Drsný klíč v extralize dorostu: Šest sestupujících, další dva do baráže!

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

3. července 2019, 15:09

Martin Voltr

Nejvyšší dorosteneckou soutěž čeká v nové sezoně radikální řez – ze současného počtu 30 účastníků zeštíhlí na 24. Co to bude pro týmy obnášet? Jaký má ELIOD Extraliga dorostu hrací systém? A jak vypadá rozlosování základní části? Všechny informace přinášíme v souhrnném článku.

Složení týmů nebylo s koncem loňského ročníku jasné. Sestupující PZ Kladno, Žďár nad Sázavou a Warriors Brno nahradily Hvězda Praha a Poruba; třicáté místo nezaplnil Salcburk, a tak se uvolněná pozice podle Soutěžního a disciplinárního řádu přenechala jednomu ze sestupujících.

Nejvíc bodů ze zmiňované trojice nasbírali Warriors, ti ale extraligu odmítli. Druhé v pořadí PZ Kladno už nikoli, v nejvyšší soutěži dorostu tak zapíše osmou sezonu v řadě.

Rozlosování základní části – Západ »
Rozlosování základní části – Střed »
Rozlosování základní části – Východ »

PZ se tradičně vrací do západní skupiny, kde bude hrát i Hvězda. Jeden z pražských celků ji ale musel opustit, Slavia tak míří do skupiny Střed a v první části přijde o derby. K výměně pak došlo mezi brněnskými kluby – ambiciózní Kometa putuje do skupiny Východ k rivalům z Moravy a Slezska, Techniku čeká tentokrát Střed s delšími výjezdy do Čech, od Liberce až po České Budějovice.

Postupuje víc týmů, společná nadstavba i play off

Podle dřívějšího vzoru pokračuje formát základní části, ve třech skupinách se utká každý s každým dvakrát (18 zápasů). Hracími dny jsou čtvrtek (případně pátek) a sobota, první kolo je na programu ve čtvrtek 12. září a poslední v sobotu 23. listopadu. Úřadující mistr z Liberce začne na domácí půdě proti Technice, stříbrná Kometa v Olomouci a bronzový Hradec Králové v Mladé Boleslavi.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Dál už přicházejí na řadu výrazné změny. Do jediné vyšší nadstavbové skupiny „o pořadí v play off“ postoupí z každé skupiny šest namísto dřívějších čtyř týmů. Osmnáct celků si do druhé fáze přenese body získané pouze proti postupujícím soupeřům a dvoukolově vyzve mužstva ze zbývajících dvou skupin (24 zápasů).

Dva nejslabší týmy skupiny budou mít po sezoně, zbylých šestnáct postoupí do play off. Z osmifinále (1–16, 2–15 atd.) a čtvrtfinále vykrystalizují čtyři mužstva, která pojedou na závěrečný turnaj.

Série se hrají na dvě vítězná utkání, ovšem na rozdíl od loňské sezony se první a případný třetí zápas odehrají na ledě lépe umísteného týmu, druhý na ledě hůře umístěného. Na závěrečném turnaji už přijdou na řadu jednozápasová semifinále, finále a duel o třetí místo.

Spodní dvanáctka bude mít potíže

Strhující bitvy ale vzhledem k přísnému sestupovému klíči čekají i zbytek hracího pole, tedy dvanáct celků ze sedmé až desáté příčky základních skupin.

Ty ve druhé části extraligy nastoupí do společné skupiny „o udržení“. Dosavadní výsledky si do ní nepřenesou, utkají se dvoukolově každý s každým (22 zápasů), tedy i s týmy, které potkaly už v základní fázi. Zde se strhne boj o první čtyři místa, která automaticky zaručí záchranu.

Horší osmička si ve třetí části zahraje „play down“, tedy vyřazovací obdobu play off na dvě kola, z nichž každé bude na dvě vítězná utkání. Družstva poražená ve kterémkoli kole sestoupí do Ligy dorostu, to znamená šest přímo sestupujících a jen dva vítěze této části.

Ani ti však ještě nebudou mít skutečně vyhráno. Svou extraligovou příslušnost totiž budou hájit v baráži proti dvěma nejlepším celkům Ligy dorostu, která se nebude hrát tabulkově, ale rovněž vyřazovacím způsobem na jedno kolo. Lepší tým z extraligy narazí na horší tým z ligy a zbylé dva půjdou na sebe, v sériích budou opět potřebovat dvě vítězná utkání. Ta jim zajistí účast v nejvyšší soutěži pro sezonu 2020/21.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Nadstavby končí, přibyla podmínka počtu zápasů

Stejně jako mezi juniory, i v dorostu se upustilo od loňského experimentu s hrou o čtvrtý bod v případě rozhodnutých zápasů. Pokud utkání skončí remízou, v prvních dvou částech extraligy následuje pětiminutové prodloužení tři na tři, případně i samostatné nájezdy s pěti exekutory na každé straně. Pro všechny vyřazovací fáze pak platí desetiminutové prodloužení čtyři na čtyři.

Vzhledem k posunu věkových kategorií zůstávají dorostenecké soutěže pro ročníky 2003 a 2004, z ročníků 2005 a 2006 smí do utkání nastoupit maximálně čtyři hráči. Tým může nasadit nanejvýš jednoho cizince, přičemž nesmí jít o brankáře.

V technických normách přibyla důležitá podmínka minimálního počtu startů pro hráče, kteří se budou chtít zapojit do skupiny o udržení a play down (netýká se tedy vyšších skupin). Za daný klub musí odehrát nejméně devět zápasů první části.

Podmínku nemusí splnit hráč, jenž získal oprávnění hrát za klub do 30. září a poté už nenastoupil za jiný klub, což se využije zejména v případě zraněných. U brankářů se pak počítají všechny účasti v zápisech o utkání – nezáleží, zda do zápasu zasáhl, nebo zůstal pouze na střídačce.

Týmy mají prostor vyjádřit se k podobě soutěže, stejně jako v případě juniorů tak ještě může doznat některých změn.

Foto: Karel Švec, Český hokej

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz