Dobrodružství v Rusku a zpět k Tygrům: Chci se porvat o juniorku, líčí Šedivý

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Konečná nominace šestnáctky na turnaj čtyř zemí v Rusku přišla až po přátelských duelech se Slováky. O místo v sestavě pro vrchol sezony si řekl i obránce Jakub Šedivý, který po skvělé sezoně v libereckém dorostu hodnotí kladně i třetí místo z Almeťjevsku.

Chance liga na Hokejka TV

Jakub Šedivý proti Slovákům odehrál pouze úvodní utkání a potom už šetřil síly před mezinárodním měřením v Rusku, kam nakonec i přes předchozí zranění odcestoval. „Byl jsem moc rád. Vlastně jsem ani pořádně nevěděl, jestli akci stihnu, protože jsem ještě čtyři dny před ní měl na ruce dlahu, ale vyšlo to. Nakonec jsem nehrál ani poslední zápas se Slovenskem ve Skalici a dostal ještě den volno,“ vypráví.

Patnáctiletý obránce v libereckém dorostu neplní pouze defenzivní práce, ale zapojuje se také do útoku, v národním týmu se však soustředí převážně na obrannou činnost. „Trenéři mě už znali s ostatních akcí reprezentace, takže věděli, co ode mě můžou čekat. Brali mě na oslabení a celkově spíš do defenzivní činnosti,“ říká.

Český výběr začal cestu do Almeťjevsku ve středu pozdě večer, na hotel v cílové destinaci se dostal za více než 24 hodin. „Cesta do Ruska byla docela dobrodružná. Když jsme přiletěli do Moskvy, zjistili jsme, že nám zrušili let do Ufy, takže jsme museli čekat na další letadlo asi devět hodin,“ líčí Šedivý.

„Cesta do Ruska byla dobrodružná. Zrušili nám let, čekali jsme devět hodin, nepřiletěla nám výstroj...“

To však nebylo všechno, protože se členy výpravy neputovala zavazadla, která dorazila až v den úvodního utkání proti Švédsku. „Do Ufy nám nepřiletěla výstroj, takže jsme jeli bez ní pět hodin do Almeťjevsku, kam nám výstroj přivezli asi ve tři ráno na hotel,“ pokračuje.

Šestnáctka začala v prvním utkání proti Tre Kronor výborně, jelikož během duelu dvakrát vedla o dva góly. Ani to ale nestačilo. „Zápas jsme měli výborně rozehraný, využili jsme přesilovky a byli jsme ve vedení. Na konci jsme ale dostali dva rychlé góly, takže Švédové rychle srovnali a dostali se do hry. Začali být nepříjemní, rychle napadat a podařilo se jim dát ještě gól, na který už jsme nedokázali odpovědět,“ lituje Šedivý.

Švédové v posledních šesti minutách vstřelili tři góly, díky kterým nakonec zvítězili na úvod turnaje po přestřelce 6:5. „Byla to obrovská škoda. Ztratili jsme zápas v posledních pěti minutách, takže jsme byli zklamaní,“ přiznává.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Po smolné prohře pokračoval národní tým proti domácímu Rusku, proti kterému se mu nevydařila prostřední třetina. „Ze začátku jsme trochu čekali, co s námi Rusko udělá. Nehráli jsme náš hokej. Po první třetině jsme si řekli pár slov v kabině a začali jsme hrát svoji hru. Bohužel už jsme ale ve třetí třetině nestihli dotáhnout výsledek v náš prospěch,“ hodnotí Šedivý duel proti sborné.

V závěrečné bitvě s Finskem Češi prohrávali před závěrečným dějstvím o dva zásahy, které však rychle umazali a nakonec brali tři body. „Do třetí třetiny jsme šli s tím, že musíme začít aktivněji forčekovat a dostávat jejich beky víc pod tlak, aby zahazovali puky po mantinelech,“ uvádí Jakub Šedivý.

„Myslím, že je to úspěch. Je to nejvyšší příčka, kterou jsme v sezoně měli.“

To se povedlo a navíc přibyla i střelecká potence v početních výhodách. „Měli jsme tři přesilovky, které se nám podařilo využít. Během osmi minut jsme dali čtyři góly, a pak už jsme to udrželi až do konce. V závěru jsme ještě dali gól do prázdné brány, čímž jsme výhru zpečetili,“ dodává.

Duel mezi Českem a Finskem byl přímým soubojem o třetí místo, které nakonec bral národní tým. „Myslím, že se to dá brát jako úspěch. Je to nejvyšší příčka, kterou jsme v sezoně měli. Máme ze třetího místa radost. S trochou štěstí jsme mohli být i výš, ale nepodařilo se udržet dvougólové vedení nad Švédy pět minut před koncem,“ smutní.

„Další rok budu v Liberci, kde chceme po titulu zopakovat skvělou sezonu.“

Šedivý začal v reprezentaci v prosincových přátelských zápasech proti sborné, následně odletěl na turnaj čtyř do Finska a v Rusku už se mohl těšit velkému vytížení. „Se svými výkony jsem byl spokojený, ale vždy je co zlepšovat. Z pozice sedmého beka jsem se dopracoval na poslední zápas do první formace, chodil jsem na každé oslabení, takže jsem byl spokojený,“ připouští liberecký obránce.

Jako zadák narozený v roce 2003 by mohl ještě příští rok nastupovat v dorostu, ze kterého však v podještědské akademii pokukuje výše. „Další sezonu strávím v Liberci. Máme tady super zázemí, trenéry a kolektiv. S dorostem bychom chtěli navázat na letošní titul a zopakovat skvělou sezonu, ale chtěl bych se poprat i o místo v juniorce,“ uzavírá odhodlaně Jakub Šedivý.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz