<

Hanba. Katastrofa. Krize. Ruští hokejisté po dalším selhání pod palbou kritiky

Foto: Markéta Křížová

Ruští hokejisté v Rize sice vyhráli základní skupinu A, ve čtvrtfinále však tvrdě narazili. Ambiciózní celek a jeden z největších favoritů na zisk zlatých medailí čeká na titul mistra světa už sedm let. Možná by se nečekané vyřazení ve čtvrtfinále kousalo v Rusku o něco lépe, pokud by ho opět neměl na svědomí odvěký rival z Kanady.

„Za Kanadu hrají studenti, sborná je jasný favorit," psala ruská média.

Před čtvrtfinálovým soubojem na letošním světovém šampionátu v lotyšské Rize panoval na ruské straně velký klid a optimismus.

Kdy jindy přerušit nelichotivou sérii proti javorovým listům? Suverénní Rusko v základní skupině školilo soupeře, nastřílelo nejvíce branek ze všech šestnácti účastníků, za sedm zápasů navíc inkasovalo jen deset branek.

Mladý celek ze zámoří byl naopak velmi blízko vyřazení, po čtyřech prohrách v základní skupině se do vyřazovacích bojů dostal až jako poslední celek, kdy se jen u televizních obrazovek musel modlit v neremízový výsledek Německa s Lotyšskem.

„Za Kanadu hrají studenti, sborná je jasný favorit."

Jenže...

Čtvrtfinálovým zápasem s Ruskem odstartovala famózní jízda pozdějších mistrů světa. Rivala z Ruska a největšího favorita na zlato Kanaďané vyřadili výsledkem 2:1 v prodloužení a k velkému překvapení všech fanoušků i hokejových expertů poslali Rusy mimo boje o medailové posty.

Krátce po skončení zápasu se na ruské hráče snesla silná kritika. „Hanba. Katastrofa. Krize ruského hokeje,“ kolovalo následující den největšími ruskými novinami a zpravodajskými servery.

Ruský Sport Express velmi detailně rozebral příčiny ruského propadáku. „Naše sborná předvedla slabý a pasivní hokej. Selhali lídři," shodli se.

„Naše sborná předvedla slabý a pasivní hokej. Selhali lídři."

V klíčovém zápase proti Kanadě byli Rusové bez náboje, střelecky se prosadil jen člen čtvrté formace Jevgenij Timkin. Lídři a tahouni výběru trenéra Bragina zůstali daleko za očekáváním. Do elitní desítky kanadského bodování se navíc nedostal ani jeden ruský hráč: hvězdy typu Tarasenko, Grigorenko či Slepyšev prostě mlčely.

Velmi rozebírán byl také příjezd a brzký nástup do brankoviště v podání gólmana Sergeje Bobrovského. Gólman Floridy po povinné karanténě ihned vytlačil ze základní sestavy skvěle chytajícího Samonova. Zápas odchytal velmi dobře, rozhodně nebyl tím, na koho se bude svalovat vina. I přesto byl však krok trenérů širokou veřejností často nepochopen. 

Silně kritizován byl trenérský štáb ruské sborné i za mnohem zásadnější pochybení. „Kanada nedala Rusům možnost hrát jejich hru, na což jsme nedokázali reagovat. Neexistoval žádný plán B. Stejně tak proti Slovensku, stalo se to samé. Bragin a jeho asistenti nedokázali reagovat,“ zlobila se ruská média.

Další potíž a pochybení Valerije Bragina viděli novináři při hře v prodloužení. Na tiskové konferenci po prohraném čtvrtfinálovém zápase dostal Anton Slepyšev otázku na taktické a předpřipravené varianty před prodloužením hraném tři na tři na obou stranách. Odpověď, že při tomto počtu hráčů na ledě není třeba hrát secvičené kombinace, všechny velmi zaskočila. „To jsme opravdu v nejdůležitějších momentech zápasu hráli na náhodu?“ ptali se novináři.

Porážka od Kanady na velké světové akci nebyla rozhodně ničím novým, Rusové totiž javorové listy na mistrovství světa již deset let neporazili.

„To jsme opravdu v nejdůležitějších momentech zápasu hráli na náhodu?“

Rojí se tak myšlenky, zda je ruský hokej v krizi. Objevují se už dokonce jistá řešení, jakým stylem pozvednout úroveň ruského hokeje. Ve hře je například zahraniční kouč k národnímu týmu, zrušení platového stropu či dokonce vyřazení nejslabších článků Kontinentální hokejové ligy v podobě čínského Kunlunu nebo lotyšského Dinama Riga.

Šance na reparát přijde najisto v květnu příštího roku v základní skupině na mistrovství světa 2022 ve finském Tampere, zraky ruských fanoušků se však ještě více upínají na větší akci. Rusko se chce kanadskému soupeři pomstít již na olympijských hrách v následujícím roce, které bude hostit čínský Peking. „Je čas na změnu, právě tam totiž může začít obrození ruského hokeje," uzavírá Sport Express.

Foto: Markéta Křížová

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz