Godla za Januse? Rozhodl věk, ještě se může rozvíjet, říká Orct

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

Ke střídání slovenských stráží došlo v brankovišti Litvínova, kde by místo Jaroslava Januse mohl kralovat Denis Godla. Co si od něj slibuje trenér gólmanů Zdeněk Orct?

partneři českého hokeje

Třicetiletý Jaroslav Janus odchytal v Litvínově čtyři z posledních pěti sezon. Jen v ročníku 2017/18 si „odskočil“ do Liberce. Letos na jaře ale nenašel s klubovým vedením společnou řeč a jeho severočeská mise tím skončila.

„V podstatě byla situace, kdy jsme měli volbu, že by Jaro zůstal. Řekl bych, že rozhodl věkový rozdíl, kdy je o šest let starší. On by asi taky chtěl vyzkoušet něco jiného,“ vysvětluje na webu hcverva.cz trenér gólmanů Zdeněk Orct, proč klub volil „výměnu“ Januse za Denise Godlu.

„Já bych řekl, že se zase vrací doba, kdy gólmani chytají a nenechají se jen trefovat.“

To v žádném případě neznamená, že by se Janus loučil ve zlém: „Zkrátka mezi námi nebyla komunikace, že by měli zájem smlouvu prodloužit. Našli si náhradu, Denis Godla je výborný brankář. Rozhodli se tak, já to respektuji,“ řekl začátkem května v rozhovoru pro hokej.cz.

Litvínovští fanoušci teď místo něj budou v brance sledovat hrdinu šampionátu juniorů z roku 2015, kdy Slovákům vychytal bronz. „Měli jsme nějaké možnosti, nějaké nabídky tam byly. Tahle volba nám ale momentálně přišla jako nejlepší. Brali jsme ho s potenciálem, že se ještě může rozvíjet,“ vysvětluje Orct.

Rodák z Kežmarku rostl v prvních čtyřech letech mezi seniory ve Finsku, loni zaujal výkony v Kladně. Ač Rytíři sestoupili, Godla se chlubil úspěšností 90,89 procenta.

Potvrdil tak, že si skvěle dokáže poradit se svým výškovým hendikepem. „Jeho styl je trochu podobný tomu Hrachoviny. Je hodně pohyblivý, má hodně highlight zákroků. Navíc je menšího vzrůstu, takže se musí víc hýbat a rychleji číst herní situace. Úplně jiným stylem zase bude chytat David Honzík,“ zmiňuje Orct druhého z litvínovského páru.

Foto: Karel Švec, Český hokej

Jak zkušený trenér gólmanů, jenž působí i u české reprezentace, vnímá rozdíl mezi svými svěřenci? „Tréninky budu muset přizpůsobit oběma gólmanům, ale po každém asi budu vyžadovat něco jiného. Když jeden má 190 cm, tak bude chytat jinak než ten, co má 180 cm,“ hlásí na klubových stránkách.

Godlovy parametry ale nevidí vůbec jako problematické. Navzdory tomu, že v moderním hokeji poměrně výrazně převládl trend brankářů, kteří – jednoduše řečeno – zaberou co nejvíc místa.

„Já bych řekl, že se zase vrací doba, kdy gólmani chytají a nenechají se jen trefovat. Samozřejmě když je velký a pohyblivý, tak je to velká výhoda, ale tahle kombinace se těžko hledá. Větší gólmani mají trochu pomalejší pohyb než ti menší,“ říká Zdeněk Orct.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz