Finům máme co vracet, hlásí Šalda se Safinem. Kurovský slibuje disciplínu

Foto: Klára Petrásková

(BUFFALO, od našeho zpravodaje) Za poslední roky byli Finové dvakrát soupeřem dvacítky ve čtvrtfinále šampionátu, bilance je vyrovnaná. V Grand Forks 2005 se radovali později bronzoví Češi, před čtyřmi lety v Malmö uspěl soupeř, ačkoli junioři vedli o dvě branky a David Pastrňák ještě nastřelil tyčku. Letošní klání je otevřené, svěřenci trenérů Pešána, Vlacha a Přerosta touží překročit zakletou semifinálovou bariéru a zabojovat o medaile.

Dnešní večerní bitva bude znovu kdo s koho. Některé české mladíky požene i touha po odvetě, ročník 1999 totiž loni na jaře padl ve čtvrtfinále MS osmnáctek se stejným sokem až v prodloužení. "Hned jsem si v duchu říkal, že jim musíme Poprad oplatit. Ten zápas jsme tehdy prohráli, přitom byl vyrovnaný. Finové si nejdřív vybudovali náskok, ale my dokázali vyrovnat. Čímž jsme si ověřili, že se s nimi dá hrát. Máme jim co vracet. I ta zkušenost ze Slovenska říká, že je třeba dát si pozor na začátek. Abychom soupeře nepustili do náskoku," povídá Radim Šalda.

Safin: Recept na Finy? Hrát týmově, pomáhat gólmanovi a obráncům

Bývalého hradeckého obránce, který letos působí v kanadském týmu Saint John Sea Dogs, zdobí kvalitní bruslení. Ve čtvrtfinále to bude nutnost. "Víme, že nás čeká těžký zápas, ale my chceme ukázat naši sílu." Seveřané mají vynikající pohyb, bránit jejich esa, jako jsou Vesalainen, Tolvanen, Kuokkanen, to nebude žádná legrace. "Když jsme proti Finům nastoupili v přípravě, šlo o náročné utkání. Sice jsme prohráli, ale teď je tady čtvrtfinále mistrovství světa," namítá Šalda. Čím soupeř v generálce nejvíc zlobil? "Jsou výborní v ofenzivě, ale také dobře brání. Heiskanen, Jokiharju a další jsou šikovní beci. Finové jsou dost techničtí, mají kvalitní hráče na přesilovky, hodně jejich kluků bylo draftováno v prvním kole. Ale my se jich nesmíme a nebudeme bát," dodává.

Šaldův klubový parťák Ostap Safin byl loni v Popradu také, nešťastná porážka členy osmnáctky hodně dlouho štvala. "To je jasný. Prohráli jsme s nimi na Slovensku, ale i teď v přáteláku před turnajem. Tam to byl vyrovnaný zápas, ale na konci jsme udělali blbé vyloučení, načež oni dali góla a rozhodli. Podle mě to z naší strany nebylo špatné," vrací se proti proudu času. Čeští útočníci budou bojovat s kvalitními zadáky, defenziva Finů působí kompaktně. "Musíme hrát týmově, pomáhat gólmanovi a obráncům. Nutné je také plnit systém," zmiňuje recept, který by měl fungovat.

Některé ze soupeřů zná Safin osobně. "Poznali jsme se loni na testech před draftem, které byly také v Buffalu. Nejvíc jsem v kontaktu s jejich kapitánem Välimäkim, s tím si i občas napíšu. Ale že bych ho tady teď hecoval, to zase ne. Vůbec. Sice spolu bydlíme v hotelu, každý jsme však se svým týmem." Utkání startuje v poledne místního času, hala KeyBank Center bude nejspíš znovu poloprázdná. "Není to nepříjemné, nikdo z hráčů si nevšímá, jestli je tam víc nebo méně lidí. Musíme se soustředit na zápas, abychom postoupili," mávne rukou někdejší útočník Sparty.

Kurovský: Nesmíme být vylučovaní, v oslabení jsme dostávali góly

Ačkoli někteří Češi na Silvestra hovořili o tom, že by ve čtvrtfinále raději Finy než Američany, celkově to pro ně není podstatné. "Musíme se připravit tak, abychom utkání zvládli," říká Daniel Kurovský. S velkým čtvrtfinále šampionátu udělal zkušenost už loni, tehdy v Montrealu vypadla dvacítka s Kanadou po porážce 3:5. "Rozhodující bude asi proměňování šancí. A také to, abychom nebyli často vylučování. Protože na šampionátu jsme dostávali celkem hodně branek v oslabení." 

Sám si připsal vyšší trest do konce utkání, vítkovický dříč sekl v duelu s Běloruskem soupeře do slabin. "Bál jsem se, že dostanu stopku na další zápas," přiznává. "Byla to smůla. Nevěděl jsem, že mám hokejku mezi jeho nohami," hlásí. V následném duelu se Švýcarskem zaznamenal gól, na prahu play off označuje za klíčovou právě disciplínu: "Už jsme si k tomu s klukama něco řekli, věřím, že se vyhneme zbytečným faulům a nebudeme vylučovaní," slibuje. Reprezentanti jsou odhodláni zabrat na maximum a zlomit zakleté semifinále, které na šampionátech odolává českému ataku od ledna 2005. "Pokusíme se, aby to tentokrát dopadlo," slibuje závěrem za celý tým Radim Šalda.

V čem se zlepšit? Určitě v disciplíně, velí Radim Šalda

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz