Duba o budoucnosti, Spartě či dřívější nechuti: Uvažoval jsem o konci

Foto: sheffieldsteelers.co.uk

Za svou kariéru si zachytal celkově v devíti zemích světa. Dokonce i v Jižní Koreji nebo v Británii, kde potkal i objev letošního mistrovství světa Liama Kirka. Držitel titulu se Spartou Tomáš Duba už ale chytat asi nebude.

Týden hokeje 2021

„Vnitřně jsem rozhodnutý skončit, ale pořád mi někdo volá,“ usmívá se 40letý Duba pro klubový web Sparty.  

„Kvůli rodině už asi nikam nepojedeme, protože už toho se mnou protrpěla hodně. Vrhnu se spíš na trénování,“ přiznává dvojnásobný vítěz mistrovství světa do dvaceti let.

Sám přiznává, že když se někdo ozve, stále to v něm hlodá…

„Kvůli rodině už asi nikam nepojedeme. Vrhnu se spíš na trénování."

Loni už ale nikde nechytal, věnoval se právě trénování ve Finsku, kde začal dělat trenérskou školu a dostal na starost dorostence SaiPy.  

Chtěl jsem dělat brankáře, načež mi nabídli, že bych mohl rovnou trénovat. Trénování mě hrozně baví, je s tím spojeno několikaleté studium, po kterém bych se chtěl vrátit do dospělého hokeje,“ praví rodák z Prahy.

Ale je možné, že by se vrátil zase do hlavního města Česka. „Proč ne? Vždycky se vrátím hrozně rád! A kdyby přišla nabídka ze Sparty, bral bych ji všemi deseti. Sparta je moje srdcovka,“ odpovídá.

Foto: hcsparta.cz

Však s ní má také titul z roku 2007. Je tak posledním brankářem, který Pražanům vychytal zlato.

„Že jsem já poslední, je sice fajn, ale bylo by dobrý, kdybych už za rok nebyl. Člověka moc netěší, když ví, že jsou kluci každý rok zklamaní,“ povídá pro hcsparta.cz ohledně dlouhého čekání na další titul.

Zpátky ale k Dubovi. Kromě Finska či Švédska zkusil v sezoně 2011/2012 i KHL na Slovensku. Tehdy ji hrál Lev Poprad.

Český brankář odchytal 27 utkání.

„V Popradu hrála spousta kluků ze Sparty nebo nároďáku, sešla se skvělá parta. Klub měl poté finanční problémy, neplatil hráčům, a když jsme se začali rozjíždět, čtrnáct z nich skončilo,“ vrací se do minulosti.

„Přiznám se, že po sezoně v Popradu jsem si říkal, že snad skončím. Měl jsem hokeje plné zuby."

„Škoda, bylo to fajn. Hráli jsme KHL, ale nemuseli jsme žít v Rusku, ale v krásném Popradu. V té době jsem manželce řekl, že už chci hrát jen v západních ligách, kde finanční problémy nebývají,“ vysvětluje.

Poté zamířil možná překvapivě do klubu Bolzano v Itálii. Proč?

„Přiznám se, že po sezoně v Popradu jsem si říkal, že snad skončím. Měl jsem hokeje plné zuby, protože nám neplatili, navíc spadlo letadlo s klukama z Jaroslavle,“ mluví o tragické nehodě.

„Celá sezona byla psychicky náročná, takže jsem si dal pauzu a uvažoval o konci,“ sděluje s tím, že pak nemohl už nikde jen tak jednoduše podepsat.

„Itálie? Bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsem kdy udělal."

Ovšem Itálie rozhodně nelitoval. „Bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsem kdy udělal. Bolzano mi nastartovalo druhou půlku kariéry, kterou jsem si doslova užíval. Neskutečná pohoda!“ vzpomíná nadšeně.

Na čtyři sezony okusil německou nejvyšší soutěž v celku Krefeld Pinguine. A na dva roky pak zamířil do rakouské soutěže.

Ovšem potom zvolil neobvyklé angažmá. Chytal v Jižní Koreji!

„Nezvyklý krok, co? Když jsem dohrával poslední sezonu v Klagenfurtu, dostal jsem nabídku z extraligy, nad kterou jsem velmi uvažoval,“ přibližuje.

Foto: sheffieldsteelers.co.uk

„Několik spoluhráčů ale mluvilo hezky o asijské lize, čemuž jsem se nejdřív smál, ale pak jsem si říkal, co si mám kde dokazovat,“ říká.

Asii chtěl vždy zkusit, lákalo ho také Japonsko. Naposled chytal předloni v britské soutěži za Sheffield Steelers a vyhrál s ním i Britský pohár.

„Kirk nás všechny školil. Byl jsem šokovaný, že Britoví mají takhle talentované mladé hráče."

V tomhle klubu vyrůstal také objev letošního MS v Rize Liam Kirk, který si vybojoval smlouvu v NHL.

„Trénoval s námi před odletem do zámoří. Všechny nás trošku školil. Musím říct, že jsem byl naprosto šokovaný, že Britové mají takhle talentované mladé hráče. A pár dalších jich mají ještě schovaných,“ dodává v rozhovoru pro klubový web Sparty.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz