Dva hattricky po sobě? Snad to nebylo naposled, hlásí Vizváry. Válí i v hokejbale

Richard Vizváry | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Start Ligy juniorů nabídl zatím pouhá čtyři kola, i tak už ale napsal zajímavý příběh. Za ním stojí útočník AZ Havířov Richard Vizváry. Za poslední dva zápasy dal šest gólů a po právu vede kanadské bodování i pořadí střelců, a to přitom loni hrál jen regionální soutěž!

Útočník AZetu se minulý víkend utrhl ze řetězů, když nastřílel dva čisté hattricky za sebou. Neskutečný kousek předvedl hlavně v duelu na ledě Techniky, kde v přesilovce vměstnal všechny tři góly do rozmezí tří minut a 18 sekund! Proti Chrudimi na ně potřeboval 18 minut a jednu sekundu.

Kromě povedeného víkendu se Richard Vizváry rozpovídal i o tom, jak se dostal do Havířova nebo jak si čas bez hokeje vyplňuje hokejbalem.

Máte za sebou čtyři utkání, po nichž vedete východní skupinu. Jste se vstupem do ročníku spokojení?
Spokojení jsme určitě. Chtěli jsme udělat body i na Vsetíně, měli jsme k tomu na konci zápasu blízko. Bohužel jsme soupeři dovolili dvě branky. Myslím si, že když budeme pokračovat takhle, jak jsme začali, tak máme šanci uspět.

Poslední dvě utkání jste museli otáčet. Povzbudí vás obraty po psychické stránce?
Určitě ano, tým má strašnou sílu. Jsme pozitivně naladění, nevzdáváme se a bojujeme až do konce. Věříme do poslední vteřiny, že se zápasem dokážeme něco dělat, a zatím se nám to dařilo. Byli bychom radši, kdybychom vedli, než abychom museli pořád otáčet. Jsme ale rádi, že jsme to zvládli. 

„Tým má strašnou sílu. Jsme pozitivně naladění, nevzdáváme se a bojujeme až do konce.“

V obou zápasech jste sehrál klíčovou roli, když jste proti Technice i Chrudimi vstřelil hattrick. Jak jste viděl své gólové příspěvky?
Jsem rád, že mi to tam napadalo, pomohl jsem tím klukům. Doufám, že to bude pokračovat dál, abych pomáhal týmu. Oba dva zápasy byly odehrány týmovým výkonem: Ukázali jsme si, že můžeme hrát s kýmkoli. 

Šest gólů za víkend určitě bude znamenat drahou záležitost do týmové pokladny, souhlasíte? 
Kluci ode mně něco čekají, ale kapitán mi to musí spočítat. Rád přispěji do kasy. 

Stalo se vám už něco podobného, že jste dal dva hattricky za sebou?
Bylo to poprvé a doufám, že to nebylo naposled. 

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Góly jste dal většinou v přesilovkách. Stojí zakončení na vás, nebo to vyplynulo ze situací? 
Zakončení nestojí přímo na mně, máme hodně kluků, kteří by mohli dávat góly. Bohužel pro ně, nebo spíš naštěstí pro nás, že mi to tam teď párkrát spadlo. Jsem rád, že můžu takhle pomoct, ale je tam dalších devět lidí v přesilovkách, kteří můžou dávat góly. Ne jenom já.

Pohled na kanadské bodování Ligy juniorů vás ale musí hřát, když ho vedete.
Jsem spokojený sám se sebou, jak se mi daří bodově. Víc mě ale těší to, že se daří týmu. To je pro mě hlavní. Ať je to kdokoliv ve vedení hráčských statistik, je hezké, že tam jsem. Vůbec jsem to nečekal, že budu takhle vysoko. Je to nová soutěž, nový tým. Jsem za to rád, ale hlavní je, že máme devět bodů a máme se od čeho odrazit. 

„Měl jsem v plánu do Havířova volat, ale trenér mě předběhl.“

Uplynulou sezonu jste odehrál v Regionální lize juniorů za Frýdek-Místek. Jaký je rozdíl mezi juniorskými soutěžemi?
Je to velký skok. Juniorská liga v regionu nebyla až tak slabá, ale v základní skupině nebyli soupeři tak atraktivní jako tady. Na každý zápas tady se těším. Jsem rád, že jsem se dostal do týmu.

Jak jste se dostal do Havířova?
Pan trenér Křivohlávek mi v dubnu volal, jestli bych nechtěl přijít na led do Havířova. Neváhal jsem ani chvíli, protože jsem tam chtěl hrát. Měl jsem v plánu tam i volat, ale trenér mě předběhl. (usmívá se) Tak jsem to vzal a popral se o místo. 

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Sledoval jste výkony AZetu v minulé sezoně, kdy hrál o záchranu? 
Sledoval jsem to, i když jsem nebyl členem týmu. Doufal jsem, že to kluci udrží. Nakonec se to i stalo, kvůli Salcburku, který odstoupil. Jsem za to rád.

Znal jste někoho v týmu?
Pár kluků jsem znal z mladších kategorií, takže pro mě nebylo tak těžké se adaptovat. 

Kromě hokeje se věnujete hokejbalu, s reprezentací do dvaceti let jste získal i bronzovou medaili na mistrovství světa. Jak stíháte všechno skloubit i se školními povinnostmi? 
Je to náročné, hokejbal jsem teďka odsunul na druhou kolej – je pro mě klíčové hrát hokej. Klukům na hokejbalu vždycky rád pomůžu, když můžu a mám síly. Je to teď takový doplněk.

„Hokejbal jsem teďka odsunul na druhou kolej – je pro mě klíčové hrát hokej.“

Jaké jsou rozdíly v letních přípravách na hokejbal a hokej? 
Letní přípravu na hokejbal jsem nikdy nezažil, vždycky jsem se věnoval hokeji. Myslím si, že se budou lišit věci ohledně systému tréninku, zaměřují se na běh. Sprinty, krátký běh. Jinak je to podobný sport, takže moc rozdílů v tom nevidím. 

Hokejbal je pro vás ale zřejmě fyzicky náročnější, když nemáte brusle a musíte běhat…
Když to vezmu, tak hokejbalový tým v Třinci neměl v juniorské kategorii moc kluků. Odjížděli jsme na zápasy v deseti lidech, takže jsem se u toho víc zapotil. Fyzicky náročné to trochu bylo v tom, že se nesklouznu jako na bruslích, člověk musí neustále běhat. 

Richard Vizváry s medailí na MS do 20 let v hokejbale

Richard Vizváry s medailí na MS do 20 let v hokejbale | Foto: Markéta Křížová

Zpátky k hokeji. V letošním ročníku Ligy juniorů se nesestupuje, jste díky tomu o něco klidnější?
Asi něco v hlavě je, že máme jistotu toho, že se nepadá. Myslím si ale, že by to bylo stejné, kdyby se padalo: Chceme hrát play off. Je to takové, že musíme, jelikož potom se nic dalšího nehraje – chceme hrát nejdéle, co můžeme.  

S Havířovem vás teď čekají dva těžké zápasy proti Chomutovu a Slavii. S čím do nich půjdete? 
Půjdeme do nich s tím, že chceme získat body. Sledujeme kvalitu soupeřů, chceme udělat dobrý výsledek a vrátit se se třemi body. Se Slavií to bude úplně to samé, neberu to tak, že jsme outsideři: Chceme vyhrávat. Uvidíme, co přinese tento týden. Šest bodů budeme mít my.

Vy jste zatím skóroval v každém ze čtyř utkání, takže byste určitě chtěl sérii protáhnout…
Určitě chceme vyhrát znova a já bych byl rád, kdyby mi tam opět něco spadlo. Důležité ale je, abychom odjeli s pozitivními výsledky. Nekoukám na sebe, gól může dát kdokoliv.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz