás očekává nebo jaká by měla být vaše role?
Samozřejmě ode mě očekávají nějaký ten bodový přísun, kvůli tomu mě brali. Přivedli ale i Martina Kadlece, což byl nejlepší střelec. Je tam i Jaromír Kverka a další hráči, nechtěl bych na někoho zapomenout. Bude to rozdělené mezi víc hráčů, což je hodně důležité. Lepší, než aby to stálo na jednom nebo dvou klucích. Věřím, že si sedneme v kabině, bude super parta a budeme tahat za jeden provaz. Jestli dá gól ten nebo ten, to je úplně jedno. Když se bude vyhrávat, tak budou spokojení všichni.

Foto: Martin Vojtěch Víta, hc-vsetin.cz

Mužstvo loni obsadilo poslední příčku Chance ligy, ale soupeři se často o hře Baníku vyjadřovali pochvalně. Jak se vám proti Sokolovu hrálo?
Hráli jsme proti nim dvakrát a musím říct, že se mi jejich styl hry líbil. I když třeba neměli tak zkušené mužstvo, protože zachovali část postupového týmu. Hrozně mě překvapili, jejich styl se mi fakt líbil. Asi doplatili na tu nezkušenost.

Myslíte, že právě hráči jako vy a další nově příchozí by ji mohli do týmu přinést?
Určitě. Nemůžeme říkat, že tam jdeme jen tak. Kluci, co tam zůstali, tak taky nasbírali nějaké zkušenosti. Nemůžeme od sebe odhazovat to břemeno, že bychom se nějak vymlouvali. První ligu hrajeme už několik let, zkušenosti bychom mít měli.

Vy pocházíte z Děčína, teď jste působil na Moravě. Plánujete stěhování někam do okolí Sokolova?
Z Děčína to máme s rodinou dvě hodiny cesty, takže na dojíždění je to docela daleko. Budeme mít byt v jedné vesničce u lesa, už jsme se tam byli i podívat. Bude to vyřešené takhle. 

„Sparta už je velký klub, tam je to na jiné úrovni. Pro každého je to odměna.“

S hokejem jste začínal v Děčíně, v dorosteneckém věku jste se přesunul do Sparty. Jaká to pro vás byla zkušenost, hokejově vyrůstat v jednom z nejslavnějších klubů u nás?
Přecházel jsem tam z Ústí do dorostu, pak jsem tam odehrál pár zápasů v áčku. Sparta už je velký klub, tam je to na jiné úrovni. Pro každého je to odměna. Rád vzpomínám na tehdejší trenéry, kteří mě do dorostu vzali. Hokejově mi hodně pomohli.

Za A-tým Sparty jste v extralize debutoval v osmnácti letech. Vybavíte si to ještě?
Nějak matně si to pamatuju, první zápas si pamatuje každý. Samozřejmě jsem byl nervózní, ale protože jsem byl jako třináctý útočník, tak jsem ten zápas spíš sledoval. Pak jsem tam měl nějaké střídání, ale zase tak náročné to nebylo. (směje se)

Foto: Facebook HC VERVA Litvínov

Následně jste zamířil do první ligy, gólově a bodově jste explodoval v Ústí nad Labem.
Když jsem tam přicházel, tak tam byl ještě tým, který chtěl bojovat o postup do extraligy. Hrozně jsem si to užíval, dostal jsem se do hlavního týmu a měl jsem velký prostor. Za to můžu Ústí poděkovat, vyhrál jsem se. Pak jsem nastupoval po boku Jardy Roubíka a Honzy Kloze, díky těm klukům jsem začal víceméně bodovat. Předali mi svoje zkušenosti, za to jsem vděčný. Sedli jsme si a těšili jsme se na každý trénink. To bylo fajn.

Jak pak došlo k vašemu přestupu do Kladna?
Shodou okolností jsme tehdy Kladno vyřadili v play off a po sezoně mi volal Pavel Patera. Už jsem cítil, že bych se chtěl posunout do klubu, co bude hrát o postup do extraligy. Ústí už takové ambice nemělo, hlavně co se financí týče. Chtěl jsem zkusit novou výzvu a jsem rád, že jsem to udělal. V Kladně jsem byl taky velice spokojený.

U týmu jste hned druhou sezonu zastával roli kapitána…
Tehdy jsme byli dva kapitáni s Kubou Strnadem. Musím říct, že jsem byl sám hodně překvapený, když přišel pan Hořava do kabiny a rozhodl, že budou dva kapitáni, bylo to rozdělené na domácí zápasy a venkovní. Já jsem koukal chvilku jak puk, ale vzal jsem to a byl jsem za to vděčný. Byl jsem překvapený, ale byla to pro mě známka, že si mě trenér váží a udělal ze mě lídra.

„Musím říct, že jsem byl sám hodně překvapený, když přišel pan Hořava do kabiny a rozhodl, že budou dva kapitáni.“

S Rytíři jste si v roce 2018 zahrál i baráž, kde vám postup utekl o sedm bodů.
Byla to hrozná škoda, protože jsme o to bojovali až do předposledního zápasu. Před sezonou nám vůbec nikdo nevěřil, že bychom mohli hrát čtvrtfinále nebo semifinále. Udělali jsme docela slušnou sezonu, i když nám lidi nevěřili. Tahali jsme za jeden provaz, to bylo nejdůležitější. Lajny si sedly, jak měly a šlapalo to.

Nemrzelo vás o rok později, když jste viděl, jak Kladno slaví postup?
Samozřejmě ano. Po sezoně odešel pan Patera s panem Hořavou a já jsem měl nabídku z extraligy. Řekl jsem si, že to může být moje poslední šance si zahrát extraligu. Myslím, že se to neodmítá. Nelituju toho a jsem rád, že jsem nabídku využil.

Pomalu se vám blíží třicítka. Máte před sebou nějaký osobní cíl?
Můj cíl je momentálně zůstat zdravý, a aby byla zdravá i moje rodina. A týmový úspěch, to je nejdůležitější. Na osobní statistiky už nějak nehledím. Taky jsou důležité, ale vždycky jsem koukal spíš na týmové výsledky. Aby se udělal nějaký úspěch.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz