Extraliga ve Slaném? Bláznivé, vůbec jsme to nečekali, přiznává kouč Šelicha

Radost deváťáků Slaného | Foto: Facebook HK Lev Slaný

Na mapu českých extraligových klubů letos premiérově přibyl i Slaný, byť v jeho případě je to „pouze“ díky extralize devátých tříd. Pro mladé lvy pod taktovkou trenéra Pavla Šelichy jde i tak o velký úspěch, pro celý středočeský klub zase o povzbuzení do další práce s mládeží.

V uplynulém ročníku soupeřil Slaný například s Berounem či Rakovníkem. Novou sezonu zahájí na ledě Karlových Varů, později ho čekají obhájci extraligového stříbra ze Škody Plzeň nebo výjezd do Salcburku. To vše zásluhou silného týmu ročníku 2009, který si v ligové soutěži vedl bravurně.

Základní část zakončil celek trenéra Pavla Šelichy na druhém místě mezi pražskými celky Hvězdy a Kobry, v nadstavbové skupině se však Hvězdě vyhnul a i díky tomu postoupil z první příčky přímo do extraligy.

Jak vám zní, že se ve Slaném bude hrát extraliga devátých tříd?
Docela bláznivě, vůbec jsme to nečekali. Trošku nám to i přidělalo potíže se skladbou mužstva, protože máme málo hráčů. Sháníme, kde můžeme, a dáváme tým dohromady.

„Bylo to i o tom dostat se klukům trošku do hlavy, aby zahodili svoje osobní ambice a pracovali pro mužstvo.“

Měli jste tak silný ročník, že na něj nedokážete navázat?
Loni se nám spojila tři mužstva ročníku 2009. My jsme ho měli vždycky docela silný a ještě k nám přišli kluci z Kralup, které soutěž nepřihlásily, protože jich bylo málo, a z PZ Kladno, které zanikly. Měl jsem v přípravě 35 kluků, a to jsem do ní některé ani nebral.

I tak ale postup musí být vyvrcholením vaší dlouhodobé práce a ne pouhou shodou okolností.
S devátou třídou pracuju už dlouho a myslím si, že ty kluky znám. Bylo to i o tom dostat se jim trošku do hlavy, aby zahodili svoje osobní ambice a pracovali pro mužstvo. Na začátku sezony jsme s tím měli docela problémy, že si každý myslel, že všechno uhraje sám, a vůbec tam nebyl vidět týmový výkon. Potom si to všechno sedlo a už to i vypadalo.

Řekli jste si před sezonou, že o extraligu zkusíte zabojovat? Nebo to v kabině vůbec nepadlo?
Ne, vůbec. Dali jsme si jediný cíl, že nechceme skončit na začátku března, kdy končila základní část. Chtěli jsme být do druhého místa ve skupině, abychom se dostali do nadstavby. Na první jsme ani tak moc nemysleli, i když by taky bylo hezké. Chtěli jsme si sezonu zkrátka prodloužit.

Nakonec jste dosáhli právě na druhé místo, na první Hvězdu jste ztratili třináct bodů. Byla znatelně lepší?
Ani bych neřekl, že byla vyloženě lepší. Všechny zápasy jsme s ní odehráli vyrovnaně. Možná byl jeden, kdy nás přehrála, jinak rozhodovaly detaily. A třeba i to, že jsme všechny zápasy nehráli v plné sestavě. Posílal jsem kluky na střídavé starty na Kladno nebo do slánského dorostu. Na Hvězdu jsme vesměs byli v plné sestavě, ale v ostatních zápasech třeba ne.

„Celému slánskému vedení to přidělalo vrásky, protože jsme nevěděli, jestli vůbec soutěž přihlásíme a jak s tím naložíme. Jak říkám: Vůbec jsme to nečekali.“

Před nadstavbou už se myšlenky na extraligu musely objevit. Hráči ale ještě nikdy nezažili situaci, kdy v pár zápasech hrají o tak velký úspěch, takže museli cítit tlak a nervozitu. Jak jste je na to ladili?
Já bych řekl, že vůbec nijak. Prostě jsme jim řekli, že budeme dál hrát tak, abychom tam neudělali ostudu a neschytali nějaké debakly. Soupeře jsme vůbec neznali, takže jsme do toho chtěli jít s čistou hlavou. A najednou nás překvapilo, že jsme po dvou kolech měli šest bodů a skóre 22:6. Kluci si ale zase najednou mysleli, že už jsou mistři světa a mají to v kapse, a ve třetím zápase nepředvedli týmový výkon. Zase nehráli tak spolu jako celou sezonu. Důležitý byl pátý zápas v Ústí nad Labem, kde jsme pořád pokračovali v tom netýmovém výkonu, ale před poslední třetinou jsme si něco řekli v kabině a najednou byla zase vidět ta síla a soudržnost mužstva. Ze stavu 0:3 jsme srovnali na 3:3, když jsme dva góly dali v 58. minutě, a nakonec jsme vyhráli v prodloužení. Tam se ukázal charakter mužstva, že umí hrát, umí se povzbudit a umí hrát spolu.

To byl tedy zápas, který celou sezonu rozhodl.
Jo, opravdu to byl asi rozhodující zápas celé sezony. Kluci ukázali, že když chtějí, umí zabojovat jeden za druhého a hrát jako tým.

Pavel Šelicha

Pavel Šelicha | Foto: Facebook HK Lev Slaný

Jak si potom užili oslavy?
Úplně neskutečně, oslavy byly perfektní. Celému slánskému vedení to ale přidělalo vrásky, protože jsme nevěděli, jestli vůbec soutěž přihlásíme a jak s tím naložíme. Jak říkám: Vůbec jsme to nečekali. Měli jsme asi štěstí na to, že jsme vyfasovali v uvozovkách slabší skupinu. I když si myslím, že Litoměřice tak slabé nebyly, ani Ústí, ale ani Most. Štěstí jsme měli i v tom, že jsme v nadstavbě neměli jediného zraněného nebo nemocného hráče a hráli jsme v plné sestavě.

Jsem rád, že uznáváte, že k takovému úspěchu je potřeba i prvek štěstí. Řada trenérů to nepřizná.
Ano, všechno je o štěstí. Můžete mít sebelepší mužstvo, ale když se vám bude lepit smůla na paty, nevyhrajete zápas se slabším soupeřem a podobně.

Brzy po postupu jste vypsali try-out do nové devítky. Povedl se?
Na základě toho, že jsme tým doplnili, jsme potom soutěž přihlásili. V přípravě mám kluky z okolí Slaného, někoho z Kralup, Mělníka nebo Rakovníka, k tomu máme ještě něco rozjednaného. Kdybychom nevěřili, že můžeme v extralize hrát důstojnou roli, tak ji nepřihlásíme.

Trenér Frýdku-Místku hodně mluvil o tématu odchodů, které trápí menší kluby. Jak jste na tom vy? A mohla by vám v tomto směru hrát extraliga do karet?
Doufáme, že když kluci vidí, že tady teď bude extraliga, tak nebudou chtít odcházet někam jinam. Máme tady jednu velice šikovnou 2011ku, která díky tomu zůstává. Právě někteří kluci ročníku 2010, kteří teď budou v deváté třídě, už ale odešli a ani se vrátit nechtějí.

Je to i o přesvědčování rodičů? Musíte jim říkat, že zatímco u vás by kvalitní hráč dostal dominantní roli, ve Spartě nebo Slavii bude hrát třetí formaci?
Jo, takhle s nimi mluvíme. Ale říkám: Jak ti kluci odešli dřív, tak už jsou v nové partě a s těmi kluky chodí i do škol, což taky hraje roli.

„Dorost chceme dostat do ligy a v dohledné době, mluvím třeba o horizontu pěti šesti let, bychom chtěli i juniorku.“

Tomu rozumím. Celkově ale postup do extraligy svědčí o tom, že váš klub jde nahoru?
Určitě jdeme nahoru. Od nejmladších máme ve všech družstvech docela dost kluků, vyjimkou jsou ročníky 2014 a 2015, ale ty jsou covidové, takže s nimi byl problém. Jinak máme všechny kategorie docela silně obsazené.

Hádám, že byste chtěli do vyšší soutěže dostat i dorost, případně později juniorku. Kvalitní generace z loňské devítky by vám k tomu mohla dopomoct.
Určitě, dorost chceme dostat do ligy. Už teď jsme měli dobrý tým, taky díky silným hráčům ročníku 2008, kteří přišli z PZky. Zrovna tam hrál roli faktor štěstí, protože se jim pár zápasů smolně nepovedlo a kvůli tomu nepostoupili. Všichni kluci, co tady byli v deváté třídě, letos postupují do dorostu a zůstávají tady. Proto si myslím, že dorost opět nebude slabý, ale zase máme trochu problém v tom, že 2008ky odešly na Kladno. Budeme mít mladé mužstvo.

Budoucnost slánského hokeje ale vidíte optimisticky?
Ano, vidím. Opravdu to vypadá velice pozitivně. V dohledné době, mluvím třeba o horizontu pěti šesti let, bychom chtěli do ligy dostat i juniorku.

Devátá třída Slaného

Devátá třída Slaného | Foto: Facebook HK Lev Slaný

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz