Finsko je ráj, hlásí rychlík Červený z Lahti. Motor? Uvidí se po sezoně

Foto: pelicans.fi

19. ledna 10:00

Václav Jáchim

Jakmile loni kývl na angažmá ve Finsku, těšil se na hokejovou i osobní změnu. Teď si to Rudolf Červený nemůže vynachválit. Když o působení v Lahti vypráví, máte pocit, že našel ráj. „Je to tak, s rodinou jsme tu spokojeni. Mentalita lidí je velmi pozitivní. A hokej? Ten mi sedí opravdu hodně," libuje si v rozhovoru pro hokej.cz.

Aplikace Tipsport extraligy

Také finská nejvyšší soutěž je ovlivněna pandemií koronaviru. „Hrajeme bez diváků, od začátku února by snad někteří na tribuny mohli, ale jisté to není," reaguje. Sám v Lahti našel velkou pohodu. „Musím říci, že se daří. Mně i týmu. V soutěži jsme třetí, což před sezonou nikdo nečekal."

Přispěl k tomu i český reprezentant. Ve 24 utkáních nasázel už 10 gólů a přidal 9 nahrávek, v produktivitě ligy je na 16. místě – nejvýš z českých krajánků. „Teď mi to tam padá. Ve třech zápasech jsem udělal pět bodů. Kéž by to vydrželo," přeje si bývalý hokejista Českých Budějovic, Hradce Králové nebo Komety.

Rychlý finský hokej? Zvykl jsem si hned

V minulosti už měl zkušenosti z působením za hranicemi, Červený oblékal dres Slovanu Bratislava nebo švédského Brynäs Gävle. Netajil, že štaci mimo domov bere i jako velkou osobní zkušenost a prostředek k tomu, aby se hokejově posunul ještě na vyšší úroveň. V tomto ohledu mu Finsko sedlo bezvadně.

Foto: Aleš Krecl, Český hokej

„Každá liga je svým způsobem specifická. KHL, švédská soutěž i česká Tipsport extraliga se odlišují, ve Finsku je hokej hodně rychlý a přímočarý. Já s bruslením nikdy neměl problémy, zvykl jsem si hned," popisuje. V klubu drží basu zejména s krajanem Patrikem Bartošákem. „Předtím jsme se v podstatě neznali, ale Patrik je výborný kluk. Rozumějí si i rodiny, Bartéz má jen o něco menší dítě než my."

„Teď mi to tam padá. Ve třech zápasech jsem udělal pět bodů. Kéž by to vydrželo."

V Lahti oba dostali byty v jednom domě, v kontaktu jsou neustále. „Když je volno, jdeme s dětmi ven. Rozumějí si i naše partnerky." K Červeným právě dorazila vůbec první návštěva z vlasti. „Je tady brácha s přítelkyní, což je fajn. Na chvilku jsme mohli změnit určitý stereotyp."

Finové mají přísné podmínky karantény, roušky jsou jen doporučené

Také Finsko řeší nákazu koronavirem, ovšem situace je tam úplně jiná než u nás. „Všechno tu mají otevřené, včetně obchodů a restaurací. Nevím, jak je to možné, nakažených však není zdaleka tolik jako v Česku, kde platí tvrdá omezení. Ve Finsku nejdou cestou zákazů, ale doporučení," přibližuje.

Když se situace zhoršila, také tamní nejvyšší soutěž přerušila program. „Místní hráčská asociace má velké slovo, přes Vánoce se nehrálo, k tomu se přidala opatření vůči covidu. Ale v běžném životě jsem zásadní ústupky nezaznamenal. Roušky jsou jen doporučené, když jdu do obchodu, možná deset procent lidí je nenosí. Přitom nakažených tu je méně. Finové mají velice přísné podmínky karantény, omezení kontaktů v rodinách a na pracovištích považují v takových případech za klíčové," zmiňuje.

Foto: ess.fi

Život s koronavirem je prý na severu Evropy vcelku bez komplikací či stresu. „Na první pohled to člověk ani moc nepocítí, zatímco když sleduju zprávy z Česka, tam je to hodně špatné," srovnává. V Lahti obecně všechno běží v souladu s okolní přírodou a podmínkami. „Je to menší město se spoustou možností ke sportování. Teď jsme tu tedy měli -24 stupňů Celsia, venku se moc nedalo být. Ale jinak je to skvělé."

Motor? Od agenta vím, že zájem tam je

Finové milují především lyžování, ve známém sportovním středisku mu holdují všechny generace. „Já se na lyže zatím nepostavil, ale přemýšlím, že vyrazím. Malou teď dáváme do školky, aby se víc sžila s dětmi. Jakmile budeme mít volno, s manželkou by nás lyžování lákalo," potvrzuje.

„Jelikož jsme měli v prosinci pauzu, základní část se natáhne do května. Mluví se o tom, že play off vyvrcholí až v červnu."

Červený ale pochopitelně myslí především na hokej. V týmu místních Pelikánů má důležitou roli, prožívá jednu z nejpovedenějších etap kariéry. Rád by to potvrdil i v národním týmu. „Na podzim jsem měl možnost zahrát si turnaj Karjala, což bylo skvělé. Pokud přijde další nominace, budu moc rád. Nároďák je ohromná čest a výzva," říká upřímně.

Další část finské soutěže potrvá déle, než původně předpokládal. „Jelikož jsme měli v prosinci pauzu, základní část se natáhne do května. Mluví se o tom, že play off vyvrcholí až v červnu. V Lahti mám kontrakt do konce dubna, budeme ho muset o něco prodloužit," uvědomuje si.

A co pak? Poslední dobou se spekuluje, že by své špičkové odchovance rádi viděli v Motoru. Do Českých Budějovic by se údajně mohl vrátit Milan Gulaš, klub by stál také o Červeného. „Od agenta vím, že nějaký zájem tam je. Ale teď to neřeším, uvidíme po sezoně. Návrat do Motoru by byl lákavý, ale také mě motivuje pokračovat v zahraničí. Poznal jsem KHL – to je soutěž, kterou bych si rád ještě zahrál. Stát se může v podstatě cokoli," uzavírá.

Foto: Jiří Grulich, hc-kometa.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz