Druhé místo? Slušný výsledek, ale i varování, říká Bruk po Finsku

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Devatenáctka vyzkoušela na finském turnaji další adepty hlavního juniorského výběru, v Turku měla z mezinárodního pohledu poměrně nezkušený tým. Přesto Češi dosáhli na druhé místo za suverénním Švédskem. „Výsledek je slušný počin, musíme ho hodnotit dobře,“ hlásí hlavní trenér David Bruk.

Nový fanshop

Co se týče soupeřů z elitního ranku, nejstarší mládežnický výběr potkal Finy a Švédy, a to hned v prvních dvou dnech. Ani na jednoho ze severských soupeřů nevyzrál.

„Utkání s Finskem nás mrzí, odehráli jsme ho velmi dobře. Byli jsme o trochu lepší než Finové, šlo nám to, ale dostali jsme dvě laciné branky, které nás potom možná stály ty body. Vrátili jsme se do zápasu v power-play, ale mohli jsme sebrat ještě bod nebo dva navíc,“ ohlíží se David Bruk za porážkou v prodloužení.

Bitvu s Tre Kronor pak rozhodovala třetí třetina. Mladíci skvěle dotáhli ztrátu 0:3, ale finiš patřil Švédům. „Zápas byl jednoznačný. Švédové byli lepší, tam se není moc o čem bavit,“ říká český trenér. Soupeř nakonec neztratil ani bod a se skóre 20:6 turnaj jasně ovládl. „V zápase s námi dominovali, celkově se na turnaji prezentovali nejlepším výkonem,“ hodnotí Bruk.

„Švýcaři i Němci nás dokázali dostat pod tlak v obranném pásmu, což je špatně. To se nám samozřejmě nelíbilo.“

Jeho svěřenci se tabulkou vyšroubovali nahoru v posledních dvou utkáních. Jenže ty přinesly pro změnu větší drama, než by si Češi přáli. Proti Švýcarům ztratili vedení 2:0 a 3:1, s Němci naopak museli otáčet nepříznivý stav 0:2. V obou případech je v poslední třetině zachránil Zdeněk Sedlák.

„Sice jsme vyhráli, ale bylo to o branku. Museli jsme o body docela tvrdě bojovat do poslední vteřiny a je trochu varující, že jsme nebyli schopni zápasy víc kontrolovat,“ mrzí Bruka. „Švýcaři i Němci nás dokázali dostat pod tlak v obranném pásmu, což je špatně. To se nám samozřejmě nelíbilo,“ nehledá výmluvy.

Svou roli v tom sehrála i nezkušenost řady hráčů. Trenéři mají v tomto období prostor na zkoušení adeptů příští dvacítky, kteří národní dres oblékli mnohdy jen párkrát v životě. „Chtěli jsme vidět a otipovat další hráče, někteří se docela dobře ukazují v Chance lize nebo extralize juniorů. A samozřejmě je lepší, když je větší konkurence,“ pokyvuje Bruk.

Výsledky reprezentace U19 v Turku

Finsko – Česko 4:3 po prodloužení (1:1, 2:1, 0:1 – 1:0)
Švédsko – Česko 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)
Švýcarsko – Česko 3:4 (0:2, 3:1, 0:1)
Česko – Německo 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)

Úplnou premiéru pak prožili dva vsetínští mladíci, Tomáš Ondračka a Daniel Klímek. „Na to, že byli poprvé v reprezentaci a narazili na silné soupeře, to zvládli poměrně dobře. Ale je jasné, že na sobě ještě budou muset pracovat.“

Národní tým našel ve Finsku jasné tahouny. Mezi všemi vyčnívala druhá útočná formace, která se kompletně vešla do elitní sedmičky pořadí produktivity – Zdeněk Sedlák (5+3), Šimon Jelínek (2+3) a Vojtěch Střondala (1+4). Společně obstarali většinu ze třinácti branek, které Češi na turnaji vstřelili.

„Byla to suverénně naše nejlepší lajna. Celkově pracovala dobře, ti kluci si sedli a vyhověli si. Turnaj se jim z ofenzivního pohledu velmi povedl, z defenzivního to nebylo úplně ono,“ podotýká český kouč.

„(Sedlák) je hodně nebezpečný kolem brány. Na druhou stranu má obrovské nedostatky při hře dozadu.“

Nejvíc byl vidět už zmiňovaný Sedlák. Zlínský odchovanec vyrůstá čtvrtým rokem v organizaci Kärpätu Oulu a poslední měsíce se ukazuje v hodně zajímavém světle. V prosinci vstřelil na World Junior A Challenge čtyři góly, teď dokonce pět a v kanadském bodování turnaje byl druhý za Švédem Wernblomem.

„Je hodně nebezpečný kolem brány, má dobrou střelu a je velmi dobře silově vybavený. Na druhou stranu, jak je dobrý dopředu, tak má obrovské nedostatky při hře dozadu a trochu v systému,“ shrnuje David Bruk na adresu talentovaného útočníka.

Ve srovnání s předešlými turnaji se tolik nedařilo brankářům, Danielu Dvořákovi a Radku Haasovi. Víc zápasového času dostal Haas, který v prvním utkání kolegu střídal. „Minulé akce měli naprosto perfektní, tam byli v podstatě nejlepšími hráči týmu. Tenhle turnaj jim nevyšel podle představ. Jsem přesvědčený, že umí chytat líp,“ říká Bruk.

Teď už zbývá reprezentační devatenáctce poslední akce, která se ponese v podobném testovacím charakteru jako ta předchozí. Sezonu zakončí dubnovým turnajem na Slovensku.

„Můžou se ještě objevit nová jména. Chtěli jsme některé hráče vidět, ukazovali se v sezoně dobře, ale bohužel se před akcí zranili. Jestli se dají dohromady a do formy, tak je možné, že bychom je pozvali. A uvidíme, jestli vypadnou někteří krajánci z Kanady a Ameriky. Po nich bychom také sáhli,“ dodává David Bruk.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz