Finský novinář: Jalonen nechce nabubřelá ega. Proč na MS nejezdí hvězdy?

Foto: iihf.com

(TAMPERE, od našeho zpravodaje) Finsko v posledních letech slavilo obrovské úspěchy na mezinárodní scéně. Když se teď světový šampionát koná právě v zemi tisíce jezer, je na výběr Leijonat upřena pozornost všech fanoušků, kteří doufají v další důvod k radosti.

Fanshop národního týmu

S novinářem z největšího hokejového webu Jatokaika jsme se bavili o tom, jak trenér Jukka Jalonen skládá vítězné výběry a proč v nich často chybí velké hvězdy.

Lassi Seppä je dlouholetým žurnalistou, který žije v Tampere, finském „hockey townu“. Zde totiž sídlí dva z nejúspěšnějších klubů finské Liigy: Ilves a Tappara, i síň slávy finského hokeje. A teď i nejmodernější hokejová aréna v Evropě, Nokia Arena.

„Samozřejmě máme velmi silnou defenzivu s Heiskanenem a Lindellem.“

„Samozřejmě máme velmi silnou defenzivu s Heiskanenem a Lindellem. Byla hodně kvalitní už před jejich příchodem, Lehtonen a Ohtamaa jsou skvělí obránci, teď se k nim zařadil i Mikael Seppälä, který vyhrál s Tapparou Liigu a mluví se o něm jako o hráči, který by mohl jít do NHL,“ zmiňuje hned na úvod základ finského úspěchu – neprostupnou obranu, která zřídka inkasuje.

To se sice nemusí všem fanouškům líbit, ale z pragmatického pohledu jde o jednoznačně správnou cestu. „Už nějaký čas hrajeme s hodně těsnou obranou a fotbalovými výsledky. V Rize to bylo ještě ”horší” ve smyslu atraktivity hokeje, ale obrana fungovala skvěle,“ doplňuje Seppä.

Kde naopak Finové tolik neexcelují, to je útok. Často jim ale na výhru stačí jen dva tři góly. „Máme v útoku hlavně dříče, velké kluky jako Marko Anttila, Teemu Hartikainen. Dostanou puk do pásma a udrží ho tam, ale čistokrevní střelci jsou asi jen Mikael Granlund a Sakari Manninen. Ale třeba právě Miro Heiskanen z pozice obránce bude tím hráčem, který zvládne zrychlit hru a dostat puky k těm kreativnějším hráčům.“

A proč v útoku není víc „gólostrojů“? Trenér Jalonen si totiž hráče do týmu velice pečlivě vybírá a moc přitom nekouká na jména.

„Většinou tým není plný hvězd, i když letos máme hvězdné obránce nebo v útoku Granlunda.“

„Jalonen nechce v týmu žádná nabubřelá ega. Nechce v týmu velká jména jen proto, že to jsou velká jména, jde mu o opravdový přínos pro tým. Například Rasmus Ristolainen, je to velký chlap, v NHL ho mají rádi a ve Flyers hraje hodně, byl k dispozici, ale Jalonen ho do týmu nevybral,“ vysvětluje Seppä.

A chybí i další jména z NHL jako Erik Haula nebo právě gólový útočník Eeli Tolvanen, který by na první pohled byl pro útok velkým přínosem. „Většinou tým není plný hvězd, i když letos máme hvězdné obránce nebo v útoku Granlunda. Jalonen vybudoval základy systému, který zde pravděpodobně zůstane i po něm a pod dalšími trenéry.“

O jaký systém jde? Defenzivní, náročný a úspěšný.

„Jukka Jalonen přišel na styl hokeje, který zkrátka maximalizuje šance týmu na výhru.“

„Jukka Jalonen přišel na styl hokeje, který zkrátka maximalizuje šance týmu na výhru. Není zrovna nejpohlednější, není to moc zábava sledovat, ale Jalonen je velice odhodlaný vyhrávat a hodně se soustředí na ten proces a neustále vylepšuje fungující věci,“ popisuje Seppä styl hokeje, který už léta zblízka pozoruje.

„Tomu systému odpovídá i to, jak Jalonen s generálním manažerem Jerem Lehtinenem skládají tým a vybírají hráče, kteří jsou schopni hrát tento systém. Nevybírají jména, ale vlastnosti.“ To je myšlenka, která dokonale vysvětluje to, proč Finové do týmu nevzali všechny hráče, kteří se jim po konci sezony v NHL nabízeli.

Velká jména v týmu ale nakonec nechybí. Suomi mají v obraně dvě opravdové hvězdy s velkým H, z Dallasu totiž dopsali dva obránce, Esu Lindella a především Mira Heiskanena, který už ve 22 letech patří mezi největší hvězdy mezi obránci v NHL.

„Heiskanen je skromný kluk, který se opravdu hokejem baví. Uvědomuje si, jak dobrý je, ale zůstává v klidu a pokorný. Je spíše tichý, nepotrpí si na velká gesta a divoké oslavy, tlak zvládá dobře. Hrál dobře i v IFK Helsinky, kde je velký tlak na hráče, ale on tam dokázal uspět a nevypadá to, že by s tím měl mít problémy teď na domácím MS,“ odmítá Seppä domněnky, že by Heiskanen nemusel ustát tlak domácího MS.

„Obecně ale panuje důvěra v tým, který v posledních letech slavil úspěchy.“

Ten ostatně dopadá na celý tým, očekávání jsou logicky velká a fanoušci vidí svůj tým mezi favority na titul.

„Domácí turnaj? Ve fanoušcích pořád zůstává vzpomínka na rok 2003, kdy jsme ve čtvrtfinále vedli 5:1 se Švédskem a vypadli po porážce 5:6. Samozřejmě je doma větší tlak, ale spousta hráčů už tuhle porážku prakticky ani nepamatuje, spíš o tom jen slyšeli. Obecně ale panuje důvěra v tým, který v posledních letech slavil úspěchy. Semifinále by pro tento tým mělo být realistickým cílem,“ uzavírá Lassi Seppä optimisticky.

Foto: iihf.com

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz