Hattrick za 57 vteřin? To jsem nikdy neviděl, culí se Novotný. Pomohl talisman

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Juniorům Karlových Varů se povedl v posledním odehraném zápase neskutečný kousek, o který se postaral David Novotný. Energetici prohrávali 0:2, pak ale devatenáctiletý forvard během 57 vteřin rozdělených přestávkou nasázel hattrick.

Esport hokejová liga

Davide, jak se ten skvělý kousek seběhl z vašeho pohledu?
Bylo to hrozně rychlé. Uvědomil jsem si, že je to hattrick, ale v zápase jsem vůbec nevnímal, že to bylo jenom 57 vteřin. Zjistil jsem to až potom. Nejvíce mě stejně zajímalo, že jsme otočili zápas z 0:2 na 3:2, až potom jsem řešil, že jsem dal první hattrick v sezoně. Naposledy se mi to povedlo asi v mladším dorostu, když jsem dával šest gólů v Ústí nad Labem.

Viděl jste někdy něco takového?
Viděl jsem dva góly asi za deset nebo patnáct vteřin, ale tak rychlý hattrick nikdy.

Co jste si říkal o přestávce?
Hlavní bylo, abychom zápas otočili a vyhráli. To bylo nejdůležitější. Hattrick byla jenom třešnička na dortu. V hlavě jsem to měl, ale nelpěl jsem na tom, že ho musím dát. Hlavní byly tři body, abychom zůstali první v tabulce před Plzní.

„Uvědomil jsem si, že je to hattrick, ale v zápase jsem vůbec nevnímal, že to bylo jenom 57 vteřin.“

Už jenom tři góly během minuty jsou rarita. Jak vypadaly?
První padl v přesilovce asi padesát vteřin před koncem první třetiny. Richard Záruba vystřelil od modré, já jsem clonil před brankářem. Puk mě trefil někam do ruky a naštěstí to přepadlo do branky. U vyrovnávacího gólu jsme jeli asi deset vteřin před koncem přečíslení tři na dva. Tomáš Veselý vystřelil na vzdálenější beton. Já jsem byl ve správnou chvíli na správném místě. Puk se ke mně odrazil, já jsem vystřelil a gólman už se nestihl přesunout. O přestávce jsme si řekli, že musíme více napadat, takže jsme hned šli forčekovat. S Lukášem Adámkem jsme vybojovali za brankou puk, on mi ho krásně připravil a já jsem z první trefil místo nad lapačkou.

Čím to je, že vám to tak padá? Za víkend jste dal pět branek.
Těžko říct. Nevím. Mám malý talisman, který bych nechtěl zmiňovat, ale je to možná tím. Jsem za to samozřejmě rád. Na druhou stranu se to musí potvrdit i další víkend, jestli mi tam něco zase spadne. Góly pro mě ale určitě nejsou priorita. Z osobního hlediska to pro mě byl nejlepší víkend, ale z týmového moc ne, protože nám pořád nejdou první třetiny. Hlavně musím hrát týmově, abychom získávali body do tabulky.

Vnímáte na sobě tlak jako momentálně nejlepší střelec týmu?
Je to hezké, že jsem první, ale určitě nebudu dávat dál góly jenom já. Individuální statistiky pro mě nejsou priorita.

Odkud nejraději střílíte?
Předbrankový prostor je můj, tam se cítím dobře. Bojovat u brány a dorážet, to hraju rád. Snažím se slonit brankáři, na což mám i postavu. Na druhou stranu ale umím vystřelit i z první a trefit nějaký volný prostor.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Pojďme ještě na začátek probíraného duelu, prohrávali jste 0:2. Překvapili vás něčím Berani?
Na Zlín jsme byli připravováni, věděli jsme, že mají velkou sílu v útoku. Od začátku jsme ale tahali za kratší konec, měli jsme špatný pohyb a soupeř to potrestal dvěma góly. Nevstoupili jsme do zápasu moc dobře. Ale tým určite má sílu a každý zápas se dá otočit. I když jsme až takhle špatné první třetiny dlouho neměli. Možná jsme Zlín podcenili, protože je o pár pater v tabulce níž, ale hlavní je, že jsme se semkli a zápas otočili.

Myslíte, že váš hattrick Berany položil?
Takhle tři rychlé góly by asi složily každé mužstvo, ale Zlín se psychicky nesložil. Pořád kousal, ale my jsme je nepouštěli do žádného většího tlaku. Už si potom nic moc nevypracovali a my jsme byli lepším týmem.

„Všechno máme postavené na týmové práci. Když to nemáme, ztrácíme body, nemůžeme hrát na individuality.“

Věřil jste už potom ve výhru?
Určitě jsem věřil. V závěru nás výborně podržel Kuba Kašpar, který ukázal několik skvělých zákroků a vychytal nám vítězství. Kuba nám občas chodí pomáhat, když si potřebuje Adam Horák odpočinout, nebo prostě potřebuje chytat, protože v Sokolově dostane šanci někdo jiný. Adam chytá výborně celou sezonu a je nám oporou.

Z dobrých gólmanů si můžete vybírat, že?
Určitě. Pod trenéry gólmanů, pány Mensatorem a Kněžickým, je skvělá základna. Honzu Bednáře znám z minulých let. Všichni tři jsou výborní gólmani, i když Adam dostal větší šanci až letos. Prokazuje, že je minimálně na stejné úrovní jako Kuba Kašpar.

V čem se skrývá vaše síla?
Všechno máme postavené na týmové práci – blokování střel, osobních soubojích a pohybu. Když tohle v zápasech nemáme, ztrácíme body, nemůžeme hrát na nějaké individuality. Týmovou prací se vždycky dopracujeme k bodům.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Takže i rozložená produktivita na řadu hráčů?
Ano. Všichni můžou dát gól i přihrát. Můžeme body rozložit mezi všechny tři lajny, nemáme jenom jednu lajnu, která by střílela tři nebo čtyři góly za zápas. Můžeme produktivitu rozložit mezi všech osmnáct hráčů v týmu, což je podle mě dobře. Všichni se podílejí na vítězství.

V čem jste lepší než ostatní?
Myslím, že máme jednu z nejlepších taktických příprav před zápasem. Videa sledujeme dva až tři dny před zápasem, takže jsme takticky připravení. Jsme na tom dobře fyzicky i psychicky.

Mohl byste specifikovat taktickou přípravu?
Vždycky máme videa, kde se zaměřujeme i na individuality v soupeřově týmu. Proti Zlínu to byl třeba kapitán Dobiáš, na něj si ukážeme dvě nebo tři akce, kterými disponuje v zápase a mohl by nás jimi překvapit.

„Před každým zápasem je na nás tlak jako na každý první tým v tabulce. Snažíme se ho ale nevnímat.“

O skóre pořád držíte první příčku. Skrývají se v ní i negativa?
Před každým zápasem je na nás tlak jako na každý první tým v tabulce. Snažíme se ho ale nevnímat a připravovat se stejně na každý zápas. I tak se ale hraje lépe nahoře, když se daří. Snažím se to ale nevnímat, postavení v tabulce nehraje absolutně žádnou roli. Jsou to pouze papírové předpoklady, které mají nulovou hodnotu.

V blížících se hracích dnech vás čekají nedalecí soupeři. Co očekáváte?
Derby s Plzní je asi pořád něco jiného než zápasy s Chomutovem a Litvínovem. Chomutov vždycky kouše a má zarputilý tým, ale nevím, s čím budou hrát, protože jim chodí hrát hráči do áčka, takže vždycky mají jinou sestavu. Litvínov hraje rychle, takže to budou dva odlišné zápasy, ale měli bychom je zvládnout, když se na ně dobře připravíme.

Zajímavosti:

Světový rekord nejrychlejšího hattricku drží Kanaďan Bill Mosienko, který 23. března 1952 v dresu Chicaga nasázel tři góly během 21 vteřin proti mužstvu New York Rangers.

V české nejvyšší soutěži drží rekord David Hruška, jenž se v únoru 2004 trefil za Slavii třikrát během tří minut a devíti sekund do branky Kladna.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz