Festival branek i faulů. Zohorna popsal hnusný gól, Cienciala brutální bitvu

David Cienciala | Foto: Facebook HC Dynamo Pardubice

Nejemotivnější zápas série? Olomouc doma vytvořila dost nepřátelské prostředí, ve kterém nejprve vyčnívala povedená atmosféra a hezké hokejové akce. Už v první třetině se ale psal scénář k několika situacím, které se ve čtvrtfinále Dynama s Morou zatím neobjevily. Vyloučení do konce zápasu? Produktivita Olomouce? Napínavé prodloužení? Na ledě bylo všechno. Jen výsledek představení zase stejný…

Zápas měl tolik zajímavých detailů, že se ani jeden divák na Hané rozhodně nenudil.

Většina vyprodané plechové arény ale odcházela zklamaná.

Olomouc sice Dynamo v průběhu utkání poprvé v sérii opravdu přehrávala a vytvořila si dvoubrankové vedení. Jenže Pardubice našly způsob, jak se z „Hanáckého pekla“ dostat vítězně.

„Seděl jsem na střídačce a najednou se všichni začali radovat. Kluci říkali, že to tam Zohy hodil snad z rohu,“ smál se David Cienciala vítězné brance Tomáše Zohorny, který chytrou střelou zkusil štěstí v čase 77:31.

„Je to play off, hnusné góly padají…“ řekl k tomu pak sám autor.

„Přijel jsem do rohu a všimnul si, že Tomáš Vondráček stojí dobře před bránou. Gólman přes něj neviděl, doufal jsem, že vedle něj bude trochu místa. Tak jsem to zkusil a díky bohu to tam spadlo. Máme bod a jedeme dál,“ hodnotil stručně a klidně Tomáš Zohorna.

„Je to play off, hnusné góly padají…“

Jeden z těch, které celý zápas hodně bolel. Zohorna se nebál šarvátek před brankou, provokoval. Dotíral do brankoviště, klidně i po odpískání. Jako by ho vývoj duelu ještě víc nastartoval ke klasickému play off hokeji.

„Z dřívějších play off, které jsem zažil, vím moc dobře, jak těžký bývá třetí i čtvrtý zápas,“ popsal.

Ne vždycky ale hokejisté na obou stranách poznali, co je ještě v rámci pravidel. Dost soubojů bylo na hraně, často po odehrání puku nebo mimo hru.

Kohouti v první třetině zkoušeli přibít na mantinel hlavně Lukáše Sedláka. Zvládal to dobře, připsal si gól a nahrávku. I když Olomoučtí (Bambula a Knotek) díky svému důrazu dokázali dvakrát vyrovnat.

Sedlák pak hned do prvního střídání ve druhé třetině nastoupil s podobným přístupem, který na něj praktikovali hlavně silní a tvrdí obránci.

Právě beka na zadním mantinelu ještě po nahození kotouče dohrál čistě. Jen pár vteřin potom už ale intenzitu přehnal, Orsavu zasáhl nejen do ramene, ale taky do hlavy.

Následovalo vyloučení do konce utkání a pětiminutová přesilovka pro Moru. Už po minutě a půl ji využil Navrátil.

„Ve druhé třetině se Olomouci dařilo znepříjemnit nám hru, trochu jsme vypadli z tempa,“ cítil Zohorna. 

„Ale na nás bylo, abychom ubránili oslabení, což se nám nepodařilo, dostali jsme gól.“

A v půlce druhé třetiny už domácí vedli 4:2 díky devatenáctiletému střelci Menšíkovi.

„Ve druhé třetině se Olomouci dařilo znepříjemnit nám hru, trochu jsme vypadli z tempa.“

„Utkání se pro nás nevyvíjelo dobře. Začali jsme sice slušně, ale pak jsme udělali spoustu faulů a Olomouc se dostala do zápasu,“ viděl hlavní důvody Cienciala. 

Ve vyhroceném utkání musel ještě do dvou klasických oslabení. Do té doby byl přitom v sérii vyloučen pouze jediný pardubický hráč.

„Pětiminutové oslabení je vždycky komplikací. Potom jsme udělali další fauly. Skoro polovinu třetiny jsme odehráli v početní nevýhodě. Olomouc má navíc přesilovky dobré, mají tam zkušené Káňu a Orsavu. Těžko se brání. Před závěrečnou třetinou jsme si proto řekli, že takto dál nemůžeme, že se musíme vyvarovat faulů jako doma,“ popisoval Cienciala. 

Při odchodu do kabin se ještě na ledě utvořila další potyčka. A hostům muselo být i v chladné hale dost horko. Neměli potřebnou psychickou převahu. Tahali za kratší konec. 

„V šatně jsme si pak řekli, že do toho dáme všechno. Připomněli jsme si, že síla v nás je, protože už jsme takhle otočili několik zápasů. Zůstali jsme v klidu, trenéři nás povzbudili a začali jsme si věřit,“ nastínil technický útočník průběh pauzy v pardubické kabině.

Po 51 vteřinách hry dostal jeho tým velký impuls. Adam Musil přesně zamířil na 3:4.

Rychlý gól pomohl, Dynamo bylo zpátky v zápase. Po pěti minutách se navíc z druhé vlny prosadil Košťálek a velká bitva pokračovala.

„Třetí třetinu už jsme odehráli tak, jak bychom měli hrát celý zápas. Věřili jsme si, že to zvládneme. Tak to v hokeji funguje, jakmile dotáhnete skóre, soupeř povolí, nebo se spíš začne bát o výsledek. Toho jsme využili ke srovnání.“

„V základní části už bylo pár zápasů, kde jsme prohrávali o dva, o tři góly. A otočili jsme je. Sílu máme a ukázali jsme ji.“

Souhlasil i Zohorna: „Potřebovali jsme se nastartovat. V základní části už bylo pár zápasů, kde jsme prohrávali o dva, o tři góly. A otočili jsme je. Sílu máme a ukázali jsme ji.“

„Ve třetí třetině jsme ukázali, že dokážeme přicvaknout a vrátit se zpátky k tomu, co chceme hrát. Protože víme, že to funguje. Do třetí třetiny zase nastoupil tým, který předtím vyhrál dva zápasy,“ viděl zápas podobně. 

Šlo se do prodloužení a zápas skončil až o půl jedenácté. „Hnusným gólem.“ 

„Byli jsme rádi, že se nám vůbec povedlo vyrovnat. A v prodloužení to překlopit na naši stranu. Je to dobře pro naši psychiku. Nesmíme se ale uspokojit. Vedení 3:0 je sice pěkné, ale hraje se na čtyři vítězné zápasy a v hokeji se může stát cokoliv. Každý duel je úplně jiný,“ myslí si Cienciala.

Jeho tým může už dnes celé čtvrtfinále ukončit. Povede se Dynamu zvítězit 4:0 na zápasy?

„Musíme dobře zregenerovat, ale nemáme na to moc času, hraje se už od 17 hodin. S Olomoucí to jsou vždycky brutální bitvy, takže nic jiného neočekáváme ani v dalším duelu. Bude to těžký zápas, stejně jako ty předchozí,“ vyhlíží rodák z Třince.

„Někteří hráči sem neradi jezdí. Ale já mám Olomouc rád, líbí se mi staré haly. Podobná byla právě i v Třinci, kde jsem hrával. Kulisa je tady bombastická a hraje se mi dobře.“

„Já to mám v Olomouci rád, líbí se mi staré haly. Podobná byla právě i v Třinci, kde jsem hrával.

Někteří hráči sem neradi jezdí, ale já mám Olomouc rád, mám to blízko z domu, jezdí sem za mnou i rodina, takže super. Kulisa je tady bombastická a hraje se mi dobře,“ vyznal se ještě.

Ve svém útoku s Hykou se ale bude muset obejít bez Lukáše Sedláka, který dostal stopku od disciplinární komise. Během zápasu ho nahradil Robert Říčka, Radim Rulík tuhle variantu nejspíš zvolí i pro dnešní duel. 

„Lukáš Sedlák je jeden z našich nejlepších hráčů a ztráta je to velká,“ nepopírá Zohorna.

Uválčí Pardubice vítezství i bez své hvězdy?

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz