Finové? Porazit se dá každý, tvrdí Nečas. Parťáka z Caroliny zatím nehecoval

Foto: Klára Petrásková

(BUFFALO, od našeho zpravodaje) Byl u toho, když dvacítka před rokem sice zlobila favorizovanou Kanadu, ale ve čtvrtfinále nakonec padla 3:5. Tři měsíce poté Martin Nečas pro změnu zažil přestřelku s Finy v Popradu, ani na šampionátu osmnáctiletých se Češi do medailových kol nedostali. Před talentem z Komety Brno je teď třetí pokus. "Finové jsou těžký protivník, ale šanci určitě máme. Porazit se dá každý," burcuje elitní český útočník.

O Kapku lepší hokej

Reprezentanti do 20 let se zatím v Buffalu prezentovali kvalitními výkony, především tedy v ofenzivě. Před klíčovou bitvou ladí výkon do optimální podoby. Češi vědí, že dál je posune jen hokej s maximálním nasazením. Bez chyb a zbytečných faulů. "Musíme se pořádně připravit, protože před sebou máme zápas, který bude rozhodující," upozorňuje Nečas.

Po utkání se Švýcarskem jste zmínil, že ve čtvrtfinále byste si přál spíš Finy než zámořské týmy. Nakonec to přesně takhle dopadlo.
Ano, ale na téhle úrovni si myslím, že se vybírat nedá. Máte úplně jedno, koho v play off dostanete. Všechny týmy jsou silné. Neřekl bych, že to je nejpřijatelnější varianta. Prostě - dostali jsme Finsko a musíme se na to připravit. Pokud chceme postoupit dál, musíme vyhrát!

V čem je soupeř především nebezpečný? Finy znáte  z přípravy před turnajem, utkání v Niagara Falls jste prohráli 2:4.
Mají dobré hokejisty, hodně hráčů bylo draftovaných v prvním kole. Jsou dobří, ale určitě také hratelní. Dá se to. Záležet bude, jak k tomu přistoupíme my. Potřebujeme využívat přesilovky, což nám na turnaji zatím šlo. Musíme přidat i kvalitní defenzivu, disciplínu - tedy nedělat zbytečné fauly. Chce to hrát od poslední chvíle do poslední a dodržovat taktiku.

Váš ročník 1999 má na Finy špatné vzpomínky, loni na jaře vyřadili osmnáctku ve čtvrtfinále MS na Slovensku. Blesklo vám to hlavou?
Abych řekl pravdu, tak o tom jsem nepřemýšlel. Ano, určitě jim máme co vracet. Teď jsme v trošku jiné kategorii, mužstvo tvoří jiní kluci. Já osobně se na ten čtvrtfinálový zápas moc těším.

Duel začne v poledne místního času, tedy poměrně brzy. Vy jste to ovšem ve skupině absolvovali třikrát. Půjde o českou výhodu?
Těžko říci. Myslím, že oba týmy to mají stejné. Padesát na padesát. My do toho musíme dát víc a bojovat. Jestli to bude výhoda... Jediná je možná v tom, že nebudeme tolik nervózní. Což ale platí i pro Finy. Ráno vstaneme a jdeme do zápasu, odpadá takové to celodenní čekání a přemýšlení.

Ve finském týmu působí Janne Kuokkanen, podobně jako vy naděje Caroliny. Dojde před zápasem na lehké hecování?
Ještě jsme se o tom nebavili. Viděli jsme se, ale na Silvestra večer o tom řeč nepadla. S Jannem si občas napíšeme. Jsme v kontaktu. Je pravda, že to pro nás bude takové speciální.

Poznali jste se během působení u Hurricanes blíž?
Jo jo, i jsme spolu bydleli. Je to dobrý kluk. Ale teď jsou z nás soupeři, každý jsme se svým týmem. Jeden druhého se bude snažit porazit.

Prožívali jste na Silvestra závěr základní skupiny? Pro čtvrtfinále původně hrozili i Američané.
Společně jsme se nedívali, ale na pokojích každý z nás ano. Myslím, že jsme to nijak zvlášť neprožívali. Jestli Finsko,  nebo Amerika... Ono je to fakt jedno. Když tahle mužstva hrála spolu, skončilo to o gól. Nevidím mezi nimi rozdíl.

Jste na dálku v kontaktu se spoluhráči z Komety?
S některými jsem si psal. Určitě nás sledují, turnaj v minulosti také zažili. Ale já se teď soustředím na šampionát, víc se pobavíme, až to tady v Buffalu skončí.

Jak během mistrovství světa čistíte hlavu od hokeje?
Ven moc nechodíme, protože je docela zima. Jsme v hotelu. Dáme si dobré jídlo, regenerujeme. Ze začátku jsme hrávali playstation, nebo karty. Ale to bylo spíš v průběhu kempu. Na turnaji jsme to celkem omezili. Už není ani tolik času.

V televizi tu neustále běží přenosy a záznamy z NHL. Jaké to je, když na dálku vidíte někdejší spoluhráče z Caroliny?
Já se díval už v Česku. Dřív. Teď, kdy jsem byl na začátku sezony s týmem, to je trošku jiné. Kluky znám, samozřejmě jim přeju, ať dělají co nejlepší výsledky. Každý den se zajímám, jak Hurricanes hráli.

Mluvili s vámi na turnaji lidé z klubového vedení?
Potkal jsem se tady se Sergejem Samsonovem a ještě jedním skautem, na Nový rok měl přiletět Robert Kron. Myslím, že víc se budeme bavit po turnaji. Teď nás nechávají v klidu. Vědí, že jdeme do play off.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz