Galvas váhá, jestli na MS přibalit učebnice. Pešán na něj bude sázet

Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz

Před očima ho měl trenér národního týmu do dvaceti let Filip Pešán, Jakub Galvas se ale soustředil na to, aby své Olomouci pomohl ke třem bodům a s klidem se mohl začít připravovat na mistrovství světa v Buffalu. To se povedlo. Osmnáctiletý obránce, který na Hané hraje po boku svého otce Lukáše, dostává ve svém mladém věku hodně prostoru. Sám ale zůstává nohama na zemi a o MS juniorů skromně říká: „Ještě nemám nic jistého.“ Pešán ale naznačil, že s ním počítá. A víc než to.

Jakube, za tři body jste vyhráli po osmi zápasech. Je to velká úleva?
Je to krásný pocit po tak dlouhé době konečně zvítězit za tři body. Kluci si to zasloužili, jsme ohromně rádi, že se to povedlo. Dali jsme do toho všechno, makali jsme. Doufám, že po pauze budou kluci pokračovat stejně tak jako proti Liberci.

Může výhra proti Liberci pomoct i vaší osobní sebedůvěře?
Určitě jo, ale myslím, že to zvedne náladu všem. Vyhrát před pauzou je vždycky super. Co se týká mě, musím pořád makat a snažit se hrát dobře. Nyní budu dělat vše proto, abych urval něco na repre. Hlavní ale bude, aby se nám dařilo jako týmu. Až se vrátím, tak budu muset zase dál makat.

Nyní jste tedy myšlenkami už v reprezentaci?
Jo, teď už se na to můžu doopravdy a naplno soustředit. Ještě ale nemám nic jistého, budou tam další kluci, se kterými se budu muset o místo poprat.

Bylo pro vás motivující, že na střídačce soupeře stál trenér Filip Pešán, který vás nyní povede na dvacítkách?
Nějaká motivace to určitě byla, vždycky je dobré se trenérovi ukázat. Že bych na to ale nějak hodně myslel, to se říct nedá. Jako vždycky jsem se snažil podat dobrý výkon. Opravdu mě těší, že jsme konečně získali tři body.

Někteří říkají, že je MS dvacítek rychlejší než NHL

Jak vidíte svoje šance s ohledem na konečnou nominaci?
Dám do toho všechno, uvidím, jak trenér nakonec vybere. Každopádně budu jeho rozhodnutí respektovat, ať bude jakékoliv.

V minulé sezoně jste byl na mistrovství světa osmnáctiletých. Dvacítky ale budou zřejmě o úroveň výše, co myslíte?
Myslím si, že mistrovství dvacetiletých už je na TOP úrovni. Někteří říkají, že je to rychlejší než NHL, ale nevím, co je na tom pravdy. Doufám, že to budu moct zkusit. Chci se na to pořádně nachystat. Určitě bychom chtěli udělat pěkný výsledek.

Filip Pešán o Jakubu Galvasovi:
„Kuba se mi líbí dlouhodobě, roste z něj skvělý bek. Budu na něj hodně sázet. Dostává obrovskou porci minut, hraje nejdůležitější okamžiky zápasu. V extralize. V tomhle věku! Klobouk dolů před kolegou (hlavou pokyvuje na Zdeňka Veneru), že tolik času takhle mladému hráči dává. Určitě toho využiju.“

Jak silné mužstvo pro MS dvacítek budete mít?
Už na osmnáctkách jsme měli na papíře dobrý tým, nakonec nám to ale příliš neklaplo. Dvacítkám se v posledních letech taky moc nedařilo, já ale doufám, že to nyní otočíme v náš prospěch.

V létě si vás na draftu v NHL vybralo Chicago Blackhawks. Přijede se nás vás někdo podívat?
Takové informace zatím nemám. Nejspíš se to dozvím až přímo na místě.

Jakub Galvas odehraje průměrně za utkání 19 minut a 37 vteřin. Je čtvrtým nejvytíženějším hráčem Olomouce.

Vánoční svátky budete muset prožít bez rodiny. Jaké to bude?
Jednou se holt stane, že to nebude tak, jak by mělo být (usmívá se). Myslím si ale, že se s tím vypořádám dobře. S klukama si tam zřejmě uděláme svoje Vánoce. Nevím, jak to tam probíhá, ale něco takového naznačovali.

Před Vánoci bývá ve škole hodně písemek. Budete se během MS učit?
Popravdě nevím, jak to udělám. Chybí mi pár testů, něco budu muset dohánět. Ještě si rozmyslím, jestli si s sebou nějaké učení vezmu. Pokaždé, když si na nějakou akci nebo výlet něco vezmu, mám to spíš jen v batohu pro dobrý pocit. Tak uvidíme (směje se).

Jakub a Lukáš Galvasovi.

Jakub a Lukáš Galvasovi. | Foto: Michaela Martinátová, hc-olomouc.cz

Dával vám otec Lukáš nějaké rady před turnajem? Sám na MS juniorů dvakrát startoval.
Ano, táta si na něm zahrál dvakrát, ale nějaké extra rady mi nedával. Možná, že těsně před tím než odjedu, tak mi něco řekne, těžko říct. Kluci v kabině mi pak říkali, ať si to hlavně užiju a dovezu medaili.

Chybí vám otec na ledě? Poslední dvě utkání jste hrál bez něj.
No, chybí… (pousměje se a zamyslí se). Mně osobně je jedno, s kým hraju. Hlavně, že hraju. Ale je jasné, že zkušený bek nám bude chybět vždycky, když nebude hrát. Doufám, že se co nejdřív uzdraví a půjde na to. 

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz