Hadamczik o cizincích, finanční podpoře či mládeži: Naše největší slabina je, že…

Alois Hadamczik | Foto: Jan Beneš, Český hokej

Na úterní tiskové konferenci Asociace druholigových klubů ledního hokeje nechyběl prezident svazu Alois Hadamczik. Šéf Českého hokeje se během úvodního slova rozpovídal hned o několika tématech. Co všechno zaznělo?

O TOM, PROČ JE DŮLEŽITÉ POMÁHAT MENŠÍM KLUBŮM. Český hokej vnímám celkově – není to jen národní tým a extraliga. Jsou to také kluby výkonnostního sportu, protože u nich je nejvíc vidět, jak se věnují mládeži. Sám chodím po stadionech a všímám si toho. Když si pak vezmu soupisky různých týmů z extraligy juniorů a dorostu, tak tam jsou kluci, kteří přicházejí z malých klubů. Nevím, jestli je správná cesta, že jim větší kluby ty kluky berou hodně brzo a předhání se v tom, kdo ho dřív ukradne. Myslím, že někteří si neuvědomují, že malému klubu pomůže sto tisíc korun na rozhodčí nebo něco takového. Shánět peníze do malých klubů je obtížné. Neříkám to jako frázi, protože jsem sám zažil hokej od menšího po větší kluby. Většinu trenérské kariéry jsem sice byl ve výkladní skříni – národním týmu a extralize, ale mám ten pohled, že se hokej musí brát jako jeden celek. Širší zázemí získá s větším počtem fanoušků, na to se kolikrát zapomíná. Někteří lidi nahoře se podle mě nedívají na to, jaké problémy jsou dole. Na svaze se snažím deklarovat, že je třeba takové kluby podporovat. Věřte tomu, že jsem vždy byl bojovník a jsem bojovník, a že peníze nerozdávám proto, aby mě někdo volil. Dělám to, protože to hokej potřebuje.  

„Někteří lidi nahoře se podle mě nedívají na to, jaké problémy jsou dole.“

O KONKRÉTNÍ PODPOŘE PRO KLUBY VE 2. LIZE. Do hokeje jsme teď přinesli spoustu peněz a musíme je účelně rozdělit. Proto jsme nezapomněli ani na 2. ligu, kde všechny kluby dostanou 500 tisíc korun. První platba ve výši 250 tisíc by měla přijít do 15. října, druhá polovina do konce listopadu. Budu tlačit na to, aby to bylo dřív. Byl bych rád, kdyby byly nějaké problémy, aby funkcionáři zvedli telefon a společně je budeme moct vyřešit. Přeji všem, aby se jim dařilo. Můžu jim slíbit, že budeme podporovat celé hnutí. Ale musí to mít svůj účel. Těch 500 tisíc dostanou na klub, aby s nimi mohli hospodárně nakládat. Jestli to potřebují na mládež nebo na muže… Když nemají muže, tak jim nikdo nedá korunu na mladé kluky. Věřím tomu, že když se nám podaří dokončit naši práci, že ještě budou peníze, které tato soutěž na přelomu roku může dostat. Jsou to zavazující slova, ale jsou něčím podložená. Závěrem bych chtěl všem popřát, ať májí málo zraněných hráčů, hodně diváků na áčko, ať to dělají dobře s mládeží. Pokud jim budeme moct nějak pomoct, tak to určitě budeme řešit. 

O SHÁNĚNÍ PROSTŘEDKŮ. Musím říct, že se po mém příchodu změnilo spoustu věcí. Neprodloužili jsme smlouvu s BPA za určitých podmínek, které nám dávali. A podařilo se nám nasmlouvat pomaličku o sto milionů víc, než kdybychom dostávali peníze od nich. Snažil jsem se s firmami navázat osobní kontakt, se všemi sponzory vesměs navazuji osobní kontakt. Pak to dodělalo naše marketingové oddělení, máme tady spoustu šikovných mladých kluků, co to umí dělat. Věřím tomu, že pro budoucnost hokeje budou prospěšní. Můžu vám říct, že jsem se za ten rok přesvědčil o tom, že hokej je pořád hrozně silný brand. Nesmíme to pokazit. 

O FINANČNÍCH POMĚRECH A NÁKLADECH SVAZU. Bez zarputilých trenérů a funkcionářů, kteří to dělají zadarmo nebo za nějaké třičko, to v nižších soutěžích nejde. To bohužel velké kluby, které některým klukům dávají až milion měsíčně, neví. Oni mají právo jim to dát, to je jejich věc. Ale my jako svaz nemáme povinnost takové platy hradit. Když nominujeme hráče na EHT, tak hradíme jeho plný plat – letos jsme vyplatili 11 milionů korun. To bych ještě respektoval. Pak vypadne z play off, my ho vezmeme do přípravy, i když vidíme, že nemá výkonnost na MS, a budeme ho platit zase dál. My přicházíme s názorem, že stropový plat je v EHT 400 tisíc korun. Když vypadne z play off, tak v daný moment neplatíme nic, ale když se dostane na MS, tak zaplatíme těch 400 tisíc od nástupu do přípravy. A když se zraní v EHT, tak platíme plný plat do nástupu na led, protože to nejde pojistit. Je to zdlouhavé a drahé. Tady nám utíká budget. Kdybychom byli pohodlní, tak si vezmeme 60 milionů od BPA, 18,5 milionů stála síň slávy, nějakých 13 milionů místní kanceláře, které jsou do roku 2025. To bychom ale asi moc neušetřili, kdybychom šli jinam, protože po covidu ceny v Praze takové už prostě jsou. Do toho pak máte náhrady… To bych se na vás díval a řekl bych: Držím vám palce, ať vám někdo dá peníze. Tuhle situaci jsme otočili. 

O ROZDĚLENÍ PRAVOMOCÍ S TELH. Extraliga se odtrhla, takže je třeba zvážit, co to znamená? Co po nás chce, jaké pravomoci má mít do budoucna? Ale to je taky o stanovách, jestli má mít extraliga totální majoritu nebo ne. Já si myslím, že by to mělo být vždycky vyrovnané a měl by tady sedět nestranný prezident, který se vždycky přikloní k hokeji. Ne k tomu, kdo mu dá lístek, nebo je větší. Když zapomeneme rozvíjet hokej, tak to bude špatně. 

„Extraliga se odtrhla, takže je třeba zvážit, co to znamená? Co po nás chce, jaké pravomoci má mít do budoucna?“

O CIZINCÍCH V ČESKÝCH SOUTĚŽÍCH. Umím si představit, že do budoucna přijdete a zeptáte se: Kdo je ten hráč? On nemá jmenovku… No, to je cizinec, on má výkon. My to tak nemáme, naopak hrajeme spoustu cizinců, kteří jsou kolikrát průměrní a mladé hráče nedáme do hry. Je to můj pohled, odtrénoval jsem toho hrozně moc. Po třech letech cizincům dáváme status Čecha, což také není správné. Pak to ještě násobí cizince, které tady máme, a to nám ubližuje v rozvoji mladých a v tom, že nemáme kluky pro reprezentaci. 

O MLÁDEŽI A VLIVU AGENTŮ. Říkám věci, o kterých jsem přesvědčený z vlastních zkušeností. Český hokej musí začít vychovávat daleko lepší hráče, i v té těžké situaci oproti komunismu, kdy byla velká konkurence. Ještě není zárukou, že když vám někdo kluka ve dvanácti letech vezme, tak ho do patnácti nebo osmnácti let zlepší tak, jak byste ho zlepšili vy, pokud máte stejnou soutěž. Přestupní řád, na kterém pracuje Petr Bříza, by měl některé věci omezovat. Rodiče kolikrát blbnou a dneska se ozývá agent Krejčí a já se ptám: Co jste přinesl do hokeje kromě toho, že z něho berete peníze, blbnete rodičům hlavu a vytahujete hráče do zámořské juniorky? Za to agenti dostávají finance a rodiče už toho hráče vidí v NHL. 

O ROZŠÍŘENÍ JUNIORSKÉ EXTRALIGY A ROZVOJI TALENTŮ. Můžete namítat, že se znekvalitnila soutěž. Já říkám, že ne, protože nejdřív musíme začít od tréninku. Musíme udělat těžkou juniorskou soutěž, kde kluci dostanou hodně utkání. Naše největší slabina v rozvoji mládeže je, že to do určitého věku děláme dobře, tak na trojku… Výborně by to bylo, kdybychom na děti až tak moc netlačili po taktické stránce a rozvíjeli bychom schopnosti, které máme rozvíjet. Když pak kluk skončí v 9. třídě, tak ho čeká přechod do sedmnáctky. Ne každý je ještě tak vyspělý, ale to neznamená, že z něj nebude hokejista. Nemáme si nechat brát naši identitu. Když kluka od pěti let vychováváte a v patnácti mu nedáte prostor, tak je to podle mě chyba. Podporoval bych kluby, které budou mít kategorii do šestnácti let. Dali bychom jim nějaké peníze, které seženeme, aby posloužily na záchranu těchto hráčů. Některý hráč má jen talent, není pracovitý a v mladí to vypadá, že z něho bude velký hráč. Pak jsou hráči jen s průměrným talentem, kteří jsou ale pracovití a dotáhnou to ještě dál. 

„Naše největší slabina v rozvoji mládeže je, že to do určitého věku děláme dobře.“

O NEJBLIŽŠÍCH PLÁNECH. V hotelu Four Seasons budeme mít velkou tiskovou konferenci. Stane se naším partnerem, to znamená, že nám bude dávat k dispozici nějaké pokoje, budeme tam dělat tiskovky a nebude nás to stát peníze. Bude tam velká charitativní akce, vše se dozvíte. Chystáme tiskovku, bude se konat někdy kolem 17. října. 

Poznámka:
Redakce Hokej.cz ověřila některé skutečnosti ve výše uvedeném prohlášení prezidenta svazu. Dle zápisu z Výkonného výboru svazu, který má redakce k dispozici, vyplývá, že podpora klubům 2. ligy byla VV odsouhlasena za propagaci MS 2024, netýká se tudíž koncepční podpory mládeže a klubů nižší soutěže.

Dále jsme ověřili prohlášení pana prezidenta o nabídce BPA na hokejovou reprezentaci. BPA nabízela 80 milionů plus DPH na jednu sezonu a úhradu dalších nákladů ve výši cca 40 milionů korun a to s garancí na 5 sezon, což nám potvrdil jeden ze členů VV.

Redakci se na základě zveřejněného textu později ozval agent Tomáš Krejčí s tím, že vůči prezidentovi svazu Hadamczikovi zvažuje právní kroky.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz