Hejduk v americké repre. Syn legendy jde do prestižního výběru

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Nechyběl u nejslavnějšího momentu v dějinách českého hokeje, ale už v listopadu může Milan Hejduk prožít zvláštní pocit, kdy bude fandit českému soupeři. Za reprezentaci Spojených států si totiž velmi pravděpodobně zahraje jeho syn Marek!

partneři českého hokeje

Pozdější legendě Colorado Avalanche se v lednu 2004 narodila dvojčata Marek a David. Společně vyrůstají ve Spojených státech, ale v létě pravidelně jezdí do Česka, aby navštivili prarodiče v Ústí nad Labem. Na dálku dodělali i zdejší základní školu. Mají dvojí občanství.

A samozřejmě – hrají hokej. David je obránce, Marek útočník.

Dosavadním životem procházeli bok po boku, jenže to se teď změní. Marka totiž zařadilo na soupisku pro příští sezonu vedení amerického rozvojového programu! Celý ročník tak stráví v elitním výběru kategorie U17, jenž má domov v Plymouthu na předměstí Detroitu. 

Tým z NTDP (National Team Development Program) se zapojuje do tří soutěží včetně nejvyšší United States Hockey League a třikrát během sezony reprezentuje USA na mezinárodních akcích. Dvakrát se s ním pravidelně potkávají Češi – na listopadovém World U17 Hockey Challenge v Kanadě, tedy neoficiálním mistrovství světa, a na únorovém turnaji pěti zemí. Ten by v rámci střídání pořadatelství měli v příštím roce hostit Američané.

NTDP zajišťuje hráčům vývoj po dobu dvou let až do mistrovství světa U18. Talenti samozřejmě musí podávat odpovídající výkony, aby v programu po prvním roce zůstali. Nejčerstvější superhvězdou, která jím prošla, byl Jack Hughes – jednička loňského draftu NHL.

Zařazení Marka Hejduka do amerického výběru je o to pikantnější, že dvojčata se loni v létě zúčastnila dvou kempů české reprezentace do 16 let. Tam sice trenéři pravidelně zkoušejí desítky jmen, to ale nic nemění na tom, že oba potomci slavného útočníka podědili talentu dost.

„Naším snem je hrát NHL,“ líčil Marek v červnovém dvojrozhovoru. „Taky se snažíme dobře studovat, abychom něco měli, kdyby nám ten hokej třeba nevyšel,“ doplnil tehdy David.

Hejdukovi na scénu. Dvojčata o tátovi a společném snu »

Budoucnost v českém národním týmu jim však zkomplikovaly regule Mezinárodní hokejové federace. Aby si mladíci mohli zahrát na šampionátu osmnáctek a dalších oficiálních akcích IIHF, museli by nejprve strávit dvě sezony v českých soutěžích. A touto cestou se nevydali, s ohledem na americký život i nejistotu konečné nominace celkem pochopitelně.

Jejich případ vzdáleně připomíná Adama Musila, jenž reprezentoval Kanadu na World Hockey Challenge i Memoriálu Ivana Hlinky a o dva roky později Česko na mistrovství světa do dvaceti let. Ten však nutnou podmínku splnil už v žákovských letech, než se vydal do zámoří.

Marek (vlevo) a David Hejdukovi

Marek (vlevo) a David Hejdukovi | Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz