Hašek dostal za surovost v inline hokeji stop na jeden rok

4. června 2003, 13:34

ČTK

Bývalý hokejový brankář Dominik Hašek byl za brutální faul v extraligovém utkání v inline hokeji potrestán zastavením činnosti po dobu dvanácti měsíců nepodmíněně. Disciplinární komise mu dnes navíc udělila pokutu 2000 korun, což je v tomto sportu maximální finanční postih. Hašek ani Martin Šíla, kterému slavný hokejista údajně zlomil nos, způsobil otřes mozku a poranil krční páteř, se dnešního disciplinárního řízení v Praze na Strahově nezúčastnili.

Olympijský vítěz z Nagana a držitel Stanleyova poháru se může proti trestu do 15 dnů odvolat ke druhé instanci, nebo po uplynutí jeho poloviny požádat o prominutí zbytku. V Haškově případě by to ovšem bylo zbytečné, neboť extraligová soutěž v inline hokeji se hraje pouze v letním období a trest lze přerušit jen jednou. Prakticky to znamená, že tento měsíc po finále se Haškův trest zastaví a zbývajících jedenáct měsíců se začne odkrajovat až od dubna příštího roku. V soutěži by se tak znovu měl objevit až v roce 2005.

"Za dobu, co soutěž organizujeme, jsme takový případ neřešili. Proto bylo spolu s objektivním rozhodnutím důležité rovněž nastavit měřítko, kdyby se, nedej bůh, něco podobného mělo opakovat," vyložil po zhruba hodinu a půl trvajícím jednání šéf asociace a současně předseda komise Ladislav Kopec.

Spolu s ním rozhodovali ještě člen ligové komise Tomáš Březina a Milan Bubeníček, kouč ženské reprezentace. Celá trojice dospěla k jednotnému stanovisku a to i v otázce finančního postihu. "To je sto procent sazebníku. Dle řádů vyšší pokutu ani uložit nemůžeme," dodal Kopec.

Disciplinární komise před vynesením verdiktu znovu prostudovala řadu materiálů; zápis o utkání, svědeckou výpověď trenéra mužské reprezentace Luďka Stehlíka, písemná stanoviska obou hráčů, klubů a lékařskou zprávu, kterou nakonec Šíla poskytl. Vyslechla rovněž znovu oba rozhodčí zápasu Tomáše Würtherleho a Pavla Janečka a zástupce Haškova týmu Bonfire Střída Zdeňka Hanáka. K dispozici však nebyl videozáznam, který prý pořídil jeden z členů Haškova týmu.

Hráč SK IHC Pardubice měl také uštípnuté dva přední zuby a musel být dva dny hospitalizován na neurologii. Několik dní strávil v pracovní neschopnosti. "Je třeba si ale uvědomit, že už minulý víkend nastoupil k utkání play off. Nedá se to tedy charakterizovat jako zranění, které by ho vyřadilo dlouhodobě ze hry," přidal Kopec na vysvětlenou.

Incidentem z 18. května se od počátku zabývá také policie, která šetří, zda se Hašek nedopustil trestného činu ublížení na zdraví.

Osmatřicetiletý legendární gólman, který pro zábavu obléká v nejvyšší soutěži inline hokeje dres klubu Bonfire Střída coby hráč v poli, v minulém týdnu odmítl, že by se dopustil brutálního zákroku. Podle některých svědků na Šílovi klečel a tloukl ho hokejkou zezadu do krku. Ohrožoval také hráče, kteří se ho od poraněného protihráče pokoušeli odtrhnout, a ještě je počastoval vodopádem hrubých nadávek.

"Stále jsem ale přesvědčen o tom, že to všechno vyplynulo ze hry, že první jsem byl faulován já. On (Šíla) to sice odmítá, já zase nesouhlasím s tím, že bych provedl něco brutálního. A pak, devadesát procent informací v novinách bylo vymyšlených," uvedl na páteční tiskové konferenci v Praze Hašek. Také dnes v prohlášení pro ČTK vyjádřil s trestem rázný nesouhlas.

"Rozhodnutí disciplinární komise považuji za absolutně nepřiměřené a poplatné mediální kampani," sdělil přes zástupce své firmy Dominátor. O tom, zda využije možnosti odvolání, se nezmínil.

O revizi trestu však hodlá usilovat pardubický klub Bonfire Střída. "Výše trestu nám připadá nepřiměřeně vysoká tomu, co se ve skutečnosti na ploše stalo. Domníváme se navíc, že komise neprofesionálně podlehla tlaku médií, čímž poškodila náš klub a také jméno Dominika Haška. Po obdržení oficiálního rozhodnutí se okamžitě odvoláme, protože jsme pevně přesvědčeni, že kdyby se jednalo o jakéhokoli jiného hráče, nemusel by vynechat žádné utkání," napsal ČTK prostřednictvím e-mailu šéf klubu Martin Střída.

Haškovi hrozil podle sazebníku inline hokeje trest od tří do osmnácti měsíců zastavení činnosti, v nejzazším případě mohla komise sáhnout až k doživotnímu zákazu startu. "O tom jsme ale vůbec neuvažovali," odmítl Kopec. "Je třeba zdůraznit, že to je naprosto výjimečný trest. Jak bychom potom posuzovali ještě těžší případy, kdy bude hráč dlouhodobě nebo dokonce navždy vyřazen z činnosti? Navíc jsme přihlédli i k tomu, že Hašek ještě nikdy v minulosti v inline hokeji nikdy trestán nebyl," vysvětlil.

„Užijte si hokejové MS s Tipsportem! Stačí jen začít, získat 500 Kč zdarma a hrát soutěže o ceny za 33 milionů!“

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz