Dojatý Lucic: Stanley Cupu se to nevyrovná, ale… Ukončí kariéru?

Radost Kanaďanů (Lucic vpravo). | Foto: iihf.com

(TAMPERE, od našeho zpravodaje) Sedmá finálová účast za posledních osm let. A čtvrtý pohár pro mistry světa. Kanada je na mezinárodní scéně fenomenální, pro Milana Lucice šlo ale teprve o první turnaj v dresu své země. Na sklonku kariéry zvedl pohár nad hlavu... „Jdeme si dát pár piv. Musím už přestat mluvit s vámi a jít slavit,“ smál se mezi novináři se zlatou medailí na krku.

„Přesně tohle byl důvod, proč jsem chtěl přijet na mistrovství světa. Chtěl jsem zažít, jaké to je vyhrát zlatou medaili. Našli pro mě místo v sestavě, kterého jsem si moc vážil. Chtěl jsem co nejvíc přispět celému týmu, udělat maximum pro úspěch a využít tuhle příležitost na maximum. Byl to dlouhý měsíc, ale nakonec se všechna ta dřina vyplatila,“ vyprávěl Lucic po finále.

Dokážete popsat bezprostřední pocity radosti?
Je to pro Kanadu další obrovský úspěch. Německo hrálo dobře jak v první třetině, tak ve druhé třetině. Jednoduché to rozhodně nebylo. Ale rozhodla třetí třetina stejně jako v semifinálovém utkání proti Lotyšsku. Neúspěchy jsou minulostí, teď je ta nejlepší část, vítězství.

Dá se to srovnat s vítězstvím v NHL?
Stanley Cupu se nic nevyrovná, ale mít zlato na krku… Měl jsem tady celou rodinu – manželku, děti, mámu. Měl jsem tady snad dvanáct lidí, kteří můžou oslavit medaili se mnou. To pro mě znamená hodně moc! Cítím prostě vděčnost, že jsem mohl být součástí téhle party. Byla to skvělá skupina lidí.

Milan Lucic ve finále MS.

Milan Lucic ve finále MS. | Foto: Markéta Křížová

Pro zkušeného hokejistu je to i celkem dojemná chvíle, ne?
Víte, Kanadu jsem mohl reprezentovat vůbec poprvé v životě. Znamená to pro mě všechno! Určitě bych to doporučil všem hráčům NHL! Skvělá zkušenost, jsem moc rád, že jsem přijel…

Všichni vaši spoluhráči o vás mluví jako o legendě, cítíte se tak?
Já? (smích) Nejsem legenda, ale tým ano. Měli jsme výborný tým. Všichni jsme hráli jako jeden a do poslední chvíle jsme se nevzdávali. Pro úspěch jsme udělali maximum a teď máme na krku zlaté medaile. 

Měli jste i nějaké těžké momenty, kdy jste si možná říkali, že to není ideální?
V hokeji jsou náročné momenty, ale my jsme nikdy nepřestávali věřit v úspěch. Já jsem každému v týmu věřil, od brankáře po útočníky. A to je velká část nás všech, že takový úspěch můžeme slavit, být tady spolu a mít zlato. 

Takže pro Kanadu je každá medaile úspěchem?
Vždycky, zlato samozřejmě největší. Nikdy to nebereme jako samozřejmost. Ano, sme Kanada, očekáváme výhry a góly, ale Kanaďané si každého zlata velmi váží. Je fantastické, že jsme pro zemi mohli udělat další medaili.

Jaké to bylo hrát s týmy jako Lotyšsko a Německo? Oba celky usilovaly o historický úspěch, hráli na hraně sebeobětování.
Přivezli na turnaj ty nejlepší hráče, proto přepsali historii. Myslím si, že pro nás bylo dobré hrát s takovými mančafty, protože pro nás to byly zároveň i velké výzvy. Ve všech případech jsme si museli vítězství zasloužit a bojovat až do konce. Jak jsem říkal, třetí třetina byla pro nás rozhodující v obou zápasech. Lotyšsko i Německo mají od nás kredity za tento turnaj. Jsem rád, že jsem si proti takovým týmům mohl zahrát. Nikdo nich nám to neulehčoval. Museli jsme si všechno odpracovat.

Jaký je teď váš plán na léto?
Jdeme si dát pár piv. Musím už přestat mluvit s vámi a jít slavit. (směje se) A potom? Příští měsíc budu přemýšlet nad tím, co bude dalším krokem v mé kariéře. Zkusím zjistit, co by mi mohlo vyhovovat nejlépe, abych se v životě zase trochu posunul. Mám spoustu scénářů, které se mi honí hlavou, a všechny si je ještě několikrát promyslím. Právě teď si chci ale hlavně užít výhru.

Tím spíš, když vás tentokrát někteří podceňovali?
Slyšeli jsme nějakou kritiku, že nejsme ten silný kanadský výběr. Já jsem ale věřil, že dokážeme velké věci. Utvořila se silná parta a zlepšovali jsme se s každým zápasem. Díky tomu jsme nakonec šampioni…

Milan Lucic.

Milan Lucic. | Foto: nhl.com

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz