Favorité se ke slovu nedostali. Jihlava, Boleslav i Sparta jsou v semifinále ELJ

Vojtěch Polák | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Druhé Vítkovice, třetí Karlovy Vary, čtvrtá Plzeň. Ačkoliv hlavně první dva jmenované týmy prožily snovou základní část, sezona pro ně končí už ve čtvrtfinále. Vzpoura outsiderů v nejkratším možném čase dokonána. Nepříznivý vývoj série dokázal ve třetím zápase otočit pouze Třinec, který zvládl divokou přestřelku v Pardubicích.

Divočina v Pardubicích, Třinec se ujímá vedení

Opravdu divoký třetí čtvrtfinálový zápas se odehrál na ledě Pardubic. Série mezi Dynamem a Oceláři se jako jediná stěhovala na stadion outsidera za stavu 1:1 a vyrovnané bylo i skóre tohoto utkání, a to do posledních minut.

A o akce nebyla nouze. Hned v první třetině byly k vidění dva obraty, ve druhé dvacetiminutovce se pak do vedení dostaly domácí Pardubice. Třinec díky brankám Filipa Hrůzka a Jana Moškoře sice dvakrát vyrovnal, náskok už si ale nevybudoval. Stalo se tak až v 58. minutě, kdy finální a hlavně klíčový obrat zařídil Michal Ramik. Třinec po přestřelce zvítězil 6:5, na straně domácích vynikal hlavně Adam Fiala (2+2).

Martin Koudelka (asistent trenéra Pardubic): „Hodně gólů, přišlo dost lidí, tak se radovali z branek, ale zase stejné závěry, góly. Včera jsme si něco ukazovali, dostali jsme góly přesně z těch věcí, které jsme si ukázali. Je to mládežnický hokej, který vlastně ti kluci vnímají dost zkresleně, mají pocit, že se vyhrává jen 10:8. Já mám teda hokej rád, ale jako do play-off to nepatří. Jsem zklamaný z toho, že jsme si prohráli další zápas, máme ještě další zápasy k tomu, abychom to mohli napravit, ale uvidíme zítra.“

Jiří Juřík (asistent trenéra Třince): „Divoký zápas. Byli jsme si vědomi, že Pardubice budou mít velké plány, a to se nakonec naplnilo, ale využili jsme šanci, kterou nám domácí připravili a poté důslednou hrou, kterou jsme hráli. Ve třetí třetině jsme si vytvořili šanci, kterou jsme proměnili, a to rozhodlo."

HC DYNAMO PARDUBICE – HC OCELÁŘI TŘINEC 5:6 (2:3, 3:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Paleček (Fiala), 5. Tomas (Fiala, Kalužík), 23. Fiala (Herčík, Tomas), 23. Herčík (Štetka, Pavlata), 26. Fiala (Tomas, Paleček) – 1. Haas (Kozlík, Ramik), 14. Cedzo (Spěváček, Holinka), 20. Kozlík (Ramik, Hass), 25. Hrůzek (Šilar, Haas), 39. Moškoř (Šilar, Jobánek), 58. Ramik (Haas, Gerych).
Rozhodčí: Jechoutek, Kostourek – Dědek, Jiruška.
Vyloučení: 4:4.
Využití: 0:1.
Střely na branku: 38:26 (8:10, 16:8, 14:8).
Diváci: 250.
Stav série: 1:2.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Bruslaři mezi čtveřicí nejlepších

Daleko jednoznačnější záležitostí bylo utkání v Mladé Boleslavi, která si na domácím ledě v poklidu a bez větších komplikací dokráčela k postupu do semifinále.

Gólový náskok domácího celku ovšem začínal pozvolna. V první třetině se prosadil Vojtěch Hradec, během druhé dvacetiminutovky navýšili vedení Bruslařů Tomáš Vyroubal a Karel Křepelka. Za Plzeň dokázal stav korigovat až v 52. minutě Josef Dáňa, který ovšem v tu chvíli snižoval na 1:5. O finální branku se o dvě minuty později postaral Vojtěch Polák.

Václav Pletka (trenér Mladé Boleslavi): „Ačkoliv tomu dva výsledky neodpovídají, byly to velmi těžké zápasy i celá série. První utkání jsme dali góly, hráli jsme dobře zezadu a podržel nás Stuchla. Druhý byl vyrovnanější, zase jsme se dostali do vedení a Stuchla tam pak vychytal šance domácích. Nakonec jsme rozhodli v prodloužení. Dnes se nám znovu podařilo dát první gól a pak už nám to tam napadalo, kluci to ale dohráli zodpovědně dozadu a postupujeme. Jsme strašně rádi za to, jak jsme to zvládli dneska i ve všech třech zápasech."

Petr Vojan (trenér Plzně): „Namísto dnešního utkání bych raději zhodnotil celou sérii jako celek, protože dnes pro nás sezona končí. Není náhodou, že jsme prohráli tři utkání za sebou. Klíčová byla obrovská produktivita soupeře, který dával góly z minima střel, a naopak my jsme během těch tří zápasů spálili gólovky, ze kterých prostře musí padat góly. To sérii strašně moc ovlivnilo. Musím ale Boleslav pochválit, předvedli velmi dobrý taktický výkon a za celou sérii nám dali minimum přečíslení a v tomhle ohledu si asi postoupit zasloužili. My bychom se do budoucna měli zaměřit na tu produktivitu, protože ačkoliv jsme za tu sezonu dali hodně gólu, v klíčových momentech jsme selhali."

BK MLADÁ BOLESLAV – HC ŠKODA PLZEŇ 6:1 (1:0, 2:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 20. Hradec (Polák, Půček), 36. Vyroubal (Křepelka), 38. Křepelka (Vyroubal), 44. Moravec (Půček, Hradec), 48. Vimmer (Polák), 54. Polák (Půček, Hradec) – 52. Dáňa (Kubíček).
Rozhodčí: Zavřel, Bernat – Beneš, Kotlík.
Vyloučení: 4:5.
Využití: 1:1.
V oslabení: 1:0.
Střely na branku: 21:29 (6:8, 7:8, 8:13).
Diváci: 379.
Konečný stav série: 3:0.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Jihlava dokonala senzaci a slaví semifinále

Asi nejméně očekávaný scénář se stal skutečností. Vítkovice během celé základní částí neprožily větší krizi, pohybovaly se na předních příčkách tabulky. Však první místo Ostravanům uniklo jen o vzájemné skóre. A možná to se jim nakonec stalo osudným. Ve čtvrtfinále na ně totiž padla Dukla, která byla v poslední době spíše nenápadná. Až do teď.

Jihlava vyřadila favorizované Vítkovice nejrychlejším možným způsobem a v celém průběhu série inkasovala pouze čtyři branky. Defenziva výborná, výsledek ještě lepší. Hráči z Ostravy ovšem bojovali, ve třetím utkání po gólech Sebastiana Glase a Jakuba Slusarczyka dokonce drželi dvoubrankový náskok. Jenže pak přišel obrat. Jihlava snížila a ve druhé třetině vyrovnal Marek Chvátal. Třináct minut před koncem základní hrací doby už Dukla vedla a první postup do juniorského semifinále v historii pro domácí pojistil trefou do prázdné brány Matěj Vovsík.

Michal Broš (trenér Jihlavy): „Nějaké play off jsem zažil a obával jsem se o bázlivý úvod. Je rozdíl mezi tím hrát první zápas a udělat poslední krok a hrát o poslední vítězství, kdy mnohem vyspělejší a lepší týmy mají minimálně ze začátku svázané ruce a nohy. Tak to prostě funguje. My jsme se z pozice outsidera dostali po dvou zápasech do pozice favorita po dvou vítězných zápasech. Tomu odpovídal začátek a byli jsme dvě branky pozadu. Zásadní byl první gól. Přestože bylo prvních patnáct minut špatných, tak jsme byli pouze o gól pozadu. Věděli jsme, která bije a snažili se kluky uklidnit. Jak jsme přežili pětiminutové oslabení a začaly nám fungovat věci, o kterých jsme se bavili a které jsme chtěli hrát a kluci otřepali nervozitu, tak v těchto chvílích se začal zápas obracet. Když jsme šli do třetí třetiny za stavu 2:2, tak jsme byli dost sebevědomí, jelikož dva předešlé zápasy jsme rozhodli právě ve třetí třetině. Věřili jsme, že momentum je na naší straně a znovu i s přispěním štěstí a s maximálním výkonem všech hráčů, postaveným na Malagem v bráně, jsme znovu dokázali zápas udělat. Je to za mne potvrzení potenciálu kluků, kteří sedí v kabině."

HC DUKLA JIHLAVA – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 12. D. Pavelec (Matějíček, Vovsík), 31. Chvátal (Klapica, Jungwirth), 47. Vandas (Chvátal, Straka), 60. Vovsík – 4. Glas (Krejsa), 7. Slusarczyk (Chaloupka).
Rozhodčí: Micka, Valda – Horažďovský, Roupec.
Vyloučení: 3:7, navíc Menšík (Jihlava) 5 minut a do konce utkání.
Využití: 2:0.
Střely na branku: 38:50 (13:16, 12:18, 13:16).
Diváci: 190.
Konečný stav série: 3:0.

Bojovnost Varů nestačila, postupuje Sparta

Konec sezony v sobotu odvracel také třetí z favoritů. A ani jemu se na soupeře vyzrát nepodařilo. Sezona končí i Karlovým Varům. Energie ve třetím utkání na ledě Sparty bojovala a také otočila nepříznivý vývoj utkání, když na 3:3 vyrovnal Matyáš Adámek a vedení na stranu hostů poté překlopil Filip Krajčík.

Jenže pak se opět ozvali Pražané. Vyrovnali a v 52. minutě ve vlastním oslabení vystřelil Petr Hauser jednobrankový náskok pro svůj tým. Jenže ani to nebylo všechno a drama pokračovalo. Adam Csabi vyrovnal a šlo se do prodloužení. V nastaveném čase o postupu Sparty do semifinále rozhodl po minutě a čtrnácti sekundách svým třetím gólem v utkání Michal Vitouch.

HC SPARTA PRAHA – HC ENERGIE KARLOVY VARY 6:5 po prodloužení (2:1, 1:3, 2:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 4. Vitouch (Senčák, Ducháč), 15. Šindelek (Hauser, Böhm), 22. Hauser (Šindelek, Böhm), 48. Vitouch (Theimer, Fábry), 52. Hauser (Mácha, David), 62. Vitouch (Senčák, Šindelek) – 20. Dorot (Bulka, Csabi), 24. Csabi (Bulka, Kočí), 25. Adámek (Varvařovský, Anton), 37. Krajčík, 57. Csabi (Krajčík).
Rozhodčí: Hucl, Hacaperka – Malý, Maňák.
Vyloučení: 7:8.
Využití: 3:1.
V oslabení: 1:0.
Střely na branku: 41:37 (9:9, 14:17, 17:9, 1:2).
Diváci: 203.
Konečný stav série: 3:0.

Další program čtvrtfinále

Neděle 26. března 4. zápas:
13:00 HC Dynamo Pardubice – HC Oceláři Třinec

Úterý 28. března – případný 5. zápas:
HC Oceláři Třinec – HC Dynamo Pardubice

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz