Fin, co neumí hymnu. Ale reprezentovat je čest, tvrdí Kivihalme

Foto: ksml.fi

10. listopadu 12:20

Matěj Hodoval

(HELSINKY, od našeho zpravodaje) Podle jména byste rozhodně neřekli, že je na soupisce Finska pro Karjala Cup americký rodák. Teemu Kivihalme se narodil v Minnesotě, ovšem rozhodl se reprezentovat Suomi, odkud pochází část jeho rodiny. Přináší to však trochu kuriózní komplikace.

Nový fanshop

Na led v helsinské Hartwall Aréně nastupují celky Finska a Ruska. Těsně před vypuknutím mače hraje hymna domácích Suomi. Někteří z finských hráčů si zpívají slovíčka národní písně nahlas, jeden z nich by s tím ale měl docela problém.

„Slova hymny se ještě musím naučit. Celkově je moje finština špatná, umím opravdu málo,“ přiznává po zápase Teemu Kivihalme perfektní angličtinou – tu ovládá třiadvacetiletý obránce na jedničku. Vyrostl totiž v Americe.

Otec je bývalý hokejista, který odešel hrát v 90. letech na univerzitní ligu do USA. A vzal si Američanku – matku Kivihalmeho juniora.

„Slova hymny se ještě musím naučit. Celkově je moje finština špatná, umím opravdu málo.“

Až před dvěma lety se mladý hokejista vrátil do země svého otce. Začal hrát za finský Kärpät Oulu, kde se mu daří, a tak přišla pozvánka do nároďáku. Nováček s typickým finským jménem ale způsobil pozdvižení.

„Hodně kluků očekávalo, že umím finsky, vždyť se stačí podívat na mé jméno. Pár spoluhráčů pro mě některé věci překládá,“ vysvětluje Kivihalme s úsměvem po svém prvním zápase v národním týmu. A pro finské novináře rovnou rozhovory v jejich jazyce odmítá. Pořád se raději vyjadřuje mnohem lepší angličtinou.

Není divu – vždyť finština absolutně nepodobná jiným jazykům je pro nově příchozí do země tisíců jezer velkým oříškem.

„Spoustu spoluhráčů jsem poznal poprvé a hned jsem na ně mluvil anglicky, takže to byla určitá změna. Kluci na mě byli hodní. Jsem za ně velmi vděčný, starají se o mě a pomáhají mi. Snaží se mi to udělat co nejvíce pohodlné,“ říká Teemu Kivihalme.

Teď budeš doopravdy Fin!

Od začátku měl jasno, že chce reprezentovat Finsko, i když má díky matce i americké občanství. „Rozhodl jsem se sám. Bezpochyby chci reprezentovat Finsko, je to pro mě čest. Vím, že se dívá i rodina. Pro ni i pro mě je to nezapomenutelný moment, když mohu nosit tento dres,“ vypráví a za domácí úkol si dává – dostudovat slova hymny.

Po svém debutu ve slavné Hartwall Aréně (Finové prohráli 0:3) ale dle svých slov cítí opět o trochu více jako Fin. „Ano, cítím. Shodou okolností jsem se o tom bavil i s kamarády, kteří říkali: Teď budeš doopravdy Fin! Je to vtipné,“ usmívá se bek s jednašedesátkou na zádech.

A finskou hrdost teď bude moci ukázat hlavně v neděli, kdy Finsko ve vypjatém severském derby vyzve Švédsko. „Určitě je to speciální. Rivalita mezi Finskem a Švédskem patří k největším v jakémkoliv sportu. Bude to vzrušující!“

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz