Deset důvodů, proč se těšit na letošní sezonu TELH

Foto: Karel Švec, Český hokej

10. září 11:52

Marek Hedbávný

Historicky 29. ročník Tipsport extraligy odstartoval ve středu předehrávkou mezi Karlovými Vary a Kometou – a hned přinesl velký příběh čtyřgólového Jiřího Černocha. Právě o takovýchto momentech sport je. Jaké další výjimečné události soutěž přinese?

Týden hokeje 2021

David Krejčí

Byl o něj zájem v NHL. Mohl si vydělat další miliony dolarů a vedle Taylora Halla mohl Bruins pomoct ke Stanley Cupu. Ale... David Krejčí ve 35 letech, stále ve skvělé formě, ohlásil návrat do Česka. A ne do movitých klubů jako jsou Sparta, Třinec nebo Pardubice... Legendární útočník oblékne dres mateřské Olomouce. „Je to historická událost," netají se generální manažer Mory Erik Fürst. „Pro nás, pro město, Olomoucký kraj i celou extraligu."

Další osobnosti v čele s Jaromírem Jágrem

Kromě Krejčího budou pod drobnohledem i další dvě velké postavy české hokejové historie: kladenští veteráni Tomáš Plekanec s Jaromírem Jágrem. K dalším extraligovým osobnostem se budou řadit třeba Roman Polák, Ondřej Němec, Andrej Nestrašil, Ladislav Šmíd, Jakub Kindl, Peter Mueller, Milan Gulaš, Viktor Hübl, Michal Řepík, Dominik Furch, Michal Birner, Vladimír Sobotka, David Kaše, Filip Chlapík nebo Jakub Flek.

Hvězdy změnily dres

Milan Gulaš se po čtyřech sezonách v Plzni, během nichž byl třikrát vyhlášen nejlepším hokejistou Tipsport extraligy, rozhodl vrátit domů do Českých Budějovic. Pikantní přesuny v rámci soutěže ohlásili také Michal Bulíř (nově Plzeň), Pavel Pýcha (Mladá Boleslav), Adam Musil (Pardubice), Jan Košťálek (Pardubice), Marek Mazanec (Třinec), Jakub Klepiš (Liberec), Marek Ďaloga (Brno), Michal Vondrka (Motor), Dominik Frodl (Pardubice) nebo Ondřej Němec (Zlín).

Zajímaví cizinci

Peter Mueller loni jako první cizinec v extraligové historii vyhrál její kanadské bodování. Také letos oživí českou nejvyšší soutěž spousta zajímavých zahraničních hráčů: ať už slovenští reprezentanti Martin Marinčin s Tomášem Záborským, švédští bratři Thorellové, produktivní finský útočník Ahti Oksanen, lotyšský forvard Martins Dzierkals nebo jeho krajan a navrátilec z KHL Roberts Bukarts. Hned sedm cizinců potom přivedl nováček z Kladna: včetně urostlých beků Kylea Wooda a Jakea Dotchina.

Návrat fanoušků

Hokej bez diváků už nikdo nechce zažít. Naštěstí podle aktuálních opatření klidně může být na všech stadionech vyprodáno. Nejpohodlnější cesta, jak se dostat na hokej, vede přes očkování. Jinak bude ke vstupu do arény potřeba ukázat negativní výsledek PCR (platnost sedm dnů), respektive antigenního testu (72 hodin).

D+D Real Winter Hockey Games

Jedním z vrcholů sezony budou utkání pod otevřeným nebem ve Špindlerově Mlýně. Nachystaný je bohatý týdenní program včetně dvou extraligových zápasů: mezi pořádajícím Kladnem a Pardubicemi a také mezi Hradcem Králové a Spartou. Akce, jejíž tváří je legendární Jaromír Jágr, startuje 7. prosince.

Spousta zápasů v novém herním systému

Vzhledem ke zvýšení počtu účastníků ze 14 na 15 se logicky zvedá i počet utkání – z 364 hned na 420. Kvůli nabitému programu není v plánu ani olympijská přestávka. Skoro každý den se tedy mohou fanoušci těšit na hokej. Atraktivitu navíc slibují změny v herním řádu: vrací se sestup (poslední tým po základní části padá přímo, na předposlední celek čeká baráž s vítězem Chance ligy) a do play off postoupí hned dvanáct týmů. Skoro všechna mužstva tedy budou o něco hrát až do konce sezony.

Upravená pravidla

Nejen fanoušci si musí zvyknout na nová pravidla, která mají hokej posunout o krok vpřed. Velké změny čeká třeba posuzování hry vysokou holí, zavedl se také 3D ofsajd a po vzoru NHL smí gólman za brankou rozehrávat jen ve vymezeném lichoběžníku. Zmíněné úpravy mají učinit hokej ještě atraktivnějším a férovějším.

(Staro)nové štiky

Pardubice v létě přivedly Dominika Frodla, Jana Košťálka nebo Adama Musila a vyhlásily útok na medaili. Cokoliv jiného by podle klubového vedení bylo neúspěchem. Za posledních devět let se přitom Východočeši neumístili lépe než šestí. Posun tabulkou z loňského posledního místa až do play off si přeje také Motor. Přišel sice o generálního partnera, očekávanou ztrátu v rozpočtu však pokryje díky rezervnímu fondu. Středobodem českobudějovického týmu je Milan Gulaš, o němž se ví, že dělá své spoluhráče lepšími a vlastně on sám dokáže vyhrávat zápasy.

Noví hrdinové

Hokej je u diváků tak oblíbeným sportem hlavně díky své nepředvídatelnosti a novým příběhům. V uplynulé sezoně zářili třeba Matěj Stránský, David Šťastný, Filip Suchý, Matěj Blümel nebo Daniel Gazda. Kteří hráči vyletí letos?

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz