Favority draftu Matthews a finští šampióni, v elitní padesátce tři Češi

Příchod nového roku a konec mistrovství světa dvacetiletých bývá pravidelně příležitostí ke zpřesnění odhadů před draftem NHL. Burza hokejových nadějí pro NHL proběhne sice až v červnu, nicméně žebříčky už teď poutají velkou pozornost. Letošní výběr bude poměrně bohatý a zajímavý, na čele pořadí renomovaných odborníků a organizací se nic zásadního nemění. U stanice TSN, pro niž odhad sestavil Craig Button, i v případě International Scouting Services nadále vede Auston Matthews, jemuž je role jedničky přikládána už od loňských prázdnin.

partneři českého hokeje

Matthews letos válí ve švýcarském SC Curych, pod dohledem kouče Marca Crawforda rozvíjí individuální přednosti a chystá se na vstup do slavné ligy. Podle mnoha je připraven už nyní, šampionát dvacítek potvrdil, že tenhle žolík je výkonnostně na mimnořádné úrovni. Nejen že Matthews nasázel ve čtvrtfinále české dvacítce hattrick, ale především vystupoval jako po všech stránkách vyspělý hokejista, která má značné předpoklady, osobní přednosti i přínos pro tým.

Američané brali na šampionátu bronzové medaile, Matthews vystupoval jako jejich jasný lídr. Na turnaji byli možná víc vidět finští šampioni Jeese Puljujärvi a Patrik Laine, odpovídá tomu i kanadské bodování, jenže pro kluby NHL je zatím největším favoritem Matthews. Byť překvapení samozřejmě nejsou vyloučena. Mistrovství světa dvacítek vyšlo všem třem útočníkům skvěle. Laine prý skautům připomíná Coreyho Perryho, Puljujärvi zase Bobbyho Ryana. Oba Finové si směrem k draftu řekli o nejlepší pozice, ale nejen jim.

Velký posun udělal Alexander Nylander, jenž ve švédském výběru zastoupil zraněného bratra Williama a vedl si skutečně výborně. Finské obraně dominoval mladíček Olli Juolevi, ovšem prvním obráncem draftu patrně bude Jakob Chychrun. Spoluhráč Pavla Zachy ze Sarnie sice v odhadech lehce ztratil, kromě uvedených hráčů ho u TSN předstihl také syn slavného otce Matt Tkachuk, nicméně Chychrun (jeho tatínek Jeff před lety také válel NHL) bude žádaným zbožím. Představitele Hockey Canada teď možná mrzí, že mladý bek neudělal tým a šampionátu dvacítek se nezúčastnil, zadní řady javorových listů totiž v Helsinkách nebyly tak pevné jako v minulosti.

V draftu NHL se pochopitelně prosadí řada talentů, kteří o sobě teprve dají na mezinárodním ledě vědět. Z Evropanů mají slibné šance na kvalitní příčky Rusové Sergačjov, Rubcov, Abramov, Fin Niemaläinen nebo švédský bruslař Asplund. neztratí se ani Češi, byť na první kolo to zatím úplně nevypadá. Ovšem kdo ví. Podle Craiga Buttona patří do elitní padesátky obránci Libor Hájek, Vojtěch Budík a útočník Šimon Stránský, jenž na dvacítkách ve Finsku také nechyběl. Z našich hokejistů, kteří působí na našem kontinentu, by mohl zaujmout týmy zámořské ligy především Filip Hronek. Slibně vypadaly ambice Adama Brízgaly, ovšem brankáře Sparty trošku srazily vleklé zdravotní potíže.

Bližší informace o českých nadějích pro draft NHL 2016 poskytne lednové pořadí Central Scouting Services, což je nezávislá organizace, která pro slavnou ligu pravidelně připravuje objektivní posudek hráčů zvlášť ze Severní Ameriky a Evropy. Žebříček bude k dispozici v následujících dnech, hokejisté ale stále nemají nic jistého. Favorité jsou jasní, nicméně záležet bude také na druhé polovině sezony, výkonech v play off a také na tom, jak hráči zvládnou dubnové mistrovství světa osmnáctiletých v americkém Grand Forks.

Lednový odhad nezávislého analytika Craiga Buttona pro TSN:

1. Auston Matthews, 2. Jesse Puljujärvi, 3. Patrik Laine, 4. Matthew Tkachuk, 5. Alexander Nylander, 6. Olli Juolevi, 7. Jakob Chychrun, 8. Dante Fabbro, 9. Michail Sergačjov, 10. Pierr-Luc Dubois, 11. Clayton Keller, 12. Tyson Jost, 13. German Rubcov, 14. Kieffer Bellows, 15. Julien Gauthier, 16. Samuel Girard, 17. Michael McLeod, 18. Dillon Dube, 19. Jake Bean, 20. Vitalij Abramov, 21. Alex DeBrincat, 22. Charlie McAvoy, 23. Mitchell Mattson, 24. Logan Stanley, 25. Riley Tufte, 26. Tyler Benson, 27. Will Bitten, 28. Max Jones, 29. Taylor Raddysh, 30. Brett Howden, ... 39. Libor Hájek, 45. Vojtěch Budík, 47. Šimon Stránský.

Lednový odhad International Scouting Services:

1. Auston Matthews, 2. Jesse Puljujärvi, 3. Matt Tkachuk, 4. Patrik Laine, 5. Jakob Chychrun, 6. Alexander Nylander, 7. Michael McLeod, 8. Max Jones, 9. Tyson Jost, 10. Michail Sergačjov, 11. German Rubcov, 12. Julien Gauthier, 13. Logan Brown, 14. Olli Juolevi, 15. Kieffer Bellows, 16. Dante Fabbro, 17. Clayton Keller, 18. Pierre-Louis Dubois, 19. Tyler Benson, 20. Charles McAvoy, 21. Jake Bean, 22. Chad Krys, 23. .Nathan Bastian, 24. Sam Steel, 25. William Knierim, 26. Luke Kunin, 27. Rasmus Asplund, 28. Riley Tufte, 29. Michell Mattson, 30. Taylor Radysh.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz