Dvě extraligy Zubři udrželi, chtějí i třetí. Využijí „převahu“ nad Olomoucí?

Přerovský dorost dosáhl na desáté místo | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Mají dvě extraligy, ale rádi by se vrátili i do té třetí. Řeč je o mladých přerovských Zubrech, kteří se zuby nehty udrželi mezi juniorskou elitou, odehráli skvělý ročník v dorostu, ale s devítkou nevybojovali návrat do špice navzdory jejímu rozšíření.

K nejmladší z těchto kategorií se nyní přesouvá Pavel Neuman, jenž se tak ocitl vskutku v zajímavé pozici: Během několika měsíců vystřídal pozice hlavního trenéra u juniorů, dorostu i deváté třídy!

Poslední změnu zmínil v hodnotícím rozhovoru na klubových stránkách Vladimír Kočara, sportovní manažer přerovské mládeže. Právě on bude tentokrát stát v čele juniorky, kde mu vypomůže nové, ale zdaleka ne neznámé jméno.

„Přichází k nám nový trenér Oldřich Horák ze Zlína. Je mladý, studuje nejvyšší trenérskou licenci a myslím si, že bude přínosem,“ uvedl Kočara na adresu mistra extraligy z roku 2014 a naposledy kouče zlínské devítky. Dorostence povede duo David Kudělka – Aleš Verlík, které v uplynulém ročníku dotáhlo právě kategorii U17 do vyšší nadstavbové skupiny, a tedy jasnému úspěchu pro přerovský hokej.

„Dorost měl výbornou sezonu. Věděli jsme už před sezonou, že by nemusel být špatný. Ročník 2007 se vhodně doplnil a o rok mladší kluci do toho zapadli.“

Prokousání mezi nejlepší republikovou desítku ani nelze nazvat jinak než jako úspěch.

„Dorost měl výbornou sezonu. Věděli jsme už před sezonou, že by nemusel být špatný. Ročník 2007 se vhodně doplnil a o rok mladší kluci do toho zapadli. Nadstavbová část i play off pak sice byly výsledkově horší, ale porazili jsme dvakrát Plzeň a v dalších šesti zápasech jsme bodovali,“ sumíroval Kočara, jenž vypíchl právě práci Davida Kudělky.

Ten totiž zvládl bravurně obě své „mise“ a po trenérské rošádě zachránil juniorku. „Chtěl bych mu moc poděkovat. Dařilo se mu s dorostem a pak sebral rukavici, když jsme potřebovali udělat změnu u juniorky, která se nevyvíjela dobře,“ ví sportovní manažer mladých Zubrů.

Udržení juniorské extraligy je pro klub zásadní zprávou z hlediska návaznosti mezi mládežnickými týmy a áčkem. Návrat mezi elitu mu přitom tak trochu spadl do klína, když loni došlo k rozšíření soutěže.

Vladimír Kočara

Vladimír Kočara | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Přerov byl do záchranářských bojů namočen od začátku, byť v nižší nadstavbě v jednu chvíli sahal i po příčkách zajišťujících play off. „Kluci v té době byli u sebe a hráli jsme opravdu dobře. Bohužel se pak ale kabinou přehnala tak velká vlna nemocí, jakou jsem snad nikdy nezažil. Byly dny, kdy jsme měli na tréninku jen šest hráčů, z toho byli dva ze základní sestavy,“ vracel se Kočara k prekérnímu období, po němž následovala zmiňovaná výměna.

Ač se ujala, Zubři nakonec mohou mluvit o velkém štěstí, že se neporoučeli zpátky o ligu níž.

Zapletli se totiž do dramatického závěrečného kola, ve kterém svůj úkol na ledě Českých Budějovicích absolutně nezvládli. Prohráli 0:9.

Na dálku je ale zachránil Hradec Králové, který v poslední možné chvíli otočil duel s Olomoucí. Sestoupil tak právě druhý hanácký klub!

Vladimír Kočara se právě k bizarní sobotě 23. března velmi vtipně vrátil.

„Byl jsem na posledním zápasu v Českých Budějovicích, ale po první třetině jsem se šel projít do města, protože jsem cítil přesně to, co na střídačce, když se zápasy nevyvíjely naším směrem. Druhou a téměř celou třetí třetinu jsem neviděl,“ přiznal pro klubový web.

„Radost a euforii ze záchrany v první chvíli úplně přebíjela frustrace z posledního zápasu. Tohle je něco, co budu mít pod kůží celý život.“

O nic tedy nepřišel...

„Samozřejmě jsem na Onlajnech sledoval vývoj zápasu Hradec Králové – Olomouc. Když Olomouc inkasovala v poslední minutě gól na 1:1, tak právě končil náš zápas v Budějovicích, kde to z naší strany byla už ryzí frustrace. Jak začaly v Hradci nájezdy, tak jsem šel ke kabině,“ popsal.

Těžko říct, co v tu chvíli mezi juniory padalo. Možná, že si záchranu extraligy po takovém debaklu ani nezaslouží...

„Hráči brečeli a byli strašně zklamaní. Po porážce Olomouce jsem pak podával klukům ruce a děkoval jim za sezonu, ale radost a euforii ze záchrany v první chvíli úplně přebíjela frustrace z posledního zápasu. Tohle je něco, co budu mít pod kůží celý život,“ neskrýval Kočara, ale na druhou stranu zmínil: „Olomouc to nezvládla, ale kvůli nevydařené nadstavbové části. Měla velký náskok, ale my jsme ji dvakrát porazili a uhráli jsme si to sami.“

Právě i toto vyústění a několik osudových sekund na hradeckém zimáku se postaraly o zcela novou situaci v mládežnickém hokeji na Hané. Zatímco Přerov disponuje extraligou juniorů i dorostu, Olomouc v jediné sezoně obě soutěže ztratila! A to má přitom áčko mezi elitou.

Junioři Přerova extraligu se štěstím zachránili

Junioři Přerova extraligu se štěstím zachránili | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

„Nemyslím si, že to bude mít nějaký větší význam. Každý hráč má nějakou cenu a Olomouc se jistě bude chtít rychle vrátit zpátky. Že bychom si vzali z Olomouce třeba pět hráčů, kteří by na extraligu měli mít, tak jednoduché to není,“ narážel Kočara i na přestupní řád a „oblíbené“ tabulky, které na jednu stranu chrání kluby, ale na druhou omezují řadu hráčů a zčásti brání větší konkurenci v extraligách po jejich zeštíhlení.

„Do přípravy juniorky nám naskočí hodně hráčů, z nichž většina je v našem klubu už od přípravky. Potřebujeme hlavně to, abychom měli mladé hráče v áčku, kde by bojovali o druhou, třetí nebo čtvrtou lajnu a my si je mohli do juniorky vzít v krizových momentech. Takový byl teď jen Radim Hradil. Ostatní kluby měly kam sáhnout,“ zmínil šéf přerovské mládeže dílčí cíl.

Z výsledkového hlediska ho tedy v uplynulé sezoně mrzel jen neúspěch deváté třídy. Ta sice po vytvoření samostatné soutěže hrála vyšší skupiny, jenže poté o bod sestoupila a letos návrat do elity nevybojovala.

„Považuji za nešťastné, že se mění pravidla soutěže v průběhu sezony.“

„Bylo nám ze svazu řečeno, že každá sezona začne kvalifikací. Bohužel nám to ale uteklo tak, že jsme pro ročník 2009 extraligu nezajistili, ale měli se o ni poprat právě v té kvalifikaci. Bylo to však jinak,“ krčil rameny Kočara. Extraliga a liga devátých tříd se od začátku ročníku 2023/24 odvíjely odděleně.

„Devítka byla zařazena do skupiny Moravskoslezského kraje, kde jsme hráli dobré zápasy. Po mistrovství republiky v lednu však kabinou proběhl černý kašel, který zasáhl prakticky všechny hráče. Museli jsme různě odkládat zápasy, doplňovali jsme tým mladšími kluky a bohužel nám to nevyšlo.“

Zubři se nedostali ani do nadstavbové skupiny. „Pak přišel březen, kdy se v rozehrané soutěži změnila pravidla a rozhodlo se o rozšíření extraligy devátých tříd na třicet týmů. Kdybychom to věděli dříve nebo před sezonou, jak by to mělo správně být, tak bychom tým doplnili a posílili. Už jsme bohužel neměli šanci se dostat do kvalifikace o extraligu. Považuji za nešťastné, že se mění pravidla soutěže v průběhu sezony,“ řekl Vladimír Kočara.

Sluší se uvést, že on sám je členem sportovní komise Českého hokeje. Ta má však jen poradní roli, nikoli rozhodovací pravomoc. Zodpovědnost za změny (či nezměny) ve formátech soutěží spočívá na výkonném výboru.

Devátá třída Přerova skončila už před branou ligové nadstavby

Devátá třída Přerova skončila už před branou ligové nadstavby | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Mladí Zubři se tedy v příštím ročníku vynasnaží, aby dobyli i třetí extraligu.

„Co se týče soutěží, tak cíle jsou udržení juniorské i dorostenecké extraligy a s devátou třídou chceme do extraligy postoupit. Samozřejmě důraz chceme klást na rozvoj hráčů. K hokeji patří výhry i porážky. Každý chce pochopitelně vyhrávat, ale je potřeba naučit se sáhnout si na obě strany,“ zmínil jejich sportovní manažer.

„U těch mladších není důležité vyhrávat za každou cenu a hrát na dvě lajny, aby někteří třeba jen seděli. Nemáme druhou ledovou plochu, ale chceme hráčům nabídnout v rámci našich možností co nejvíce. Pracovat chceme i na náborových akcích, u kterých je hodně důležitá atraktivita,“ dodal v rozhovoru na stránkách hokejprerov.cz.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz