Do Síně slávy IIHF byli uvedeni Zetterberg, Leetch, Huet a další

Foto: iihf.com

Síň slávy IIHF se dnes při slavnostním ceremoniálu v Tampere rozrostla o pět nových členů: švédského útočníka Henrika Zeterberga, amerického obránce Briana Leetche, francouzského brankáře Cristobala Hueta, kanadskou útočnici Caroline Ouelletteovou a in memoriam britského gólmana Jimmyho Fostera.

42letý Zetterberg je členem Triple Gold Clubu. V roce 2006 triumfoval na OH i MS, dva roky nato slavil Stanley Cup s Detroitem. V NHL nastupoval jenom za Red Wings, za 1082 duelů nasbíral 960 bodů (337+623), dalších 137 startů a 120 bodů (57+63) přidal v play off.

Také 55letý Leetch hrál na několika olympiádách a mistrovstvích světa. Na Světovém poháru v roce 1996 se podílel na triumfu, o dva roky dřív získal s NY Rangers Stanley Cup. V NHL hrál i za Toronto a Boston, i s play off zapsal 878 bodů (274+604) v 1300 zápasech.

47letý Huet v roce 2010 obdržel jako první Francouz v historii Stanley Cup, když triumfoval s Chicagem. V NHL odchytal 289 klání, působil i v Los Angeles, Montrealu a Washingtonu. Bohatou reprezentační kariéru ukončil před šesti lety po domácím šampionátu v Paříži.

44letá Ouelletteová má ve sbírce hned čtyři zlata z OH a šest zlatých medailí z MS. Foster dosáhl s Brity v roce 1936 na zlato z OH v Garmisch-Partenkirchenu. Tehdy se pod pěti kruhy hrálo zároveň i MS, z nichž má stříbra z let 1937-38. Zemřel v roce 1969 v 63 letech.

Oceněna byla i bývalá sudí Sandra Freyová a v kategorii budovatelů bývalý viceprezident IIHF Kalervo Kummola. Cenu Paula Loicqa za přínos světovému hokeji získal někdejší PR manažer, marketingový ředitel IIHF a technický delegát Kimmo Leinonen. Cenu Richarda "Bibiho" Torrianiho pro hokejistu ze země mimo světovou špičku obdržel bývalý maďarský obránce Viktor Szélig.

V Síni slávy IIHF je také 24 českých jmen, jako poslední do ní byli uvedeni před osmi lety při šampionátu v Praze olympijští vítězové z Nagana Dominik Hašek a Robert Reichel. Další čeští hráči by do ní mohli vstoupit za rok, kdy se MS koná v Praze a Ostravě.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz