Haken o spojení juniorky a dorostu: Starší ukázali mladším, jak pracovat

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Trochu jinak než ve většině ostatních klubů pojali mládežnickou letní přípravu v Mladé Boleslavi. Ve skupinkách totiž společně trénovali promíchaní hráči z juniorské i dorostenecké kategorie.

Chance liga na Hokejka TV

Takovou mimořádnost ale vedení Bruslařského klubu původně neplánovalo, sáhlo k ní až pod vlivem nařízení spojených s koronavirem.

„Hlavní myšlenka byla snaha propojit a dát dohromady dvě kategorie v rámci akademie, aby to pro kluky bylo jednodušší. Chtěli jsme, aby ti mladší poznali své starší spoluhráče a naopak, aby ti starší motivovali mladší v práci a tréninku. S tím jsem já osobně moc spokojený a věřím, že i v tomto budeme dál pokračovat,“ hlásí v rozhovoru na bkboleslav.cz Petr Haken, hlavní kouč akademie a sportovní manažer mládeže.

Myšlenka navíc souzní i s jeho záměrem, aby se prolínaly realizační týmy jednotlivých kategorií. „Jak už jsem říkal, rád bych propojil nejen trenéry juniorů, aby chodili i k dorostencům, a naopak, aby se dorostenečtí trenéři zapojili do tréninku juniorů,“ opakuje.

Do přípravy dvou nejstarších mládežnických kategorií se v Mladé Boleslavi zapojilo celkem přes padesát hráčů. Dorostenci, o nichž vám spousta trenérů občas řekne, že to „jsou ještě děti“, mohli vidět, jak makají borci, kteří budou v příštích měsících cílit na dospělý hokej v profesionálních soutěžích.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

„Tam je podle mě důležité, aby ti mladší byli motivováni tím, že ještě nejsou připraveni se zapojit do vyšší kategorie, ale aby věděli, že s pracovitostí a cílevědomostí se tam můžou v krátké době dostat, avšak musí vědět, že to něco obnáší. Starší ukázali mladším, jak pracovat,“ popisuje Haken.

„Je to forma vzdělávání, takže se to dorostenci naučí, a následné roky budou schopni předávat dalším hráčům, kteří přijdou ze žákovských kategorií. Myslím si, že i do budoucna díky tomu bude pro kluky mnohem příjemnější přechod z dorostenecké kategorie do juniorské a z juniorské do dospělé,“ líčí trenér, jenž převzal boleslavskou akademii pod svá křídla před rokem.

Minulou sezonu k tomu vedl dorostence, nyní se přesunul k juniorům. Dál tak bude mít pod palcem hráče ročníku 2003, kteří ukázali zajímavý potenciál. Šlo zejména o posily ulovené z jiných klubů. „Někteří už dokonce letos naskočili do přípravy s A-týmem,“ zmiňuje Haken zadáka Davida Moravce a forvarda Gabriela Szturce.

Nejen díky nim by se o osud své nové kategorie neměl bát. „Věřím, že posílení nebude tolik potřeba. Spíš chceme pracovat s hráči, kteří tady jsou, a s hráči, kteří tady chtějí být. Což je pro nás dost podstatné. Stává se, že si to pak někteří rozmyslí a být tady nechtějí,“ přemýšlí.

Na druhou stranu, vzhledem ke zužování soutěží musí jít do sezony s patřičnou pokorou. Mládežníci mají křehčí psychiku, série smolných porážek v kombinaci s marodkou pak může do potíží snadno dostat i týmy, které by chtěly mířit mezi špičku.

„Doufám, že hráči, kteří tady jsou, vědí, že je čeká těžká sezona. Budeme ji mít dost obtížnou, protože se bude snižovat počet účastníků a může se to týkat kohokoliv. My věříme, že jsme připraveni natolik, aby se nás to netýkalo,“ ujišťuje Petr Haken.

V rozhovoru pro klubové stránky mluvil také o přípravě žákovských kategorií. Jak byla na začátku komplikovaná, tak ji potom naopak stávající situace z jednoho pohledu usnadnila. „V rámci toho, že děti nechodily do školy, jsme měli možnost si tréninky rozplánovat tak, aby to bylo pro kluky časově co nejpříjemnější,“ hlásí sportovní šéf mládeže.

Právě pro žáky letos nachystal jednu novinku. Týden předtím, než se začnou scházet na klasických týmových přípravách, mohou využít specifické přípravné kempy. Na nich propojí první letní kroky na ledě s tělocvičnou. Denně by taková aktivita měla vydat na čtyři až pět hodin.

„Myslíme si, že je to i pomoc rodičům, kteří si mohou od dětí trošičku odpočinout, protože většina z nich měla své ratolesti dlouhou dobu doma. Rozdělili jsme si to do třech věkových kategorií – ti nejmenší jsou od první třídy až po třetí, druhá skupinka je čtvrtá a pátá třída a ta třetí, nejstarší, je šestá a sedmá třída,“ líčí Haken, jenž může být se zájmem o kempy spokojený.

„Zatím máme nahlášenou vysokou účast. V každé skupince bude třicet až třicet pět dětí,“ říká. Starší kategorie už tou dobou začnou klasickou přípravu, mladší se na ni budou moci v pohodě naladit.

„Chceme to pojmout tak, aby je to bavilo, což znamená formou hry. Chceme využít všechny naše trenéry tak, abychom se v kategoriích prostřídali a abychom se navzájem dobře připravili a nastartovali na novou sezonu,“ doplňuje na stránkách Bruslařského klubu Petr Haken.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz