Dva tituly, obměna kádru a dál? Nemůžete mít malé cíle, zní z Komety

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

12. září 2018, 17:59

Daniel Kinc

Kometa je rodina. S tímto mottem vstupuje modrobílá parta do nového ročníku, kde si může získat nálepku dynastie. Dvě sezony a dva tituly po naprosto suverénních jízdách celým play off. Brněnský hokej se vyhřívá na výsluní a ustoupit z něj nebude chtít ani v další sezoně, kde bude Kometa opět patřit k hlavním favoritům. Tým přišel o některé klíčové persóny, vedení však na oplátku přivedlo adekvátní náhrady. „Zdravé jádro zůstalo pohromadě. Víme, že si po dvou titulech nemůžeme klást malé cíle,“ sdělil na předsezónní tiskové konferenci trenér Kamil Pokorný. Co k jeho slovům přidal kapitán Leoš Čermák?

Nový fanshop

Po oslavách mistrovského titulu – pro Kometu druhých v řadě - přišla před novým ročníkem razantnější čistka, než tomu bylo v předchozím roce. Klub opustilo šest stabilních členů, nicméně vedení celku z jihu Moravy přivedlo nové kvalitní posily v podobě Lukáše Kašpara, Petera Muellera či Bedřicha Köhlera. „Ve sportu bývá naprosto běžné, že hrají odcházejí, protože si například svými výkony řeknou o kvalitnější angažmá či soutěž, jako v případech Hynka Zohorny, Marka Čiliaka, Martina Nečase a dalších. Byli jsme na to nachystaní. Kometa nyní těží z toho, že má velké jméno, velký zvuk a není až tak složité hráče do kádru dostat,“ popisoval trenér Kamil Pokorný.

Největší trhlinou, kterou se pod Špilberkem pokusí zacelit, je odchod brankářské jedničky Marka Čiliaka do KHL. „Marek odvedl v Brně skvělou práci, v play off byl dominantní. Vychytal si lepší angažmá za jiných podmínek v jiné soutěži, ale my máme nachystané další brankáře. Na extraligu máme znovu vysoce kvalitní dvojici. Marek Langhamer loni ukázal svou kvalitu a věřím, že to prokáže i letos,“ věří v sílu současného brankářského týmu Pokorný.

„Kometa nyní těží z toho, že má velké jméno, velký zvuk a není až tak složité hráče do kádru dostat.“

Přesto se budou moci v Brně spolehnout na většinu borců, kteří se na ledě zasloužili o předchozí dva tituly. V Kometě pokračují Ondřej Němec, Martin Zaťovič, Leoš Čermák či Martin Erat, který se k týmu připojí později. „Zdravé jádro zůstalo pohromadě, kluci, kteří přišli, mají vysokou kvalitu, protože vše pochopili, a navíc toho mají hodně za sebou. Věřím, že to bude fungovat. Víme, že si po dvou titulech nemůžeme klást malé cíle. Prvotní cílem je ale dostat se do první šestky, a sami víte, že se v play off může stát cokoliv. My jsme teď v něm dva roky dominovali a věřím, že se nám opět vyřazovací boje povedou.“

Před startem nového ročníku Tipsport extraligy sehrála Kometa šest přípravných zápasů a čtyři utkání v rámci Champions Hockey League. Celkově bilance čítá sedm výher a tři porážky. „V přípravě jsme odehráli kvalitních deset zápasů, měli jsme minimum zranění a kluci poctivě trénovali. Příprava vrcholila čtyřmi duely v Lize mistrů, kde se ukázalo, jakým způsobem chceme a budeme hrát. Měli jsme kvalitní soupeře a nevznikly žádné problémy,“ byl spokojený Kamil Pokorný.

Foto: Vít Novák, hc-kometa.cz

Nejen s přípravou, ale i posilami byl spokojen také kapitán Leoš Čemák. „Myslím, že jsme posílili dobře. Kvalitní kluci odešli, ale zase byli nahrazeni kvalitními posilami, které zapadly do týmu. Věřím, že se nám bude dařit podobně jako v loňské sezoně,“ doplnil slova trenéra. U něj nebylo jasné, zdali bude v kariéře pokračovat. „Určitě jsme to probírali doma a rodina s rozhodnutím pokračovat souhlasila. Navíc Libor Zábranský o mě stál, chtěl, abych pokračoval, takže rozhodnutí bylo lehčí,“ okomentoval své rozhodnutí.

S Kometou větří šanci na třetí vavřín v řadě, modrobílá parta pod taktovkou majitele a hlavního kouče Libora Zábranského bude opět patřit k největším favoritům. „Obrovskou motivací je znovu dosáhnout s Kometou velkého úspěchu. Týmu se daří, všechno šlape, o to bylo rozhodnutí jednodušší. Chci být dál součástí mužstva, které je úspěšné a kterému se daří. Když se vítězí, rozpoložení je trošku jiné, než když je to naopak a nedaří se vám,“ popisuje útočník Brna.

„Obrovskou motivací je znovu dosáhnout s Kometou velkého úspěchu.“

V Kometě už moc dobře vědí, jak důležité je zachytit start soutěže. „Samozřejmě chceme do ligy vstoupit co nejlépe. Všechna mužstva mají na začátku září spoustu sil, očekávám s každým týmem těžké a vyrovnané zápasy. Každý se na ligu těší a je dobře připraven,“ tvrdí. A dá se očekávat další hon třinácti extraligových vlčáků na „brněnskou kořist“? „Dá se předpokládat, že se na nás protivníci budou víc připravovat, ale bude to podobné jako vloni. Musíme s tím počítat a poprat se s tím. Myslím si ale, že nějaký extrémní hon na nás nebude,“ přemítá Čermák, který za Kometu dosud odehrál více než 400 utkání.

V září hraje Kometa vždy systémem sobota-neděle venku-doma, především kvůli televizním přenosům, což v táboře obhájce moc optimismu nevzbuzuje. „Není to úplně šťastné rozhodnutí. Rozlosování říká, že máme celé září hrát v sobotu a neděli. Mělo by to být pro všechny týmy stejné, jsme tím docela v nevýhodě. V sobotu hrajete venku, jedete přes celou republiku a v neděli hrajete doma. Je to o odpočinku a přípravě na konkrétního soupeře. To nám může chybět, ale musíme se s tím poprat. Ale jak říkám, není to šťastné rozhodnutí,“ uzavírá Čermák před startem ročníku 2018-2019, v němž Brno bude útočit na zlatý hattrick.

Soupiska HC Kometa Brno

Brankáři:
Lukáš Dostál, Pavel Jekel, Lukáš Klimeš, Marek Langhamer, Karel Vejmelka.

Obránci:
Michal Barinka, Tomáš Bartejs, Michal Furch, Michal Gulaši, Daniel Kowalczyk, Radek Kučeřík, Tomáš Malec, Juraj Mikuš, Dalimil Mikyska, Jan Mlčák, Ondřej Němec, Jan Štencel.

Útočníci:
Leoš Čermák, Martin Dočekal, Filip Dvořák, Martin Erat, Petr Holík, Luboš Horký, Jan Hruška, Lukáš Kašpar, Bedřich Köhler, Petr Kratochvíl, Michal Kunc, Alexandre Mallet, Erik Meluzín, Tomáš Mlynář, Peter Mueller, Lukáš Nahodil, Matěj Novák, Karel Plášek mladší, Vojtěch Střondala, Jan Süss, Marek Škvrně, Martin Zaťovič, Radim Zohorna.

Příchody do HC Kometa Brno

Bedřich Köhler (Hradec Králové)
Juraj Mikuš (Sparta Praha)
Lukáš Kašpar (Slovan Bratislava)
Peter Mueller (Salcburk)

Odchody z HC Kometa Brno

Hynek Zohorna (Lahti)
Marek Čiliak (Slovan Bratislava)
Martin Nečas (Carolina)
Vojtěch Němec (Plzeň)
Lukáš Vágner (Karlovy Vary)
Tomáš Havránek (Karlovy Vary)
Marcel Haščák (Košice)
Tomáš Vincour (Hradec Králové)
Jakub Krejčík (Rauma)

Zápasy HC Kometa Brno před TELH

04.08. SK Horácká Slavia Třebíč – HC Kometa Brno 1:8 (Mallet 2, Meluzín 2, Kratochvíl, Plášek, Kunc, Mlynář)
09.08. HC Kometa Brno – HC Slovan Bratislava 2:5 (Zaťovič, Mueller)
14.08. HC Kometa Brno – Orli Znojmo 3:1 (Plášek, Zohorna, Köhler)
16.08. HC Kometa Brno – Spartak Moskva 4:2 (Mueller 2, Holík, Nahodil)
20.08. HC Slovan Bratislava – HC Kometa Brno 1:5 (Mueller 2, Horký, Süss, Köhler)
23.08. HC Kometa Brno – Amur Chabarovsk 1:5 (Dočekal)
31.08. Něman Grodno – HC Kometa Brno 4:2 (Hruška, Štencel)
02.09. Eisbären Berlín – HC Kometa Brno 2:3 (Dočekal, Hruška, Plášek)
06.09. HC Kometa Brno – Něman Grodno 6:2 (Horký 3, Nahodil, Mikuš, Hruška)
09.09. HC Kometa Brno – Eisbären Berlín 4:3 (Holík, Dočekal, Mueller, Mallet)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz