Heindl po reparátu: Hráčky nám zamotaly hlavu, starší by se měly zamyslet

Foto: Ondřej Lukáč, Český hokej

Dojmy z mládežnické olympiády měl všelijaké, jen ne dobré. Trenér Roman Heindl ale na následujícím turnaji v Benešově dovedl ženskou reprezentaci do 16 let k prvenství a nové hráčky mu hodně promluvily do úvah k nominaci na dubnový Evropský pohár. „Jsem rád, že se nám i s obměnou kádru podařilo turnaj zvládnout,“ hlásí Heindl.

partneři českého hokeje

Po nepovedené olympiádě je pro vás triumf určitou vzpruhou, že?
Na olympiádě nás některé hráčky svými výkony a připraveností nenadchly, proto jsme se snažili kádr z části obměnit a pozvali jsme některé mladší hráčky, které se olympiády zúčastnit nemohly. Myslíme si, že prokázaly chuť hrát, mají hlad po hře a po gólech. Určitě nás mile překvapily a do budoucna vidíme potenciál. Některé hráčky ročníku 2004 by se měly zamyslet, jestli chtějí pokračovat do osmnáctky, protože v tom případě by tomu měly dát víc.

„Některé hráčky ročníku 2004 by se měly zamyslet, jestli chtějí pokračovat do osmnáctky, protože v tom případě by tomu měly dát víc.“

Na turnaji jste si prošli chvílemi střelecké fantazie i tradičního trápení, viďte? První případ platil v úvodním duelu s Německem, které jste rozstříleli 11:1. Takovou jízdu proti Němkám dlouho nepamatujeme...
Na našem týmu byla vidět velká chuť, všechny holky od první do poslední makaly a snažily se jít do koncovky. Když už jsme nějaké góly dali, padalo nám tam skoro všechno. Na druhou stranu musím říct, že to nebyly jenom náhodné góly, ale i pěkné po kombinacích a fungovalo nám „přihraj a jeď“. Z toho jsme měli radost. I v obraně celkem chodil puk a dařilo se nám založení.

Proti Švýcarsku už zase přišel návrat k těsným výsledkům. Když si vzpomeneme na olympiádu, rozhodně to není náhoda, že?
To je pravda. Už je to asi trochu v hlavách, že Švýcarky pro nás budou takovým černým koněm, který nám bude ztrpčovat život už jenom tím, že víme, že proti nim máme nastoupit. Stejně jako my neměly asi čtyři nebo pět hráček z olympiády, neměly vysokou brankářku, která nám činila problémy. I tak ale jejich brankářka chytala velmi dobře. Opět tam ale přišla naše stará bolest, kdy jsme si šance vytvářeli, ale nedokázali jsme z nich dát góly. Jak jsou Švýcarky silové a dobře kondičně připravené, tak nám dělaly velké problémy v rozehrávce a v obraně. Obranu jsme měli vesměs mladou a v těch okamžicích nám chyběla zkušenost a klid. Naštěstí jsme to zvládli, i když to bylo drama až do konce. Zase na druhou stranu si myslím, že takové zápasy holky potřebují víc než dát jedenáct gólů. Potřebujeme hrát do obrany, rozehrávat pod tlakem a dostávat se zpod tlaku.

Rakousko jste na závěr porazili zdánlivě jednoznačně 5:0, jenže až do padesáté minuty jste vedli jen o gól. Zase jste se nedokázali střelecky prosadit?
Rakušanky nastoupily s respektem, my jsme ze začátku zase měli šance, ale nedali jsme je, takže se osmělovaly. Ve druhé třetině měly i díky přesilovkám víc střel, i přesto jsme se dostávali do šancí, ale pořád to bylo takové jalové. Řekl bych, že na některých hráčkách se trochu projevovala únava. Když hrají žákovskou ligu a mají jeden zápas za víkend, tak je jasné, že třetí zápas v takovém tempu na nich zanechá následky. O druhé přestávce jsme si řekli trochu důrazněji, co bychom asi měli a aby se holky ukázaly, pokud se chtějí porvat o nominaci. Řekl bych, že to padlo na úrovnou půdu. Ve třetí třetině jsme zabrali, zvětšil se pohyb, zlepšila se nahrávka, a proto nám tam padly góly. Zase po pěkných akcích, a hlavně to všechno bylo v pohybu a hra začala fungovat týmově tak, jak jsme chtěli od začátku. Závěr jsme zvládli a i když se mi předtím zdálo, že jsme v medu, tak holky ze sebe vydaly vůli a většina z nich projevila charakter, že dokážou zabrat i v únavě.

„Když si promítnu výkon některých hráček ročníku 2004 na olympiádě, i když to jsou samozřejmě z hlediska hlavy odlišné turnaje, tak některé z mladších si o nominaci dost důrazně řekly.“

Říkáte tedy, že vám směrem k Evropskému poháru zamotaly hlavu?
Určitě nám zamotaly hlavu, myslím, že tam jsou šikovné holky. Máme měsíc a čtvrt před dalším kempem, takže jsme je znovu nabádali k tomu, aby na sobě pracovaly, a dávali jsme jim instrukce, co a jak mají dělat. Například mačkat kroužky, abychom zesílili předloktí, protože máme pořád problém na hokejce v soubojích a projevuje se to i v razanci střely. Když si promítnu výkon některých hráček ročníku 2004 na olympiádě, i když to jsou samozřejmě z hlediska hlavy odlišné turnaje, tak některé z mladších si o nominaci dost důrazně řekly. Teď máme čas na to, abychom je zmapovali a sondovali. Bavili jsme se i s trenéry holek, které tam nebyly, jak trénují a jestli k tomu přistupují se zvýšeným úsilím. Nominace je otevřená a máme daleko širší spektrum výběru.

Foto: Ondřej Lukáč, Český hokej

S klubovými trenéry jste tedy ve spojení?
Ano, seznam máme doplněný o trenéry nových hráček a chceme s nimi mluvit. A taky chceme vidět nějaké zápasy. Neříkám, že mladší žáky, ale pokud bude někdo hrát za starší žáky nebo za dorost, tak bychom s kolegou určitě chtěli nějaké zápasy absolvovat.

„Když jsme teď viděli Japonky na olympiádě, tak tušíme, že je o další medailové místo méně.“

Jaký budete mít program v rámci přípravy na vrchol sezony?
Tentokrát nebudeme mít březnový kemp, protože končí soutěže. Začneme trénovat až potom po krátké pauze, před Evropou chceme využít celé víkendy od pátku do neděle, abychom se sešli na kempech a potrénovali. Ještě hledáme nějaké možnosti v týdnu. Mám obavy, že podobně jako loni už holky nebudou mít v dubnu možnost nikde trénovat, nebo v omezené míře. Když jsme teď viděli Japonky na olympiádě, tak tušíme, že je o další medailové místo méně. A pokud chceme uspět, měli bychom přijet připravení.

Pozvete si na kempy spíše širší spektrum hráček, nebo budete rychle profilovat sestavu směrem k turnaji?
O tom ještě hodně přemýšlím. Jestli sestavu v uvozovkách uzavřít, nebo si ještě sezvat holky, o kterých uvažujeme. Mám dostatek času, abych promyslel, co bude nejvhodnější. Budu se rozhodovat i na základě informací, které teď v únoru a březnu o hráčkách posbírám.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz