Francouz o nájezdech: Na tohle jsem si hrál jako dítě za barákem

Foto: iihf.com

21. února 2018, 9:04

Jakub Slunečko

(KANGNUNG, od našeho zpravodaje) Zavřel a nepustil. Vychytal pět nájezdů a poslal Američany domů. Čechy po thrillerovém zápase do hokejového nebe. Pavel Francouz byl po čtvrtfinále olympiády zkrátka za hrdinu. „Před nájezdy jsem si říkal, že tohle je přesně to, na co jsme si jako děti hráli za barákem. Přišlo mi to až neuvěřitelné,“ vyprávěl dojatě.

V českém týmu je jedním z nejpoctivějších patriotů, což při nervy drásajících nájezdech naplno ukázal. „Ne, ne, byli tam jiní hrdinové, beru to jako úspěch celého týmu,“ říkal skromně po zápase, když sundal masku a ukázal tvář zpocenou namáhavostí zápasu i nervy.

Američané mohli za stavu 2:2 rozhodnout. Těsně před koncem základní části trefili horní tyč, v prodloužení pak měli velkou šanci, po které puk Francouzovi vypadl za záda, kde ho stačil český gólman ještě rychle zalehnout.

„V některých momentech nám bylo těžko. Amerika hrála výborně, hokej měl vysokou úroveň. Takové pěkné hokejové odpoledne,“ zasmál se pak Francouz úlevně, už s postupem do semifinále v kapse.

Před tím ale musel vychytat pět nájezdů amerických jestřábů. Spoluhráči mu moc nepomohli – proměnil jen Petr Koukal. „Před nájezdy jsem si říkal, že tohle je přesně to, na co jsme si hráli za barákem. Když jsme jako děti ze srandy jezdili nájezdy. Přišlo mi to až neuvěřitelné...“ řekl Francouz dojatě.

Svého dětského hrdinu Haška sledoval v Naganu jako sedmiletý kluk a teď ho po dvaceti letech začíná sám dost výrazně napodobovat. „Čekal jsem, že Američané budou víc střílet, ale šli do kliček. Překvapili mě a já si natáhl asi všechna třísla i svaly. Puk vždycky zůstal před čárou a to je hlavní,“ usmála se česká jednička.

Foto: Jan Špilar

„Francík to zavřel a byl to on, kdo nám dal šanci jít dál,“ vysekl potom poklonu trenér Jandač.

Zato sám brankářský hrdina nadšení mírnil a vyčítal si dva góly ve své síti, díky kterým Američané srovnali na 2:2. Při tom prvním nic neviděl. „Zůstali přede mnou dva čeští hráči, kteří omylem udělali úplně dokonalou clonu. Puk jsem našel až v brance. Byl to zbytečný gól,“ popisoval vedoucí branku USA.

Češi pak otočili na 2:1 a měli šance, Američané ale srovnali z ojedinělé akce v oslabení. „V tu chvíli jsem neměl tolik zákroků a chtěl jsem podržet tým. Bohužel to skončilo gólem,“ vyčítal si Francouz.

Byl to risk, přiznává hrdina Koukal. Věděl, že Francouz nepustí ani gól »
Kapitán Erat nájezdy neprožíval. Vím, že máme Francíka, směje se »

A pak přišly velké šance Američanů, které Francouz na konci základní části a v prodloužení přežil. „Tam mohlo být rozhodnuto. Radovali by se oni a my tu stáli se sklopenou hlavou. Člověk musí zůstat pokorný. Byla to jedna z dalších těžkých zkoušek pro naše hlavy. My tyhle momenty ale zvládáme a dělá to z nás ještě silnější tým,“ chválil charakter českého výběru.

„Hodně se mi ulevilo. Byl jsem rád, že nemusíme balit věci a jet domů. Jsme v semifinále, to byl náš sen. A já doufám, že budeme snít dál,“ řekl Francouz před dalším zápasem, ve kterém Češi narazí nejspíš na Rusy. A nikdo by se nezlobil, kdyby český gólman opět předvedl jeden z haškovských výkonů.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz