Heindl před domácí Evropou: Na špičku nám takové výkony stačit nebudou

Foto: Martin Voltr

Trenér Roman Heindl se s českými reprezentantkami do 16 let chystá na Evropský pohár, který ho čeká koncem dubna v jeho domovské Příbrami. Tým sice jede na vítězné vlně, ale poslední turnaj v Německu mu odhalil řadu nedostatků. „Máme s děvčaty od prvního kempu vizi, co bychom chtěli dokázat a za čím celou sezonu jdeme,“ vypráví zkušený kouč.

MS U20 2020

Po prosincovém prvenství ve Zlíně opanovaly nejmladší hokejistky i turnaj v německém Selbu. Mají ale vyšší ambice než porážet Švýcarsko či Rakousko, takže vědí, že svoje výkony musí ještě o dost vylepšit. „Proti Rusku nebo Finsku si nemůžeme dovolit žádné lehkovážnosti, hlavně v obranném pásmu. Tam se někdy děly věci,“ kroutí hlavou Heindl.

Jakou jste měl radost z druhého turnajového vítězství v sezoně?
Radost z vyhraného turnaje jsem určitě měl. Z předvedeného výkonu, kromě druhé poloviny posledního utkání s Německem, jsem se však moc radovat nemohl.

Je celkem paradoxní, že i když ve vaší hře bylo hodně nedostatků, Švýcarky i Rakušanky jste porazili se šesti vstřelenými góly, že?
Nejsem člověk, který se raduje jen z výhry a přehlíží předvedený výkon. V obou utkáních nám nešly nohy, vázla přihrávka, kombinace, všechno jsme řešili v malé rychlosti. Dost často jsme chybovali v rozehrávce, obranné činnosti byly na velmi slabé úrovni. I přesto tento matný výkon stačil ke dvěma výhrám.

Potom vás ještě čekalo nejsilnější Německo, kterému se ale předchozí zápasy nepovedly, a proto jste už měli první místo jisté.
Očekával jsem, že nás Němky více prověří a uštědří nám upozornění, že s těmito výkony můžeme na Evropském poháru jen těžko uspět. Což se také v začátku utkání stalo, děvčata už měla tak trochu jistotu turnajového vítězství v hlavě, a opět se opakovaly nedostatky z minulých utkání. Němky je navíc potrestaly dvěma góly. Oproti loňsku, kdy jsme právě s Němkami utkání o první místo nezvládli, ale děvčata dokázala zabrat a utkání se nám podařilo otočit a vyhrát.

Bylo tam vidět výrazné herní zlepšení? A taky hodně ceněná vůle týmu?
Od druhé třetiny holky zlepšily pohyb, zpřesnily a zrychlily přihrávku, ve hře se začaly znovu objevovat věci, které trénujeme od léta. Tím jsme začali dostávat soupeřky pod velký tlak, jen ten důraz v zakončení nebyl úplně ideální. A největší radost jsem měl z velké vůle a odhodlání celého týmu, bojovnosti a nasazení. Tyto faktory rozhodly o naší výhře.

Do vaší kategorie se vrátily tři hráčky, které se zúčastnily mistrovství světa osmnáctek. Jak velký znamenaly pro tým přínos?
Každá hráčka, pokud se vrací do své kategorie s pokorou a neprší jí do nosu, je vždy přínosem. Posbíraly zkušenosti, hrály velmi těžká utkání a já věřím, že je na Evropském poháru zúročí. Julie Pejšová odchytala mistrovství velmi dobře a věřím, že tak bude i u nás. Hana Haasová mě potěšila střeleckou potencí, navíc je to týmová hráčka a já věřím, že bude naším lídrem. Karolína Sýkorová se na turnaji trošku hledala a u ní budu doufat, že bude rovněž pro tým přínosem.

Na turnaji jste nepotkali nejsilnější soupeře. Berete to tak, že proti špičce by takové výkony nemusely stačit?
Předvedené výkony v turnaji nám určitě proti špičce stačit nebudou. Chyby a nepřesnosti, které jsme v turnaji dělali, by soupeři jako Rusko či Finsko tvrdě trestali. S nimi si nemůžeme dovolit žádné lehkovážnosti, nepřesnosti či nedůraz, hlavně v obranném pásmu. Tam se někdy děly věci. Ale jenom proto, že jsme všechno prováděli velmi pomalu, váhavě a nepřesně. A to si opravdu děvčata v utkáních s těmito velmi kvalitními soupeři dovolit nesmějí.

Foto: Martin Voltr

Jakým směrem budete chtít ladit další přípravu?
Budeme stále trénovat dovednosti, herní kombinace a budeme vyžadovat provedení v maximální rychlosti. Abychom měli rychlý projev všech hokejových činností v krvi. Pilovat musíme hru v obranném pásmu, rychlou rozehrávku postupného či rychlého protiútoku a hodně se zaměříme na přesilové hry. Taky musíme zapracovat na hře okolo branky, zakončení a důrazu v této činnosti.

Skládají se vám už různé dvojice či trojice, kterým to funguje a které chcete nechat pospolu? Na turnaji jste složení formací takřka neměnili, což o něčem svědčí.
Dvojice už se nám v podstatě poskládaly a myslím, že máme i velmi kvalitní fungující trojici. Ale stále budeme hledat možnosti, pokud bychom potřebovali změnit složení útoků. Stejně jako v loňské sezoně usiluji o to, aby si děvčata na sebe zvykla, proto některá hrají od začátku pospolu.

Plánujete na akcích před Evropským pohárem vyzkoušet některé další hráčky, které na turnaji nebyly? A kádr třeba ještě mírně obměnit?
Už nás čekají pouze kempy, v jednání máme utkání se Slovenskem, tak už toho prostoru na zkoušení tolik nebude. Hráčky jsme vyzkoušeli, kolegové je mají možnost vidět v utkáních, takže obrázek už máme. Ale samozřejmě může dojít k mírným změnám.

Foto: Martin Voltr

Jaký máte pocit z letošní party v týmu? Je srovnatelná s tou loňskou?
Tým má velké srdce a soudružnost. Věřím, že až se semkne ještě víc, bude v tomto ohledu na malinko vyšší úrovni než loni. V loňském týmu jsme měli výrazné osobnosti a ten soudružný kolektiv je zdárně doplňoval. Letos to bude o týmovosti, ve kterou věřím a myslím si, že ji opravdu máme. S touto týmovou podporou se i ti lídři projeví.

Jak se těšíte na Evropský pohár právě vzhledem k tomu, že budete hrát doma?
Hodně se těším. Nejen proto, že se koná v České repubilce, ale ještě navíc v Příbrami, kde pracuji a trénuji. S mnoha děvčaty z kádru zde hrajeme mistrovská utkání, děvčata a mě tady zná hodně lidí a já znám každý kout zimního stadionu. Na druhou stranu je to zavazující. Právě tam, kde jsem doma a kde pracuji, bychom měli ukázat, jak jsme dobře připraveni.

Na jaký výsledek byste chtěli v Příbrami dosáhnout?
Máme s děvčaty od prvního kempu vizi, co bychom chtěli dokázat a za čím celou sezonu jdeme. Každý sraz a kemp si to na začátku připomínáme a tím se upozorňujeme, že každý trénink či zápas nás na tu naši vizi připravuje. Jelikož jsem hodně hokejově pověrčivý, nechám tu naši vizi zatím v kabině.

Foto: Martin Voltr

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz