GM Ottawy exkluzivně: Smejkal je dříč, Světový pohár chci!

Pierre Dorion. | Foto: nhl.com

(RIGA, od našeho zpravodaje) 13 let pracoval jako skaut Montrealu nebo Rangers. Od roku 2007 už je ale Pierre Dorion součástí organizace Ottawy Senators, kde má za sebou sedm sezon jako generální manažer. Do svého rodného města teď podepsal i jednoho hráče z české reprezentace. Příjemný chlapík se na Jiřího Smejkala přijel podívat přímo do Rigy!

Čím vás zaujal Jiří Smejkal?
Sledovali jsme ho už delší dobu, v podstatě celou sezonu. Ve Švédsku se mu hodně dařilo, měl tam skoro bod na zápas. S trenéry a evropskými skauty jsme řešili možnosti, jak obměnit náš třetí a čtvrtý útok, zejména na pozici středních útočníků. A došli jsme k závěru, že tím pravým by mohl být právě Jiří Smejkal. 

Pokud se probojuje do základní sestavy, co může přinést do týmu?
Určitě vyniká v práci před brankářem na přesilovce, v téhle pozici se mi líbí i tady. Navíc maká naplno a je použitelný i v oslabení, kde obětavě blokuje střely. Je to vysoký, dobře bruslící hráč se správnou pracovní morálkou. Takže má vlastnosti, které v NHL potřebujete, abyste postavili vítězný tým.

„Jiřímu Smejkalovi jsme říkali, že u nás nemá nic jistého. Ale cítíme, že pokud přijde do kempu připravený a ukáže hru, na kterou má kvalitu, tak má velkou šanci. Uvidíme, jestli se dokáže přizpůsobit tempu NHL. Bude to výzva.“

Námluvy prý probíhaly asi půl roku…
Osobně jsem s ním mluvil jen na konci sezony. Ale viděl jsem hodně videomateriálů, svojí hrou mě zaujal.

Víte, že nyní hraje s nepříjemným zraněním?
To se nám právě líbí. I v NHL občas musíte překonat nějaké zranění. A že chce reprezentovat i se zlomenou čelistí? Ukazuje to hodně o jeho charakteru.

Takže plán je zapracovat ho do třetí, čtvrté lajny?
Musí si to vybojovat. Říkali jsme mu, že u nás nemá nic jistého. Ale cítíme, že pokud přijde do kempu připravený a ukáže hru, na kterou má kvalitu, tak má velkou šanci. Uvidíme, jestli se dokáže přizpůsobit tempu NHL. Bude to výzva.

„Že chce reprezentovat i se zlomenou čelistí? Ukazuje to hodně o jeho charakteru.“

Ve vaší organizaci je ještě jeden Čech, Tomáš Hamara. Loni jste ho draftovali ve třetím kole, co říkáte na jeho výkony?
Letos měl takovou průměrnou sezonu v Kitchener Rangers v OHL. V rozvojovém i nováčkovském kempu se mi ale hodně líbil. Má smysl pro kombinaci, umí dobře rozehrávat. Jen musí být větší lídr, mít větší vliv na týmový výkon. Dovednosti na to má, viděl jsem ho na mistrovství světa juniorů, kde to ukazoval. A myslím, že on sám ví, že může být ještě lepší.

Nebylo to pro vás trochu překvapení, jak se české dvacítce tolik dařilo?
Ne! Jejich výkony mě velmi zaujaly. Hráli skvěle, jako jeden tým. Dokázali přitvrdit, makali naplno a bylo na nich krásně vidět, že chtějí vyhrát. Semifinále se Švédskem (2:1 v prodloužení), to byl neskutečný zápas.

Pierre Dorion.

Pierre Dorion. | Foto: nhl.com

Dospělá reprezentace loni z mistrovství přivezla bronz, zaujal vás třeba Jiří Smejkal už tehdy?
Na mistrovství jsem byl i tehdy, zápasy o medaile jsem pak sledoval u televize. Úspěšné týmy samozřejmě upoutají pozornost, ale nebylo to jen díky mistrovství. Každopádně si myslím, že český hokej jde zase správným směrem. I my v Kanadě jsme za to rádi. 

Proč vlastně jezdíte na mistrovství světa osobně? 
Jako generální manažer týmu, který neudělal play off… Myslím, že se pořád musíme snažit o víc. Můžeme si na mistrovství vyhlédnout o něco starší hráče a přesvědčit je, aby podepsali u nás. Někteří mladší kluci totiž ještě nejsou připravení, aby hned naskočili do NHL. Nabídnout smlouvu zkušenějším borcům je pak dobrá možnost, jak objevit nějaký talent. Ale musíme investovat peníze chytře. 

„Myslím si, že český hokej jde zase správným směrem. I my v Kanadě jsme za to rádi.“

Zámořský pohled na mistrovství světa by se tedy dal shrnout tak, že pro vás nabízí zajímavý potenciál?
Vždycky je to super turnaj, vyrovnaný. Je velká škoda, že tady nejsou nejlepší hráči světa. Na druhou stranu i v Ottawě máme spoustu kluků, kteří bohužel nemohli přijet kvůli zraněním z uplynulé sezony. 

Jaký je tedy váš názor na Světový pohár nebo olympijské hry s účastí hokejistů z NHL?
Vždycky chcete vidět ty nejlepší proti nejlepším. Hokej je úžasná hra a takové turnaje by ji ještě víc proslavily. Podívejte se na World Baseball Classic, jak skvělá to byla událost. Ale samozřejmě jsou tu nějaké logistické problémy. Když se na to dívám čistě sobecky z pohledu našeho týmu, tak takový turnaj nechceme před sezonou, protože by se naši hráči mohli zranit. Lepší možností je turnaj po sezoně, v létě. Pokud by se tam někdo zranil, do podzimního kempu by se stihl dát do pořádku. Takže je tam hodně proměnných, které vstupují do hry.

„Máme mladý tým se spoustou talentovaných hráčů, možná vůbec největší potenciál v NHL. Doufáme, že se jednoho dne zařadíme mezi elitní týmy soutěže.“

Dobrá, pojďme zpátky k mistrovství. Kdo další vás tady v Rize zaujal?
(směje se) Ne, ne… Tohle si nechám pro sebe. Ale jsem spokojený s tím, co jsem zatím viděl.

Vidíte teď budoucnost Ottawy optimisticky?
Momentálně se u nás řeší změna vlastnictví. Bude zajímavé sledovat, jak to dopadne, a která skupina o nás bude rozhodovat. Ve vedení se ale snažíme směřovat celý klub správným směrem, možná i díky tomu bude klub prodán za spoustu peněz. Máme mladý tým se spoustou talentovaných hráčů, možná vůbec největší potenciál v NHL. Doufáme, že se jednoho dne zařadíme mezi elitní týmy soutěže.  

Pierre Dorion.

Pierre Dorion. | Foto: nhl.com

Máte na sobě bundu s ikonickým logem Ottawy z doby, kdy za vás hrál Dominik Hašek nebo Martin Havlát.
Jasně, a teď dělá Martin manažera českého týmu… Pamatuju si i na Radka Bonka, odehrál v Senators podstatnou část kariéry, jeho syn Oliver letos půjde na draft. Ještě bych chtěl zmínit jedno jméno – Václav Burda, náš bývalý skaut, který pracoval i pro Edmonton. Skvělý člověk, ale bohužel před pěti lety zemřel. Naše historie s Čechy je ale bohatá. Snad na ní další kluci navážou.

Teď vás ale čeká náročné pracovní léto, že?
Pro každého GM je to dost těžké. (směje se) Prodlužování smluv, draft, volní hráči… A pokračuje to i v průběhu sezony. Takže být generálním manažerem v NHL je opravdu práce na plný úvazek, všech dvanáct měsíců v roce.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz