GM Sokolova o nepovedené sezoně i slabých návštěvách. Co změny?

David Soukup | Foto: Facebook HC Baník Sokolov

Po loňském postupu do semifinále Chance ligy měli Sokolovští letos na co navazvovat. Vedení klubu navíc dokázalo navýšit rozpočet, takže vyhlídky Západočechů byly příznivé. Jenže na ledě to tentokrát nešlo a Sokolov neprošel ani do předkola play off. O důvodech neúspěchu i plánech do budoucna mluví v rozhovoru generální manažer klubu David Soukup.

Po hodech přichází půst, tohle úsloví na loňský a letošní Sokolov dokonale pasuje, co vy na to?
Máte pravdu, dá se použít tohle přirovnání. Loňská sezona pro nás byla výjimečná, letos jsme taky chtěli obstát, ale nepodařilo se. Nejsme spokojeni. Staly se chyby. Na druhou stranu jsme věděli, že nepůjde o nic snadného. Do sezony jsme šli s velkou pokorou, přesto je pro nás konečné umístění neúspěchem.

Navíc letošní sokolovský rozpočet byl nejvyšší v novodobé historii klubu, o to víc vás konečný výsledek musí mrzet.
Je to tak. My máme rozpočet strukturovaný trochu jinak než většina ostatních klubů, například manažerskou práci děláme zadarmo. I proto náš celkový rozpočet není nijak závratný. Osekané máme i další výdaje, nejvíc se soustředíme na hráčské mzdy a podmínky pro hráče a v tomto ohledu byla naše letošní sezona z hlediska nákladů rekordní.

Prozradíte konkrétní čísla?
Na mzdy jsme letos vynaložili dvanáct milionů korun plus prémie, ubytování a podobně. Je jasné, že nejsme rekordmani, ale jde o slušný posun směrem nahoru. Dalších zhruba šest milionů jsme použili na dopravu, materiál a další výdaje. To mají všechny týmy podobné. A na zbytku se snažíme šetřit.

„Na mzdy jsme letos vynaložili dvanáct milionů korun plus prémie."

Byla to pro vás osobně nejtěžší sezona ve vaší manažerské kariéře?
Dá se říct, že ano. Věděli jsme, že nám to nefunguje a některé věci, které jsme si mysleli, že by nám mohly pomoct, se nám nepovedlo zrealizovat. Pak byly věci, které jsme zrealizovali, ale nepomohly nám. Takže z pohledu vynaloženého úsilí bych řekl, že to byla nejtěžší sezona.

Jedním z největších problémů Sokolova byla velká rotace hráčů. Na soupisce se vám protočilo více než 50 hokejistů.
Na tomhle čísle je samozřejmě něco špatně. Doufali jsme, že tým poskládáme lépe. Tak výrazná rotace se logicky podepisuje na stabilitě, motivaci a dalších aspektech. Měli jsme osmnáct kmenových hráčů a věřili jsme, že díky třem našim partnerským klubům vygenerujeme dalších dejme tomu pět hráčů, kteří za nás budou stabilně nastupovat. Nakonec se u nás z partnerských klubů protočilo 23 hráčů. I přesto jsme do některých zápasů nastupovali ve dvanácti lidech.

„Už teď víme, že celkem výrazně omezíme spolupráci se Spartou."

Budete na základě letošních zkušeností měnit styl spolupráce s extraligovými kluby?
Je to věc, o které se důkladně pobavíme a podle mě určitě dojde k redukci. Už teď víme, že celkem výrazně omezíme spolupráci se Spartou. Tady jde spíše o rozhodnutí vedení Sparty, které půjde trochu jinou cestou. Chtěli bychom si zachovat modifikovanou spolupráci s Litvínovem a taktéž spolupráci s Karlovými Vary, která bude o něco intenzivnější.

Petr Hauser

Petr Hauser | Foto: Jakub Knap, hcsokolov.cz

Jedním z mála pozitiv na letošní sezoně Sokolova jsou výkony Jaromíra Kverky, který se dlouho přetahoval o primát nejproduktivnějšího hráče Chance ligy.
Jardovi se povedl velký příběh, když byl takhle produktivní i v týmu, kterému se nedařilo. A to nám na tři týdny vypadnul kvůli viróze, bez toho mohl o post nejproduktivnějšího hráče Chance ligy zabojovat ještě výrazněji. Jen je škoda, že se k němu výrazněji nepřidal nikdo další. Hráči vedle něj v první formaci výrazně rotovali a příliš se nedařilo ani těm, od kterých jsme to dále čekali. Vsadili jsme na hráče spjaté s regionem, ale nepodařilo se to dobře poskládat.

Setrvá Jaromír Kverka v Sokolově i příští rok?
Máme víceletou smlouvu, takže na 99 procent věřím, že ano. S Jardou jsme rádi a věřím, že i on s námi. Na druhou stranu, pokud by dostal nabídku z vyšší soutěže a chtěl odejít, bránit mu nebudeme.

„S Jardou Kverkou máme víceletou smlouvu, takže věřím, že u nás zůstane."

Zajímavý pokrok udělal během sezony Stanislav Vrhel.
Souhlasím. Už loňské play off odehrál velmi dobře. Letošní sezonu odstartoval pomaleji, ale postupně se do toho dostal a udělal značný progres. U něj to vypadá padesát na padesát. Jednáme, nicméně Standa má i další zajímavé nabídky, takže uvidíme, jak to dopadne.

Co brankáři? Splnil Martin Michajlov, co jste o něj očekávali?
Brankář je samozřejmě základní stavební kámen každého týmu. Spoustu věcí může ovlivnit on sám. Je to ale i o tom, jak funguje tým před ním. Pokud bychom fungovali v poli lépe, asi by se i Martinovi chytalo lépe a na konci sezony měl lepší čísla. Začátek sezony nicméně ideální neměl, ale v jejím průběhu nás dost podržel. Věřím, že se dohodneme na další spolupráci a že další sezona bude z pohledu celého týmu výrazně lepší.

Foto: Jakub Knap, hcsokolov.cz

O výměně trenérů jste během sezony neuvažovali?
Řekli jsme si, že k takovému kroku sahat nebudeme. Chtěli jsme všechno řešit v klidu, přátelskou formou a bez emocí. Asi třikrát jsme se o změnách v realizačním týmu sice bavili, když jsme uvažovali, jakým směrem se vydat dál, ale nikdy nebyla krize taková, že bychom k tomu museli sáhnout. Relativní úspěch byl pořád v dohledu.

Ke změně na trenérském postu jste nakonec sáhli až po sezoně.
Primárně je to o modifikaci spolupráce se Spartou. S Martinem Štrbou jsme jednali, ale nakonec se nedohodli. Tomáš Mariška byl v našem zájmu dlouhodoběji, teď se to potkalo i s modelem dojednávané spolupráce s Karlovými Vary a dokázali jsme se dohodnout. Máme důvěru k tomu, že to je dobrá volba a skládáme dále realizační tým a následně hráčský kádr.

„Řekli jsme si, že k výměně trenérů během sezony sahat nebudeme."

Do hráčského kádru říznete výrazně?
Obměna by se měla týkat zhruba třiceti procent kádru. Chtěli bychom přivést rozdílového útočníka a obránce, ale vidíte sám, že takoví hráči na trhu moc nejsou. V dnešní době už to dokonce není ani tak záležitost financí, ale spíš toho, že hráči opravdu nejsou. Poznali jsme to, když nám během sezony odešel Ondra Jurčík. Peníze na adekvátní náhradu jsme nachystané měli, ale trh zkrátka nikoho nenabízel, respektive jsme se nedokázali dohodnout.

Z pohledu návštěvnosti patří Sokolov dlouhodobě do spodních pater Chance ligy. Čím to?
Sám tomu nerozumím. Letos se nám moc nedařilo a Sokolov nepatří k nejbohatším regionům, ale ani loni na play off se diváci moc nesešli. Navíc hokej na takové úrovni v Sokolově dlouho nebyl.

„Chtěli bychom přivést rozdílového útočníka a obránce."

Demotivuje vás to?
Samozřejmě si čas od času říkáte, jestli vám to za to všechno stojí. Nebudu lhát, že v tomhle ohledu srovnání úplně dobře nevychází. Ale není to tak, že bychom byli otrávení. Spíše situaci vnímáme jako výzvu. Mám radost, že se nám podařilo zapracovat na marketingu, budeme se snažit ukázat lidem poutavý produkt a věřím, že je postupem času na stadion třeba nalákáme.

Kdo podle vás postoupí do baráže o extraligu?
Myslím, že se můžou projevit zkušenosti Zlína. Na druhou stranu Vsetín má stabilní a sehraný tým, který jistí dva velmi dobří brankáři, takže bych na baráž věřil spíše Vsetínu.

HC Baník Sokolov

HC Baník Sokolov | Foto: Jakub Knap, hcsokolov.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz