Gulaš chodí ven s detektorem. Co říká o rekordu, návratu Motoru či Kubalíkovi?

Foto: Milan Podpera, hcskoda.cz

Extraligový fantom Milan Gulaš má za sebou luxusní sezonu, ve které suverénně ovládl kanadské bodování. Nejvýraznější tvář české elitní soutěže v živém rozhovoru na plzeňském Instagramu odpovídala na zajímavé a netradiční dotazy fanoušků. Kolik spotřebuje hokejek? Proč na dresu nosí číslo 77 a jak nyní tráví volný čas?

partneři českého hokeje

„Teď nedělám vůbec nic,“ směje se. „Po konci každé sezony si dávám absolutní klid a tělu dopřeju stoprocentní odpočinek, aby se po devíti měsících tvrdé práce srovnalo. Navíc mi už není dvacet, v mém věku je potřeba regenerovat víc. Stihnu plno věcí a navíc dobiju baterky na tvrdou práci v létě. Hodně věřím v to, že práce, která se udělá v létě, se pak v sezoně zúročí. Mám týden, čtrnáct dní na to, abych si odpočinul, a pak se nastartoval do nové sezony,“ vysvětluje.

Čtyřiatřicetiletý borec sází na individuální přípravu. „S partou kluků řešíme vše od stravy až po tréninkové jednotky. Mám to založeno tak, že trénuji jednou denně. Třeba tvrdší práci v posilovně s činkama děláme do šedesáti minut. Vše, co stihneme, se dá dělat klidně ve dvou hodinách, ale když se to udělá naplno, tělo má více času zregenerovat. Dvakrát týdně chodíme i na led ve zhruba dvaceti lidech. Jsou to kluci, kteří hrají různě po Evropě a po světě, takže to má tempo. Nemusím běhat kopce a kolo už od jednoho incidentu na silnici nejezdím vůbec. Neseděl jsem na něm čtyři roky,“ prozrazuje.

Věřím, že se Motor v extralize udrží

Do nejvyšší soutěže se po sedmi letech vrátil tým Českých Budějovic, odkud Gulaš pochází. „Jsem moc rád, že se Motor dostal do extraligy. Těším se na naše vzájemné zápasy i na to, až si tam pojedu zahrát, protože jsem na tamním stadionu dlouho nehrál. Znám tam spoustu lidí. Přitom bydlím dva kilometry od zimáku. Všichni ví, že Budky jsou mou srdcovou záležitostí. Není pro mě jednoduché odpovídat na to, proč nehraji doma. Když jsem se ale vracel ze Švédska, chtěl jsem hrát nejvyšší soutěž. Existovaly pro mě jen dvě varianty a tehdy jsem zvolil Plzeň, kde jsem moc spokojený a jsem moc rád, že tady můžu hrát,“ přiznává.

„Vím, jací lidé to tady vedou, což je pro mě důležité. Vždycky se mi potvrdilo, že když klub vedou lidé, kteří mají za sebou hokejovou kariéru či jsou dlouholetí činovníci, funguje to, jak má. Co dokázali za čtyři roky dozadu kluci v Motoru a že nasměrovali klub zpátky do extraligy, za to jim patří velký dík,“ dodává.

Foto: Milan Podpera, hcskoda.cz

Hned v prvním extraligovém kole na sebe v pikantní bitvě narazí Jihočeši a Hradec Králové, kam se v minulosti přestěhovala licence právě z Českých Budějovic. Škodovka vyzve Spartu. „Kdybychom nehráli ve stejný den, určitě bych se šel podívat. Navíc taková věc se nezapomíná, v lidech to určitě je. Až přijede Hradec, jeho majiteli to určitě dají sežrat a myslím, že zaslouženě. Tohle se nedělá. Kdo do toho trochu vidí, ví, že to byl spor o ničem, a hokej se pak v Českých Budějovicích na nějakou dobu zastavil. Motor ale do extraligy patří. Věřím, že postaví dobrý tým a udrží se,“ tvrdí Gulaš.

Nejsem tenista, abych hrál na sebe

Vítěz kanadského bodování Tipsport extraligy v průběhu sezony překonal klubový střelecký rekord z ročníku 1982/1983, který s 34 vstřelenými brankami držel František Černý. Gulaš se trefil pětatřicetkrát. „Byl to příjemný pocit. Když mi diváci po tom střídání zatleskali, bylo to pěkné. Zahřálo mě to u srdce. Zápasy jdou ale v rychlém sledu a na tohle nejde myslet. Budu se pořád opakovat: Nejsem tenista, abych hrál sám na sebe,“ tvrdí.

„V týmu mám i další povinnosti v roli kapitána. Za mužstvo mám zodpovědnost a jsem rád, že jsme v sezoně neměli nějaké extra výkyvy, abychom se motali v dolních příčkách, i když je pravda, že ke konci jsme měli venkovní šňůru proher, která nám trochu uškodila,“ doplňuje.

Nejlepší spoluhráči? Mozjakin, Hübl či Straka

Fanoušci se plzeňské ikony ptali na spoustu netradičních dotazů. Proč Gulaš nosí na dresu číslo 77? „Vzal jsem si ji, když jsem do Plzně přišel. Dříve jsem měl číslo 88 podle Erica Lindrose. Pak jsem měl chvíli patnáctku jako památku na Honzu Marka, kterému jsem tím chtěl vzdát. Ve Švédsku jsem měl 44, vždycky mám dvojčíslí,“ objasňuje.

Kolik hokejek spotřebuje na sezonu? „To by mohl říct lépe Venca Kalina, je jich dost. Letos jsem se krotil, ale padesát jich bude. Dělám si na každý zápas novou hokejku, jsem na to pintlich. Vždycky říkám Kubovi Vaisovi, ať hokejku zváží. Mám rád, když je lehká a vyvážená. Jakékoliv špatné vyvážení hned poznám a posílám ho pro jinou,“ usmívá se Gulaš.

Foto: Roman Turovský, hcskoda.cz

Jací jsou nejlepší hráči, se kterými si zahrál? „Samozřejmě u Martina Straky s Tomášem Vlasákem to byla stoprocentně moje zlomová sezona. S tím jsem do Plzně šel, abych mohl vyrůst a měl možnost se vrátit do zahraničního hokeje. Pak je to stopro Honza Kovář, což je centr, se kterým si užíváte každé střídání. Jen tak se potulujete na ledě a najednou vám to přesně přilítne. Skvělých hráčů, s nimiž jsem hrál, je plno,“ přemítá.

„Pamatuju na léta, kdy jsem byl poslaný do Kladna, kde jsem hrál s Pavlem Paterou a Martinem Procházkou. Koukáte na ně v televizi a najednou s nimi vlétnete na led. Nechci na někoho zapomenout. Neskutečný hokejista a skvělý kluk je Viktor Hübl. V Litvínově odvádí skvělou práci. Na konci vystoupil, jak měl. Vzal to na sebe a udržel Litvínov v extralize. Za všechna léta v nejvyšší soutěži udělal i historický rekord, smekám před ním. Skvělý kluk je i Sergej Mozjakin. Bavil se s námi importy, což u Rusů nebývá úplným zvykem. Zval nás na večeře a měl asi nejlepší střelu, kterou jsem kdy viděl. Neskutečný bombarďák,“ vzpomíná.

Snad někdo přijde s vakcínou

Plzeňský klub v době koronavirové pandemie přijal úsporná opatření, která se dotkla právě hráčských platů. „Věděli jsme, že se něco bude dít. Má to dopad na všechny lidi, nejen ve sportu, ale v jakémkoliv odvětví. Martin (Straka, pozn. red.) nás obvolal, s každým mluvil individuálně. Nemůžu říct částky, které tam kdo nechal, ale všichni kluci klubu něco nechali. Myslím si, že by to mohlo být v pohodě a poběží to dál. Snad se stane zázrak a někdo přijde s vakcínou,“ přeje si Gulaš.

Sama indiánská kabina finančně pomohla dobré věci. „V kase nám zbylo pár tisíc. Nebyla to žádná závratná částka, ale poslali jsme ji do nemocnice. Stejně je teď všechno zavřené a nikam si nesedneme. Myslím, že každá koruna pomůže. Ať už se použije na nákup roušek či respirátorů, které pořád někde chybí. Vážím si toho, co pro nás lidé v první linii dělají. Samozřejmě vždycky se najdou tací, kteří všechno zhaní. To jsou takoví ti, kteří sedí za klávesnicí a jenom ťukají,“ mrzí elitního plzeňského útočníka.

Kubalík je extratřída, detektor jako relax

V zámoří zažil parádní průlomový ročník bývalý indián Dominik Kubalík, který za Chicago ve své premiérové sezoně v NHL nasázel třicet gólů! „To snad ani nepotřebuje komentář. Wow! Klobouk dolů před Kubaldou, už na mistrovství patřil k našim nejlepším hráčům. Je to extratřída. Když ho znáte blíž, víte, že o sobě umí zapochybovat. Na druhou stranu to dřív bylo horší. Musím říct, že po sezoně ve Švýcarsku skočil na nový level. Je to neuvěřitelný šutér, přitom může hrát i jakékoliv oslabení. Má fenomenální střelu, byl dokonce nejlepší střelec týmu než ho přeskočil Patrick Kane. Kubaldovi to hrozně přeju. Zaslouží si to. Je to skromný kluk, žádný sígr,“ povídá Gulaš.

Jak nyní tráví čas v době omezeného pohybu? „Není to lehké, ale je víc času na věci, na které v sezoně není tolik prostoru. Navíc s dětma je práce dost. O to víc, když malý nechodí do školy. Doma máme spoustu povinností, naštěstí můžeme chodit aspoň do přírody,“ těší Milana Gulaše. Co doma učí děti? „Češtinu a různé další předměty, ale na matiku si netroufnu. Ta mi nikdy nešla, to obstarává moje paní,“ směje se.

Zároveň má prostor i na netradiční koníček. „Chodím s detektorem. Je to velký relax. Vyjdete do lesa a hledáte. Dělám si i přípravy. Když najdete staré věci, třeba staré mince, je to velká radost. Baví to i manželku, takže můžeme chodit spolu, což je fajn. Sem tam něco najdete, ale je to hlavně fajn odreagování,“ uzavírá Milan Gulaš.

Milan Gulaš odpovídal na dotazy fanoušků v živém vysílání na instagramovém účtu HC Škoda Plzeň.

Milan Gulaš odpovídal na dotazy fanoušků v živém vysílání na instagramovém účtu HC Škoda Plzeň.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz